Siirry sisältöön

Tuomarit – sunnuntai

03.03.2019 - Kaikkien rotujen NORD koiranäyttely

Ryhmä 1
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australianpaimenkoira, bordercollie, partacollie, pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Loes Mouchart-Kleingeld, Alankomaat
lancashirenkarjakoira, shetlanninlammaskoira Patsy Hollings, Iso-Britannia
bergamasco, komondor, kuvasz, lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira, mudi, pulit, pumi, saksanpaimenkoirat, schapendoes, serra de airesinpaimenkoira, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Saija Juutilainen
schipperke, welsh corgit Åke Cronander, Ruotsi
muut Tomasz Borkowski, Puola

Ryhmä 2
bokseri, bordeauxindoggi, dobermanni, dogo argentino, rottweiler, snautserit, suursnautserit,  tanskandoggit Erika Szokol, Unkari
englanninbulldoggi Paavo Mattila
berninpaimenkoira, kääpiöpinseri, pinseri Zorica Blomqvist, Ruotsi
kääpiösnautserit Åke Cronander, Ruotsi
muut Jurate Butkiene, Liettua

Ryhmä 3
cairnterrieri, jackrussellinterrieri Anne Sume, Viro
amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, staffordshirenbullterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Igoris Zizevskis, Liettua
andalusianrottakoira, englanninkääpiöterrieri, manchesterinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, tenterfieldinterrieri, yorkshirenterrieri Kornelija Butrimova, Liettua
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
muut Dubravka Reicher, Kroatia

Ryhmä 4
kaikki rodut Francisco Salvador Janeiro, Portugali

Ryhmä 5
american eskimo dog, buhund, dansk spids, eurasier, islanninlammaskoira, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lunnikoira, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira, shikokunkoira, siperianhusky, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Liz-Beth Liljeqvist, Ruotsi
harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, laikat, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Matti Palojärvi
shiba Patsy Hollings, Iso-Britannia
muut Iren Naarits, Viro

Ryhmä 6
basset hound, rhodesiankoira Kurt Nilsson, Ruotsi
dalmatiankoira, petit basset griffon vendéen Patsy Hollings, Iso-Britannia
muut Tapani Pukkila

Ryhmä 7
bretoni, englanninsetteri, gordoninsetteri, hollanninpeltopyykoira, italianseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, punainen irlanninsetteri, weimarinseisojat  Calin Simu, Romania
muut Kurt Nilsson, Ruotsi

Ryhmä 8
englanninspringerspanieli, fieldspanieli, sileäkarvainen noutaja, walesinspringerspanieli Livija Zizevske, Liettua
cockerspanieli, kultainennoutaja Malgorzata Supronowicz, Puola
chesapeakelahdennoutaja, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
muut Darko Drobnjak, Serbia

Ryhmä 9
kiinanharjakoira Anne Sume, Viro
bichon frisé, cavalier kingcharlesinspanieli, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, lhasa apso, löwchen, maltankoira Branislav Rajic, Slovenia
bolognese, chihuahuat, havannankoira Iulian Vrabie, Moldova
papillon, phalène, prahanrottakoira, venäjänbolonka, venäjäntoyt Liz-Beth Liljeqvist, Ruotsi
coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon, shih tzu, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Nils Molin, Ruotsi
bostoninterrieri, mopsi Paavo Mattila
ranskanbulldoggi, villakoirat Vytautas Baranauskas, Liettua

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, italianvinttikoira, saluki, venäjänvinttikoira, whippet Kari Granaas Hansen, Norja
muut Jarmo Vuorinen

Junior Handler Laura Tukiainen

Ryhmäkilpailut

1 Tomasz Borkowski
2 Jurate Butkiene
3 Dubravka Reicher
4 Francisco Salvador Janeiro
5 Iren Naarits
6 Tapani Pukkila
7 Kurt Nilsson
8 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
9 Branislav Rajic
10 Kari Granaas Hansen

Paras veteraani Liz-Beth Liljeqvist
Paras kasvattajaryhmä Livija Zizevske
Best in Show Malgorzata Supronowicz