Siirry sisältöön

Judges

Saturday

Group 1
Collie Smooth Esa Ruotsalainen
German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat Hanne Laine Jensen, Denmark
Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Bergamasco, Border Collie, Briard, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Collie Rough, Croatian Sheepdog, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Lancashire Heeler, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Schipperke, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Hans Van Den Berg, Netherlands
Shetland Sheepdog Jari Partanen, Norway
Berger Picard, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Chodsky Pes, East-European Shepherd, Komondor, Kuvasz, Mudi, Puli, other colors, Puli, white, Pumi Karin Bergbom
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Marja Talvitie
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Old English Sheepdog, Schapendoes, White Swiss Shepherd Dog Pirjo Aaltonen
Bearded Collie Tiina Taulos

Group 3
Airedale Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, English Toy Terrier Juha Palosaari
Border Terrier, Jack Russell Terrier, Parson Russell Terrier Karin Bergbom
American Hairless Terrier, American Staffordshire Terrier, Biewer-terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Staffordshire Bull Terrier, Tenterfield Terrier Vesa Lehtonen
other breeds Anne Sume, Estonia

Group 5
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Wolfsspitz (Keeshond), Zwergspitz (Pomeranian) Cathy Delmar, Ireland
East-Siberian Laika, Karelian Bear Dog, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Esa Ruotsalainen
Alaskan Malamute, Chow Chow, Finnish Spitz, Greenland Dog, Lapponian Herder, Norrbottenspitz Marja Talvitie
Finnish Lapponian Dog, Swedish Lapphund Pirjo Aaltonen
Pharaoh Hound, Samoyed, Volpino Italiano Tiina Taulos
other breeds Zeferino Silva, Portugal

Group 7
all breeds Hanne Laine Jensen, Denmark

Group 10
all breeds Sean Delmar, Ireland

Junior Handler Juha Palosaari

Group finals
1 Hans Van Den Berg, Netherlands
3 Anne Sume, Estonia
5 Zeferino Silva, Portugal
7 Hanne Laine Jensen, Denmark
10 Sean Delmar, Ireland
Best veteran Marja Talvitie
Best Breeder’s GroupCathy Delmar, Ireland

Sunday

Group 2
Affenpinscher, Black Russian Terrier, Boxer, Danish-Swedish Farmdog, Dobermann, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Miniature Pinscher, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Anne Sume, Estonia
Bernese Mountain Dog, Bullmastiff, German Pinscher, Landseer, Leonberger, Newfoundland, Rottweiler, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Shar Pei Marja Talvitie
other breeds Hanne Laine Jensen, Denmark

Group 4
all breeds Karin Bergbom

Group 6
Anglo-Russian Hound, Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Basset Hound, Bavarian Mountain Scenthound, Beagle, Black and Tan Coon Hound, Drever, Grand Bleu de Gascogne, Griffon Fauve de Bretagne, Petit Bleu de Gascogne, Russian Hound, Segugio Maremmano, Small Swiss Hound, Small Bernese Hound, Small Swiss Hounds Small Lucerne Hound, Small Swiss Hounds, Small Jura Hound, Small Swiss Hounds, Small Schwyz Hound, Treeing Walker Coonhound Esa Ruotsalainen
other breeds Pirjo Aaltonen

Group 8
American Cocker Spaniel, American Water Spaniel, Barbet, Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, Field Spaniel, German Spaniel, Lagotto Romagnolo, Nederlandse Kooikerhondje, Welsh Springer Spaniel Jari Partanen, Norway
Labrador Retriever, Russian Spaniel Juha Palosaari
other breeds Tiina Taulos

Group 9
Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Cathy Delmar, Ireland
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Tibetan Terrier Hans Van Den Berg, Netherlands
Cavalier King Charles Spaniel, Coton de Tuléar Juha Palosaari
Chinese Crested Dog, Shih Tzu, Tibetan Spaniel Sean Delmar, Ireland
Bichon Frisé, Bichon Havanais, French Bulldog, Lhasa Apso Vesa Lehtonen
other breeds Zeferino Silva, Portugal

Group finals
2 Marja Talvitie
4 Karin Bergbom
6 Pirjo Aaltonen
8 Tiina Taulos
9 Cathy Delmar, Ireland
Best veteran Zeferino Silva, Portugal
Best breeder’s GroupSean Delmar, Ireland
Best in Show Hans Van Den Berg, Netherlands