Siirry sisältöön

Domarlista

 

FCI 1
Reservdomare till alla grupp 1 raser Harry Tast
shetland sheepdog Bengt-Åke Bogren, Sweden
australian cattle dog, australian kelpie, australian shepherd, australian stumpy tail cattle dog, bearded collie, ceskoslovensky vlcak, Hrvatski Ovcar, saarloos wolfhond, schapendoes, welsh corgi, cardigan, welsh corgi, pembroke Boguslaw Chmiel, Poland
korthårig collie, långhårig collie, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, Poland
vit herdehund Marianne Holm
bergamasco, berger picard, cao da serra de aires, Chodsky Pes, Ciobanesc Romanesc Carpatin, Ciobanesc Romanesc Mioritic, gos d'atura catalá, komondor, lancashire heeler, miniature american shepherd, mudi, Perro de pastor mallorquin, schipperke, slovakisk cuvac, syd-rysk ovtcharka, ungersk kuvasz Markku Mähönen
maremmano-abruzzese Massimiliano Mannucci, Italy
border collie, Vostochnoevropejskaya Ovcharka Pirjo Aaltonen
puli, andra färger, puli, vit, pumi, pyreneisk vallhund korthårig, pyreneisk vallhund långhårig, schäfer, schäfer, långhårig Päivi Eerola
andra raser Maritha Östlund-Holmsten, Sweden

FCI 2
Reservdomare till alla grupp 2 raser Harry Tast
affenpinscher, dobermann, riesenschnauzer, peppar & salt, riesenschnauzer, svart, schnauzer, peppar & salt, schnauzer, svart Boguslaw Chmiel, Poland
hollandse smoushond, hovawart, svart terrier Kirsti Louhi
appenzeller sennenhund, berner sennenhund, Cimarron Uruguayo, dansk-svensk gårdshund, entlebucher sennenhund, grosser schweizer sennenhund, shar pei, tornjak, tosa Maarit Hassinen
aidi, anatolisk herdehund, bordeauxdogg, broholmer, cao de castro laboreiro, cao fila de sao miguel, centralasiatisk ovtcharka, ciobanesc romanesc de bucovina, Dogo Canario, dogo mallorquin, dvärgpinscher, fila brasileiro, grand danois, blå, grand danois, guld och tigrerad, grand danois, svart och harlekin, kaukasisk ovtcharka, Kraski Ovcar, leonberger, mastiff, pinscher, pyreneerhund, pyreneisk mastiff, rafeiro do alentejo, sarplaninac, tibetansk mastiff, österrikisk pinscher Marianne Holm
boxer Maritha Östlund-Holmsten, Sweden
bullmastiff, cane corso, engelsk bulldogg, napolitansk mastiff, spansk mastiff Massimiliano Mannucci, Italy
dogo argentino, estrela mountain dog, korth., estrela mountain dog, långh., landseer, newfoundlandshund, st bernhardshund,korth., st bernhardshund,långh. Päivi Eerola
dvärgschnauzer, peppar & salt, dvärgschnauzer, svart, dvärgschnauzer, svart & silver, dvärgschnauzer, vit, rottweiler Sonia Kelveri Philippou, Cyprus

FCI 3
irländsk terrier, parson russell terrier, sealyham terrier, silky terrier, skye terrier, Tenterfield Terrier Marja Talvitie
amerikansk staffordshire terrier, bull terrier, dandie dinmont terrier, engelsk dvärgterrier, glen of imaalterrier, miniatyr bull terrier, Nihon Teria, ratonero bodeguero andaluz, skotsk terrier, släthårig fox terrier, staffordshire bull terrier, strävhårig fox terrier, terrier brasileiro, toy fox terrier, tysk jaktterrier, welsh terrier, yorkshireterrier Markku Kipinä
jack russell terrier Markku Mähönen
andra raser Tuula Savolainen

