Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantai 10.8. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 7
Sunnuntai 11.8. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 8, 9, 10

Lauantai

Ryhmä 2
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, englanninbulldoggi, isosveitsinpaimenkoira Elina Haapaniemi
kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, pinseri, snautserit, suursnautserit Kari Salminen
bullmastiffi, rottweiler, tanskandoggit Reia Leikola-Walden
dobermanni Rob Douma, Alankomaat
leonberginkoira Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Kirsi Tevalin

Ryhmä 3
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, ceskyterrieri, jackrussellinterrieri, kerrynterrieri Darko Korosec, Slovenia
australianterrieri, bullterrieri, cairnterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, japaninterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri, norfolkinterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, sealyhaminterrieri, skyenterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri, yorkshirenterrieri Marja Salminen
borderterrieri, englanninkääpiöterrieri, silkkiterrieri, vehnäterrieri Rob Douma, Alankomaat
muut Carl-Gunnar Stafberg, Ruotsi

Ryhmä 5
samojedinkoira Darko Korosec, Slovenia
eurasier, grönlanninkoira, islanninlammaskoira, lapinporokoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, ruotsinlapinkoira, shikokunkoira Elina Haapaniemi
akita, american eskimo dog, faaraokoira, grosspitzit, ibizanpodencot Jarmo Vuorinen
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, laikat, musta norjanhirvikoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Lars Widén, Ruotsi
kleinspitzit, mittelspitzit Rob Douma, Alankomaat
alaskanmalamuutti, keeshond, pomeranian, shiba, siperianhusky Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Leila Kärkäs

Ryhmä 6
segugio maremmano, suomenajokoira Elina Haapaniemi
dalmatiankoira Jarmo Vuorinen
rhodesiankoira Reia Leikola-Walden
muut Lars Widén, Ruotsi

Ryhmä 7
punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, unkarinvizslat, weimarinseisojat Lars Widén, Ruotsi
lyhytkarvainen saksanseisoja Rob Douma, Alankomaat
muut Reia Leikola-Walden

Junior Handler Riitta Hammarberg

Ryhmäkilpailut
2 Kirsi Tevalin
3 Kari Salminen
5 Zorica Blomqvist
6 Lars Widén
7 Reia Leikola-Walden
Paras veteraani Elina Haapaniemi
Paras kasvattajaryhmä Zorica Blomqvist

Sunnuntai


Ryhmä 1
partacollie, pitkäkarvainen collie Darko Korosec, Slovenia
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australianpaimenkoira, bordercollie, lancashirenkarjakoira, pieni amerikanpaimenkoira, welsh corgit Elina Haapaniemi
etelävenäjänkoira, maremmano-abruzzese, saksanpaimenkoirat, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Kirsi Tevalin
shetlanninlammaskoira Lars Widén, Ruotsi
sileäkarvainen collie Leila Kärkäs
belgianpaimenkoirat Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Carl-Gunnar Stafberg, Ruotsi

Ryhmä 4
kaikki rodut Marja Salminen

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli, cockerspanieli Kari Salminen
kooikerhondje, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Lars Widén, Ruotsi
kultainennoutaja, labradorinnoutaja Reia Leikola-Walden
muut Leila Kärkäs

Ryhmä 9
coton de tuléar, papillon, phalène, tiibetinspanieli Darko Korosec, Slovenia
kromfohrländer, lhasa apso, prahanrottakoira, shih tzu, venäjänbolonka Elina Haapaniemi
bichon frisé, cavalier kingcharlesinspanieli, havannankoira, tiibetinterrieri Janette Fröberg
villakoirat Kari Salminen
bostoninterrieri, mopsi, ranskanbulldoggi Kirsi Tevalin
chihuahuat, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon Rob Douma, Alankomaat
bolognese, japanese chin, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, löwchen, maltankoira, venäjäntoyt Zorica Blomqvist, Ruotsi

Ryhmä 10
saluki Rob Douma, Alankomaat
muut Jarmo Vuorinen


Junior Handler Riikka Nieminen

Ryhmäkilpailut
1 Carl-Gunnar Stafberg
4 Marja Salminen
8 Leila Kärkäs
9 Darko Korosec
10 Jarmo Vuorinen
Paras veteraani Darko Korosec
Paras kasvattajaryhmä Elina Haapaniemi
Best in Show Rob Douma