Siirry sisältöön

Tuomarit – lauantai

02.03.2019 - Kansainvälinen koiranäyttely

Ryhmä 1
itäeuroopanpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, owczarek podhalanski, pieni amerikanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, saarloos wolfhond, saksanpaimenkoirat, schipperke, serra de airesinpaimenkoira, sileäkarvainen collie, slovakiancuvac Liz-Beth Liljeqvist, Ruotsi
australiankelpie, lancashirenkarjakoira, shetlanninlammaskoira, welsh corgit Loes Mouchart-Kleingeld, Alankomaat
muut Åke Cronander, Ruotsi

Ryhmä 2
kääpiöpinseri, kääpiösnautserit Erika Szokol, Unkari
bullmastiffi, dogo argentino, hovawart, pinseri, rottweiler, shar pei, snautserit, suursnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Tomasz Borkowski, Puola
berninpaimenkoira, bokseri, dobermanni, tanskandoggit Vytautas Baranauskas, Liettua
muut Igoris Zizevskis, Liettua

Ryhmä 3
irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kerrynterrieri, lakelandinterrieri,
saksanmetsästysterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, walesinterrieri Branislav Rajic, Slovenia
amerikanstaffordshirenterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, japaninterrieri, kääpiöbullterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri Darko Drobnjak, Serbia
australianterrieri, cairnterrieri, glen of imaalinterrieri, sealyhaminterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, yorkshirenterrieri Malgorzata Supronowicz, Puola
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, dandiedinmontinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, skotlanninterrieri, vehnäterrieri Patsy Hollings, Iso-Britannia
muut Saija Juutilainen

Ryhmä 4
karkeakarvaiset mäyräkoirat Livija Zizevske, Liettua
muut Calin Simu, Romania

Ryhmä 5
basenji, ibizanpodencot, kainkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, portugalinpodengot, shiba, shikokunkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Francisco Salvador Janeiro, Portugali
akita, amerikanakita, etnankoira, faaraokoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, siperianhusky Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Paavo Mattila
harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, laikat,
länsigöötanmaanpystykorva, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Tapani Pukkila
muut Kari Granaas Hansen, Norja

Ryhmä 6
dalmatiankoira, petit basset griffon vendéen, rhodesiankoira Livija Zizevske, Liettua
muut Matti Palojärvi

Ryhmä 7
bretoni, englanninsetteri, gordoninsetteri, hollanninpeltopyykoira, italianseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, punainen irlanninsetteri, weimarinseisojat  Francisco Salvador Janeiro, Portugali
muut Tarja Kallio

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, irlanninvesispanieli, portugalinvesikoira, walesinspringerspanieli Dubravka Reicher, Kroatia
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, kooikerhondje, kultainennoutaja, sussexinspanieli, viiriäiskoira Nils Molin, Ruotsi
espanjanvesikoira, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo,
novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Zorica Blomqvist, Ruotsi

Ryhmä 9
cavalier kingcharlesinspanieli, chihuahuat Anne Sume, Viro
papillon, phalène Branislav Rajic, Slovenia
bolognese, havannankoira, kingcharlesinspanieli, maltankoira, prahanrottakoira, tiibetinterrieri Iren Naarits, Viro
shih tzu, venäjänbolonka, venäjäntoyt, villakoirat Iulian Vrabie, Moldova
griffon belge, griffon bruxellois, kiinanharjakoira, petit brabancon Jarmo Hilpinen
bostoninterrieri, mopsi, ranskanbulldoggi Kornelija Butrimova, Liettua
bichon frisé, coton de tuléar, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kromfohrländer, tiibetinspanieli Kurt Nilsson, Ruotsi
lhasa apso, löwchen Patsy Hollings, Iso-Britannia

Ryhmä 10
azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Jurate Butkiene, Liettua
muut Jarmo Vuorinen

Junior Handler Jarmo Hilpinen

Ryhmäkilpailut

1 Åke Cronander
2 Igoris Zizevskis
3 Darko Drobnjak
4 Calin Simu
5 Perttu Ståhlberg
6 Paavo Mattila
7 Francisco Salvador Janeiro
8 Nils Molin
9 Kornelija Butrimova
10 Jarmo Vuorinen

Paras veteraani Saija Juutilainen
Paras kasvattajaryhmä Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Best in Show Francisco Salvador Janeiro