Siirry sisältöön

Judges 3.3. – NORD

FCI 1
Australian Cattle Dog, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bearded Collie, Border Collie, Collie Rough, Collie Smooth, Old English Sheepdog Loes Mouchart-Kleingeld, Netherlands
Lancashire Heeler, Shetland Sheepdog Patsy Hollings, United Kingdom
Bergamasco, Chodsky Pes, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Komondor, Kuvasz, Mudi, Portuguese Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Schapendoes, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Slovakian Chuvach, White Swiss Shepherd Dog Saija Juutilainen
Australian Kelpie, Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Berger Picard, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Briard, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Croatian Sheepdog, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, East-European Shepherd, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, Polish Lowland Sheepdog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Tomasz Borkowski, Poland
Schipperke, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Åke Cronander, Sweden

FCI 2
Boxer, Dobermann, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Rottweiler, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Erika Szokol, Hungary
Affenpinscher, Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Appenzell Cattle Dog, Austrian Pinscher, Black Russian Terrier, Broholmer, Bullmastiff, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Danish-Swedish Farmdog, Dogo Canario, Entlebuch Cattle Dog, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, Great Swiss Cattle Dog, Hollandse Smoushond, Hovawart, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Landseer, Leonberger, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Newfoundland, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Sarplaninac, Shar Pei, Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Jurate Butkiene, Liettua
Bulldog Paavo Mattila
Bernese Mountain Dog, German Pinscher, Miniature Pinscher Zorica Blomqvist, Sweden
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Åke Cronander, Sweden

FCI 3
Cairn Terrier, Jack Russell Terrier Anne Sume, Estonia
Airedale Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Brazilian Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, German Hunting Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Japanese Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Parson Russell Terrier, Welsh Terrier Dubravka Reicher, Kroatia
American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Miniature Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, West Highland White Terrier Igoris Zizevskis, Liettua
Australian Silky Terrier, English Toy Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Tenterfield Terrier, Yorkshire Terrier Kornelija Butrimova, Liettua
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Rat Terrier Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

FCI 4
all breeds Francisco Salvador Janeiro, Portugal

FCI 5
Akita, Alaskan Malamute, American Akita, Basenji, Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Greenland Dog, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Hokkaido, Hälleforshund, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Japanese Spitz, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Pharaoh Hound, Podenco Canario, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Swedish Vallhund, Wolfsspitz (Keeshond), Volpino Italiano, Zwergspitz (Pomeranian) Iren Naarits, Estonia
American Eskimo Dog, Canaan Dog, Canadian Eskimo Dog, Danish Spitz, Eurasier, Iceland Sheepdog, Kai, Kishu, Korea Jindo Dog, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Samoyed, Shikoku, Siberian Husky, Swedish Lapphund, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback Liz-Beth Liljeqvist, Sweden
East-Siberian Laika, Finnish Lapponian Dog, Finnish Spitz, Karelian Bear Dog, Lapponian Herder, Norrbottenspitz, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Matti Palojärvi
Shiba Patsy Hollings, United Kingdom

FCI 6
Basset Hound, Rhodesian Ridgeback Kurt Nilsson, Sweden
Dalmatian, Petit Basset Griffon Vendéen Patsy Hollings, United Kingdom
other breeds Tapani Pukkila

FCI 7
Bracco Italiano, Brittany, English Pointer, English Setter, Gordon Setter, Irish Red Setter, Long-haired German Pointer, Partridge Dog, Short-haired German Pointer, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired Calin Simu, Romania
Blue Picardy Spaniel, Braque d'Auvergne, Braque de l´Ariege, Braque du Bourbonnais, Braque Francais, type Gascogne, Braque Francais, type Pyrenees, Braque Saint-Germain, Burgos Pointing Dog, Cesky Fousek, Deutsch Stichelhaar, Epagneul de Saint-Usuge, French Spaniel, French Wire-haired Korthals Pointing Dog, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired, Irish Red and White Setter, Large Münsterländer, Old Danish Pointer, Picardy Spaniel, Portuguese Pointing Dog, Pudelpointer, Slovakian Wire-haired Pointing Dog, Small Münsterländer, Spaniel de Pont-Audemer, Spinone Italiano, Stabyhoun, Wire-haired German Pointer Kurt Nilsson, Sweden

FCI 8
American Cocker Spaniel, American Water Spaniel, Barbet, Clumber Spaniel, Frisian Water Dog, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Lagotto Romagnolo, Nederlandse Kooikerhondje, Portuguese Water Dog, Spanish Waterdog, Sussex Spaniel Darko Drobnjak, Serbia
English Springer Spaniel, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Welsh Springer Spaniel Livija Zizevske, Liettua
Cocker Spaniel, Golden Retriever Malgorzata Supronowicz, Poland
Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Labrador Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

FCI 9
Chinese Crested Dog Anne Sume, Estonia
Bichon Frisé, Cavalier King Charles Spaniel, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Kromfohrländer, Lhasa Apso, Little Lion Dog, Maltese, Pekingese Branislav Rajic, Slovenia
Bichon Havanais, Bolognese, Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Iulian Vrabie, Moldova
Papillon, Phalène, Pražský Krysarík, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Liz-Beth Liljeqvist, Sweden
Coton de Tuléar, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Petit Brabancon, Shih Tzu, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier Nils Molin, Sweden
Boston Terrier, Pug Paavo Mattila
French Bulldog, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Vytautas Baranauskas, Liettua

FCI 10
Afghan Hound, Borzoi, Italian Greyhound, Saluki, Whippet Kari Granaas Hansen, Norway
muut Jarmo Vuorinen

 

Junior Handler Laura Tukiainen

Group Finals on Sunday

1 Tomasz Borkowski, Poland
2 Jurate Butkiene, Liettua
3 Dubravka Reicher, Kroatia
4 Francisco Salvador Janeiro, Portugal
5 Iren Naarits, Estonia
6 Tapani Pukkila
7 Kurt Nilsson, Sweden
8 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
9 Branislav Rajic, Slovenia
10 Kari Granaas Hansen, Norway

Best Veteran Liz-Beth Liljeqvist, Sweden
Best Breeder's Group Livija Zizevske, Liettua
Best in Show Malgorzata Supronowicz, Poland