Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 6.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 10
Sunnuntaina 7.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 8, 9

Lauantai

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Goran Gladic
pitkäkarvainen collie, shetlanninlammaskoira, sileäkarvainen collie Antti Nieminen
belgianpaimenkoirat Helin Tenson
welsh corgit Jouko Leiviskä
brienpaimenkoira, ceskoslovensky vlcak, hollanninpaimenkoirat, mudi, partacollie, polski owczarek nizinny, pulit, pumi, pyreneittenpaimenkoirat, schapendoes, schipperke, serra de airesinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Maija Lehtonen
muut Tarja Löfman

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Tanya Ahlman-Stockmari
amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, borderterrieri, cairnterrieri, dandiedinmontinterrieri, jackrussellinterrieri, japaninterrieri, parsonrussellinterrieri Goran Gladic
amerikankarvatonterrieri, brasilianterrieri, ceskyterrieri, glen of imaalinterrieri, manchesterinterrieri, sealyhaminterrieri, tenterfieldinterrieri, yorkshirenterrieri Helin Tenson
bedlingtoninterrieri, irlanninterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Hilkka Salohalla
australianterrieri Maija Lehtonen
bullterrieri, kääpiöbullterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skotlanninterrieri Tuula Savolainen
muut Juha Putkonen

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Goran Gladic
kanarianpodenco Goran Gladic
amerikanakita, basenji, buhund, chow chow, eurasier, lunnikoira, shiba, volpino italiano Hilkka Salohalla
portugalinpodengot, samojedinkoira Jouko Leiviskä
akita, alaskanmalamuutti, etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, itäsiperianlaika, japaninpystykorva, karjalankarhukoira, pohjanpystykorva, shikokunkoira, siperianhusky, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Maarit Hassinen
länsisiperianlaika, meksikonkarvatonkoirat, musta norjanhirvikoira, perunkarvatonkoirat, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Tuula Savolainen
muut Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Juha Putkonen
kaikki rodut Reino Korpela

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Maija Lehtonen
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira Helin Tenson
muut Janiki Steinbock, Israel

Ryhmäkilpailut
1 Tarja Löfman
3 Tanya Ahlman-Stockmari
5 Maarit Hassinen
7 Reino Korpela
10 Helin Tenson
Paras veteraani Maija Lehtonen
Paras kasvattajaryhmä Juha Putkonen

Sunnuntai


Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Goran Gladic
appenzellinpaimenkoira, cane corso, estrelanvuoristokoirat, kaukasiankoira, mastiffi, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, shar pei Goran Gladic
apinapinseri, kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Janiki Steinbock, Israel
bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, bokseri, bordeauxindoggi, bullmastiffi, isosveitsinpaimenkoira, landseer, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Juha Putkonen
hovawart, leonberginkoira, tiibetinmastiffi Maija Lehtonen
dobermanni, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, kääpiöpinseri, pinseri, tanskandoggit, tosa Tuula Savolainen
muut Hilkka Salohalla

Ryhmä 4
kaikki rodut Helin Tenson

Ryhmä 6
Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Tuula Savolainen
basset hound, segugio maremmano Tanya Ahlman-Stockmari
muut Reino Korpela

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Jouko Leiviskä
amerikancockerspanieli, barbet, clumberinspanieli Helin Tenson
labradorinnoutaja Maija Lehtonen
cockerspanieli, fieldspanieli, irlanninvesispanieli, kultainennoutaja Marjo Jaakkola
amerikanvesispanieli, chesapeakelahdennoutaja, sileäkarvainen noutaja, sussexinspanieli Tarja Löfman
muut Tarja Hovila

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Tanya Ahlman-Stockmari
griffon belge, griffon bruxellois, havannankoira, kingcharlesinspanieli, löwchen, petit brabancon, shih tzu Goran Gladic
bostoninterrieri, chihuahuat, venäjänbolonka, venäjäntoyt Hilkka Salohalla
isovillakoirat, keskikokoiset villakoirat, tiibetinspanieli, toyvillakoira Jouko Leiviskä
bichon frisé, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kääpiövillakoirat, maltankoira, papillon, phalène, ranskanbulldoggi Maarit Hassinen
kiinanharjakoira, mopsi Tanya Ahlman-Stockmari
cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, lhasa apso, tiibetinterrieri Tarja Löfman
bolognese, kromfohrländer, prahanrottakoira Tuula Savolainen

Junior Handler Anni Sillanpää

Ryhmäkilpailut
2 Hilkka Salohalla
4 Helin Tenson
6 Reino Korpela
8 Tarja Hovila
9 Goran Gladic   
Paras veteraani Tanya Ahlman-Stockmari
Paras kasvattajaryhmä Goran Gladic
Best in Show Tuula Savolainen