Siirry sisältöön

Judges

On Saturday 24.8. FCI group 1
On Sunday 25.8. FCI groups 2, 10


Saturday


FCI 1
Bergamasco, Border Collie, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, Komondor, Kuvasz, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Pumi, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Schapendoes, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Darko Drobnjak, Serbia
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Beauceron, Briard, Lancashire Heeler, Schipperke, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Elina Haapaniemi
Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Berger Picard, Chodsky Pes, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Mudi, Puli, other colors, Puli, white, White Swiss Shepherd Dog Eva Eriksson, Sweden
Australian Shepherd, Miniature American Shepherd, Shetland Sheepdog Igor Vyguzov, Montenegro
Bearded Collie, Collie Rough, Collie Smooth, Old English Sheepdog Tanya Ahlman-Stockmari


Junior Handler Karri Heino

Group Finals
FCI 1 Eva Eriksson, Sweden
Best Veteran Darko Drobnjak, Serbia
Best Breeder's Group Igor Vyguzov, Montenegro

Sunday


FCI 2
Alentejo Mastiff, Black Russian Terrier, Boxer, Broholmer, Bulldog, Bullmastiff, Cao Fila de Sao Miguel, Dogo Argentino, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Fila Brasileiro, Italian Cane Corso, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Rottweiler, Tosa, Uruguayan Cimarron Darko Drobnjak, Serbia
Appenzell Cattle Dog, Danish-Swedish Farmdog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog Elina Haapaniemi
Bernese Mountain Dog, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Eva Eriksson, Sweden
Austrian Pinscher, Dobermann, German Pinscher, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Hollandse Smoushond, Miniature Pinscher, Shar Pei Igor Vyguzov, Montenegro
Affenpinscher, Aidi, Anatolian Shepherd Dog, Cao de Castro Laboreiro, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Hovawart, Karst Shepherd Dog, Landseer, Leonberger, Newfoundland, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff, Tornjak Tanya Ahlman-Stockmari

FCI 10
Afghan Hound, Borzoi Darko Drobnjak, Serbia
Azawakh, Deerhound, Greyhound, Hungarian Greyhound, Irish Wolfhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Saluki, Sloughi, Spanish Greyhound, Whippet Elina Haapaniemi


Junior Handler Carita Natunen

Group Finals
FCI 2/10 Elina Haapaniemi
Best Veteran Igor Vyguzov, Montenegro
Best Breeder's Group Darko Drobnjak, Serbia
Best in Show Tanya Ahlman-Stockmari