Siirry sisältöön

Tuomarit

Tiedote 16.8.2021:
Näyttelyymme tulee tuomarinmuutos. Eeva Rautala ei valitettavasti pääse arvostelemaan näyttelyymme. Hänelle merkityt rodut saapuu arvostelmaan Colm Hastings, Irlannista.

Tiedote 30.6.2021:
Näyttelyssä arvostellaan molempina päivinä Junior Handler SM-osakilpailu. Lauantain tuomarina toimii Hilla-Tuuli Kailari. Sunnuntain tuomarina toimii Noora Jyly.

Tuomarilista päivitetty 22.4.2021

Lauantaina 2.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 8, 9, 10
Sunnuntaina 3.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 7

Varalla kaikille roduille Maija Mäkinen

Lauantai

Ryhmä 1
bordercollie, komondor, kuvasz, lancashirenkarjakoira, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Harto Stockmari
welsh corgit Jetta Tschokkinen
bouvier, schipperke, shetlanninlammaskoira, sileäkarvainen collie Laurent Heinesche, Luxemburg
polski owczarek nizinny, pulit, pumi Maija Mäkinen
brienpaimenkoira, mudi, owczarek podhalanski, picardienpaimenkoira, saksanpaimenkoirat,  schapendoes Markku Kipinä
lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira, partacollie, serra de airesinpaimenkoira Perttu Ståhlberg
pitkäkarvainen collie Tiina Taulos
muut Marianne Holm

Ryhmä 4
kaikki rodut Tuire Okkola

Ryhmä 8
chesapeakelahdennoutaja, cockerspanieli, espanjanvesikoira, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo Jetta Tschokkinen
novascotiannoutaja Jussi Liimatainen
portugalinvesikoira Markku Kipinä
kultainennoutaja, sileäkarvainen noutaja Perttu Ståhlberg
walesinspringerspanieli Tuire Okkola
muut Tiina Taulos

Ryhmä 9
japanese chin, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, lhasa apso, mopsi, papillon, phalène, prahanrottakoira Colm Hastings, Irlanti
bichon frisé, bolognese, bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, chihuahuat, havannankoira, kingcharlesinspanieli, löwchen, maltankoira, shih tzu, tiibetinterrieri Harto Stockmari
griffon belge, griffon bruxellois, markiesje, petit brabancon, ranskanbulldoggi, venäjänbolonka, villakoirat Janette Fröberg
kromfohrländer Laurent Heinesche, Luxemburg
tiibetinspanieli Maija Mäkinen
coton de tuléar, venäjäntoyt Markku Kipinä

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, whippet Markku Kipinä
muut Inga Siil, Viro

Junior Handler Hilla-Tuuli Kailari

Ryhmäkilpailut
1 Maija Mäkinen
4 Tuire Okkola
8 Colm Hastings
9 Harto Stockmari
10 Inga Siil
BIS Juniori -kilpailu Laurent Heinesche
Paras veteraani Jetta Tschokkinen
Paras kasvattajaryhmä Tiina Taulos

 

Sunnuntai

Ryhmä 2
kääpiöpinseri Jussi Liimatainen
berninpaimenkoira, bullmastiffi, tanskandoggit Laurent Heinesche, Luxemburg
appenzellinpaimenkoira, bordeauxindoggi, cane corso, castro laboreironkoira, entlebuchinpaimenkoira, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, newfoundlandinkoira, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi Maija Mäkinen
dogo argentino, tiibetinmastiffi Perttu Ståhlberg
bokseri Tiina Taulos
englanninbulldoggi, hovawart, leonberginkoira, mastiffi, venäjänmustaterrieri Tuire Okkola
dobermanni, mallorcandoggi, napolinmastiffi, rottweiler, shar pei Ville Meronen
muut Marianne Holm

Ryhmä 3
amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, bullterrieri, ceskyterrieri, japaninterrieri, kääpiöbullterrieri, saksanmetsästysterrieri, skyenterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri Colm Hastings, Irlanti
parsonrussellinterrieri, skotlanninterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, yorkshirenterrieri Inga Siil, Viro
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, englanninkääpiöterrieri, jackrussellinterrieri, kerrynterrieri, manchesterinterrieri, vehnäterrieri Laurent Heinesche, Luxemburg
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira Maija Mäkinen
silkkiterrieri Markku Kipinä
australianterrieri, biewerterrieri Perttu Ståhlberg
cairnterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Tiina Taulos

Ryhmä 5
volpino italiano Harto Stockmari
etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, kaanaankoira, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat  Inga Siil, Viro
buhund, chow chow, dansk spids, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, islanninlammaskoira, perunkarvatonkoirat, shiba, shikokunkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Maija Mäkinen
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, itäsiperianlaika, jakutianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lapinporokoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika Markku Kipinä
basenji, japaninpystykorva, länsigöötanmaanpystykorva, samojedinkoira, siperianhusky, valkoinen ruotsinhirvikoira Perttu Ståhlberg
akita, amerikanakita, kainkoira Ville Meronen
muut Jetta Tschokkinen

Ryhmä 6
dalmatiankoira Jussi Liimatainen
suomenajokoira Markku Kipinä
muut Harto Stockmari

Ryhmä 7
kaikki rodut Jussi Liimatainen

Junior Handler Noora Jyly

Ryhmäkilpailut
2 Maija Mäkinen
3 Tiina Taulos
5 Jetta Tschokkinen
6 Harto Stockmari
7 Jussi Liimatainen
BIS Juniori -kilpailu Perttu Ståhlberg
Paras kotimainen rotu Markku Kipinä
Paras veteraani Tuire Okkola
Paras kasvattajaryhmä Markku Kipinä
Best in Show Marianne Holm