Siirry sisältöön

Judges

FCI 1
Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Ceskoslovensky Vlcak, Collie Smooth, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Komondor, Kuvasz, Mudi, Old English Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Schapendoes, Schipperke, White Swiss Shepherd Dog Astrid Lundava, Estonia
Lancashire Heeler, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Shetland Sheepdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Eva Eriksson, Sweden
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Bergamasco, Berger Picard, Bouvier des Ardennes, Catalan Sheepdog, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Majorca Shepherd Dog, Miniature American Shepherd, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Markku Kipinä
Bearded Collie Nina Janger
Collie Rough Pietro Bottagisio, Italy

FCI 2
German Pinscher, Miniature Pinscher, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Helene Björkman, Sweden
Affenpinscher, Black Russian Terrier, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Jeanett Lemmeke, Sweden
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Austrian Pinscher, Boxer, Broholmer, Bulldog, Bullmastiff, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dobermann, Dogo Argentino, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, Hollandse Smoushond, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Pyrenean Mastiff, Rottweiler, Sarplaninac, Shar Pei, Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Juha Putkonen
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Danish-Swedish Farmdog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Hovawart, Landseer, Leonberger, Newfoundland, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Saija Juutilainen

FCI 3
Airedale Terrier, American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Brazilian Terrier, Bull Terrier, Cairn Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Irish Terrier, Japanese Terrier, Kerry Blue Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz Hanne Laine Jensen, Denmark
Australian Silky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Jack Russell Terrier, Miniature Bull Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Welsh Terrier, Yorkshire Terrier Jussi Liimatainen
American Staffordshire Terrier, Cesky Terrier, English Toy Terrier, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Tenterfield Terrier, West Highland White Terrier Nina Janger

FCI 4
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired Bertil Lundgren, Sweden
Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Wire-haired Pietro Bottagisio, Italy

FCI 5
Akita, Alaskan Malamute, Greenland Dog, Lapponian Herder, Norrbottenspitz, Siberian Husky, Swedish Lapphund Hannu Talvi
Basenji, Eurasier, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Pharaoh Hound, Wolfsspitz (Keeshond), Zwergspitz (Pomeranian) Laurent Heinesche, Luxembourg
East-Siberian Laika, Finnish Spitz, Hokkaido, Hälleforshund, Kai, Karelian Bear Dog, Kishu, Korea Jindo Dog, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Norwegian Lundehund, Podenco Canario, Russian-European Laika, Samoyed, Shiba, Shikoku, Swedish Elkhound, Swedish Vallhund, Swedish White Elkhound, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback, West-Siberian Laika Pirjo Aaltonen
American Akita, American Eskimo Dog, Canaan Dog, Canadian Eskimo Dog, Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Danish Spitz, Finnish Lapponian Dog, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Iceland Sheepdog, Japanese Spitz, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Volpino Italiano Tuula Pratt

FCI 6
Drever, Finnish Hound, Russian Hound Hannu Talvi
Dalmatian Pirjo Aaltonen
Other breeds Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

FCI 7
All breeds Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

FCI 8
American Water Spaniel, Barbet, Frisian Water Dog, German Spaniel, Labrador Retriever, Nederlandse Kooikerhondje, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Portuguese Water Dog Bertil Lundgren, Sweden
Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Golden Retriever, Irish Water Spaniel, Lagotto Romagnolo, Spanish Waterdog, Sussex Spaniel Carina Östman, Sweden
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, Welsh Springer Spaniel Russell Mosedale, United Kingdom

FCI 9
Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Kromfohrländer, Petit Brabancon, Pug Boris Spoljaric, Kroatia
Little Lion Dog, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Tibetan Terrier, Toy Poodle Inga Siil, Estonia
Bichon Frisé, Bichon Havanais, Bolognese, French Bulldog Jan Törnblom, Sweden
Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, King Charles Spaniel, Pekingese Joakim Ohlsson, Sweden
Chinese Crested Dog, Coton de Tuléar, Tibetan Spaniel Tanya Ahlman-Stockmari
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Japanese Chin, Lhasa Apso, Maltese, Papillon, Phalène, Pražský Krysarík, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Shih Tzu Tiina Taulos

FCI 10
Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Sloughi, Spanish Greyhound Boris Spoljaric, Kroatia
Greyhound, Irish Wolfhound, Saluki, Whippet Sofie Krigholm, Sweden

Junior Handler Sanna Törnroos


Group finals
1 Astrid Lundava, Estonia
2 Juha Putkonen
3 Hanne Laine Jensen, Denmark
4 Bertil Lundgren, Sweden
5 Pirjo Aaltonen
6 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
7 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
8 Carina Östman, Sweden
9 Joakim Ohlsson, Sweden
10 Boris Spoljaric, Kroatia

Best veteran Jussi Liimatainen
Best breedersgroup Tanya Ahlman-Stockmari
Best in Show Markku Kipinä