Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantai 25.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 10
Sunnuntai 26.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 8, 9

Lauantai

Ryhmä 1
sileäkarvainen collie Esa Ruotsalainen
saksanpaimenkoirat Hanne Laine Jensen, Tanska
shetlanninlammaskoira Jari Partanen, Norja
ardennienkarjakoira, bouvier, itäeuroopanpaimenkoira, komondor, kuvasz, mudi, picardienpaimenkoira, pulit, pumi, tsekinpaimenkoira Karin Bergbom
welsh corgit Marja Talvitie
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, schapendoes, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Pirjo Aaltonen
partacollie Tiina Taulos
muut Hans Van Den Berg, Alankomaat

Ryhmä 3
airedalenterrieri, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, cairnterrieri, ceskyterrieri, englanninkääpiöterrieri Juha Palosaari
borderterrieri, jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri Karin Bergbom
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri Vesa Lehtonen
muut Anne Sume, Viro

Ryhmä 5
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Cathy Delmar, Irlanti
harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Esa Ruotsalainen
alaskanmalamuutti, chow chow, grönlanninkoira, lapinporokoira, pohjanpystykorva, suomenpystykorva Marja Talvitie
ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Pirjo Aaltonen
faaraokoira, samojedinkoira, volpino italiano Tiina Taulos
muut Zeferino Silva, Portugali

Ryhmä 7
kaikki rodut Hanne Laine Jensen, Tanska

Ryhmä 10
kaikki rodut Sean Delmar, Irlanti

Junior handler Juha Palosaari

Ryhmäkilpailut
1 Hans Van Den Berg
3 Anne Sume
5 Zeferino Silva
7 Hanne Laine Jensen
10 Sean Delmar
Paras veteraani Marja Talvitie
Paras kasvattajaryhmä Cathy Delmar


Sunnuntai

Ryhmä 2
apinapinseri, bokseri, dobermanni, kääpiöpinseri, snautserit, suursnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit, venäjänmustaterrieri Anne Sume
bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, bullmastiffi, landseer, leonberginkoira, newfoundlandinkoira, pinseri, rottweiler, shar pei Marja Talvitie
muut Hanne Laine Jensen, Tanska

Ryhmä 4
kaikki rodut Karin Bergbom

Ryhmä 6
baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, basset hound, beagle, dreeveri, englantilais-venäläinen ajokoira, gascognenbassetti, griffon fauve de bretagne, iso gascognenajokoira, maremmanajokoira, pesukarhukoira, pieni gascognenajokoira, pieniberninajokoira,  pienijuranajokoira, pieniluzerninajokoira, pienischwyzinajokoira, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira Esa Ruotsalainen
muut Pirjo Aaltonen

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli, amerikanvesispanieli, barbet, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, fieldspanieli, kooikerhondje, lagotto romagnolo, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira Jari Partanen, Norja
labradorinnoutaja, venäjänspanieli Juha Palosaari
muut Tiina Taulos

Ryhmä 9
villakoirat Cathy Delmar, Irlanti
chihuahuat, tiibetinterrieri Hans Van Den Berg, Alankomaat
cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar Juha Palosaari
kiinanharjakoira, shih tzu, tiibetinspanieli Sean Delmar, Irlanti
bichon frisé, havannankoira, lhasa apso, ranskanbulldoggi Vesa Lehtonen
muut Zeferino Silva, Portugali

Ryhmäkilpailut
2 Marja Talvitie
4 Karin Bergbom
6 Pirjo Aaltonen
8 Tiina Taulos
9 Cathy Delmar
Paras veteraani Zeferino Silva
Paras kasvattajaryhmä Sean Delmar
Best in Show Hans Van Den Berg