Siirry sisältöön

Tuomarit

Ryhmä 1
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, beaucenpaimenkoira, bordercollie, bouvier, hollanninpaimenkoirat, lancashirenkarjakoira, mudi, partacollie, pyreneittenpaimenkoirat, shetlanninlammaskoira, vanhaenglanninlammaskoira Elena Oikkonen
welsh corgit Helle Faarup, Tanska
brienpaimenkoira Kitty Sjong, Tanska
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Leif Lehmann Jörgensen, Tanska
schapendoes, schipperke Rob Douma, Alankomaat
muut Igor Selimovic, Kroatia

Ryhmä 2
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, hovawart, isosveitsinpaimenkoira, kääpiösnautserit, mallorcandoggi, napolinmastiffi, pyreneittenmastiffi, rottweiler Anita Al-Bachy
newfoundlandinkoira Boris Spoljaric, Kroatia
dobermanni, landseer Igor Selimovic, Kroatia
hollanninrottakoira, itävallanpinseri, kääpiöpinseri, tanskandoggit Rob Douma, Alankomaat
muut Hilkka Salohalla

Ryhmä 3
cairnterrieri, jackrussellinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Annamaria Tarján, Unkari
airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, australianterrieri, englanninkääpiöterrieri, silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Boris Spoljaric, Kroatia
muut Irina Poletaeva

Ryhmä 4
kaikki rodut Maja Bubalo, Kroatia

Ryhmä 5
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Boris Spoljaric, Kroatia
eurasier, ibizanpodencot, islanninlammaskoira, japaninpystykorva, lunnikoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, samojedinkoira, shiba, shikokunkoira, siperianhusky Erika Häkkinen
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, lapinporokoira, länsigöötanmaanpystykorva, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Jaana Kummala
muut Pekka Teini

Ryhmä 6
kaikki rodut Paavo Mattila

Ryhmä 7
kaikki rodut Pekka Teini

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli, cockerspanieli Maja Bubalo, Kroatia
englanninspringerspanieli, espanjanvesikoira, labradorinnoutaja, portugalinvesikoira, walesinspringerspanieli Tuula Savolainen
muut Hannele Jokisilta

Ryhmä 9
bichon frisé, bolognese, chihuahuat, löwchen, maltankoira, mopsi Igor Dokoza, Kroatia
bostoninterrieri, kiinanpalatsikoira, kromfohrländer, lhasa apso, markiesje, papillon, phalène, shih tzu, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Kitty Sjong, Tanska
kiinanharjakoira, villakoirat Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Joakim Ohlsson, Ruotsi

Ryhmä 10
irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira Paavo Mattila
muut László Erdos, Unkari

Junior Handler Vilma Viitasalo

Ryhmäkilpailut
1 Igor Selimovic
2 Hilkka Salohalla
3 Irina Poletaeva
4 Maja Bubalo
5 Jaana Kummala
6 Paavo Mattila
7 Pekka Teini
8 Hannele Jokisilta
9 Kitty Sjong
10 László Erdos

Paras juniori Elena Oikkonen
Paras veteraani Boris Spoljaric
Paras kasvattajaryhmä Annamaria Tarján
Best in Show Tuula Savolainen