FCI 4
alla raser Sonia Kelveri Philippou, Cyprus

FCI 5
Reservdomare till grupp 5 raser (ej hälleforshund, karelsk björnhund, norrbottenspets, finsk spets, thai bangkaew dog) Munsterhielm-Ehnberg Zidy
akita, american akita, American Eskimo Dog, Anjing kintamani-bali, basenji, Canadian Eskimo Dog, chow chow, Dansk Spids, eurasier, finsk spets, hälleforshund, isländsk fårhund, jakutskaja lajka, japansk spets, jämthund, karelsk björnhund, norsk älghund, grå, Podenco Canario, rysk-europeisk laika, samojedhund, västsibirisk laika, östsibirisk laika Harry Tast
alaskan malamute, finsk lapphund, grönlandshund, lapsk vallhund, norrbottenspets, norsk buhund, siberian husky Jaana Hartus
podengo portugues Kirsti Louhi
canaan dog, cirneco dell'etna, hokkaido, kai, kishu, korea jindo dog, lunnehund, norsk älghund, svart, podenco ibicenco,kårth., podenco ibicenco,strävh., shikoku, svensk lapphund, svensk vit älghund, taiwan dog, Thai Bangkaew Dog, thai ridgeback dog, västgötaspets Marianne Holm
faraohund, mexikansk nakenhund, liten, mexikansk nakenhund, mellan, mexikansk nakenhund, stor, perro sin pelo del peru liten, perro sin pelo del peru medelstor, perro sin pelo del peru stor Marja Talvitie
grossspitz svart och brun, grossspitz vit, keeshond, kleinspitz andra färger, kleinspitz svart och brun, kleinspitz vit, mittelspitz andra färger, mittelspitz svart och brun, mittelspitz vit, pomeranian Markku Mähönen
volpino italiano Massimiliano Mannucci, Italy
shiba Robert Hitchcock, United Kingdom

FCI 6
alla raser Pekka Teini

FCI 7
bracco italiano, spinone Massimiliano Mannucci, Italy
epagneul de Saint-Usuge Tanya Ahlman-Stockmari
andra raser Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, Poland

FCI 8
curly-coated retriever, field spaniel, irländsk vattenspaniel Jaana Hartus
kooikerhondje, labrador retriever Kirsti Louhi
lagotto romagnolo Massimiliano Mannucci, Italy
flat-coated retriever, golden retriever Pirjo Aaltonen
nova scotia duck tolling retriever, portugisisk vattenhund, spansk vattenhund Tanya Ahlman-Stockmari
andra raser Irina Poletaeva

FCI 9
Reservdomare till alla grupp 9 raser Zidy Munsterhielm-Ehnberg
chihuahua,korth., griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon Bengt-Åke Bogren, Sweden
cavalier king charles spaniel Maarit Hassinen
bostonterrier, japanese chin, king charles spaniel, kromfohrländer Maret Kärdi, Estonia
bolognese, fransk bulldogg, malteser Massimiliano Mannucci, Italy
bichon frise, lhasa apso, shih tzu, tibetansk spaniel, tibetansk terrier Pirjo Aaltonen
bichon havanais, chihuahua,långh., coton de tulear, papillon, pekingese, phalene Robert Hitchcock, United Kingdom
löwchen Tanya Ahlman-Stockmari
andra raser Aleksandra Cvijic Palumbo, Serbia

FCI 10
italiensk vinthund Massimiliano Mannucci, Italy
irländsk varghund, saluki, skotsk hjorthund, whippet Tanya Ahlman-Stockmari
andra raser Maret Kärdi, Estonia

Finaler
FCI 1 Maritha Östlund-Holmsten, Sweden
FCI 2 Sonia Kelveri Philippou, Cyprus
FCI 3 Massimiliano Mannucci, Italy
FCI 4 Markku Mähönen
FCI 5 Marja Talvitie
FCI 6 Pekka Teini
FCI 7 Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, Poland
FCI 8 Irina Poletaeva
FCI 9 Aleksandra Cvijic Palumbo, Serbia
FCI 10 Maret Kärdi, Estonia

Bästa veteran Markku Kipinä
Bästa uppfödargrupp Harry Tast
Best in Show Tanya Ahlman-Stockmari