Siirry sisältöön

Judges

FCI 1
Reserve judge for all group 1 breeds Pirjo Aaltonen
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Border Collie, Collie Rough, Collie Smooth, Miniature American Shepherd, Old English Sheepdog, White Swiss Shepherd Dog Eva Eriksson, Sweden
Berger Picard, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Komondor, Kuvasz, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Mudi, Polish Lowland Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Saarloos Wolfdog, Schapendoes, Schipperke, Short-haired Pyrenean Sheepdog Hanne Laine Jensen, Denmark
Bearded Collie, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Ceskoslovensky Vlcak Pietro Bottagisio, Italy
Shetland Sheepdog Sofie Krigholm, Sweden
Chodsky Pes, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Tuula Pratt
muut Pirjo Aaltonen

FCI 2
Reserve judge for all group 2 breeds Hanne Laine Jensen, Denmark
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Bullmastiff, Entlebuch Cattle Dog, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Great Swiss Cattle Dog, Mastiff, Napolitan Mastiff, Pyrenean Mastiff, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt, Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff Astrid Lundava, Estonia
Affenpinscher Helene Björkman, Sweden
Boxer, Dobermann, German Pinscher, Rottweiler Jeanett Lemmeke, Sweden
Hovawart, Miniature Pinscher, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Sofie Krigholm, Sweden
Broholmer, Newfoundland Tiina Taulos
Others Markku Kipinä

FCI 3
Reserve judge for all group 3 breeds Pirjo Aaltonen
Bedlington Terrier, Border Terrier, Brazilian Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Jack Russell Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Yorkshire Terrier Inga Siil, Estonia
Airedale Terrier, American Hairless Terrier, American Staffordshire Terrier, American Toy Fox Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Japanese Terrier, Kerry Blue Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Scottish Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Tenterfield Terrier, West Highland White Terrier Jussi Liimatainen
Others Tiina Taulos

FCI 4
Reserve judge for all group 4 breeds Pirjo Aaltonen
Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Wire-haired Laurent Heinesche, Luxembourg
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired Pietro Bottagisio, Italy

FCI 5
Reserve judge for all group 5 breeds Hanne Laine Jensen, Denmark
Kleinspitz (all colors), Keeshond, Pomeranian Boris Spoljaric, Kroatia
American Eskimo Dog, Canaan Dog, Danish Spitz, East-Siberian Laika, Finnish Spitz, Hälleforshund, Iceland Sheepdog, Karelian Bear Dog, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Norwegian Lundehund, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Hannu Talvi
American Akita, Finnish Lapponian Dog, Hokkaido, Japanese Spitz, Kai, Kishu, Korea Jindo Dog, Lapponian Herder, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Norrbottenspitz, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Shiba, Shikoku, Swedish Lapphund, Swedish Vallhund, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback Nina Janger
Akita, Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Eurasier, Grossspitz (all colors) , Ibizan Hounds, Mittelspitz (all colors) , Podenco Canario, Podengo Portuguese (all variety), Siberian Husky, Taiwan Dog, Volpino Italiano Saija Juutilainen
Basenji, Pharaoh Hound Sofie Krigholm, Sweden
Alaskan Malamute, Greenland Dog, Samoyed Tuula Pratt

FCI 6
Reserve judge for all group 6 breeds Pirjo Aaltonen
Basset Artésien Normand, Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Dalmatian, Drever, Grand Basset Griffon Vendéen, Petit Basset Griffon Vendéen Bertil Lundgren, Sweden
Beagle, Rhodesian Ridgeback Hannu Talvi
Others Saija Juutilainen

FCI 7
Reserve judge for all group 7 breeds Pirjo Aaltonen
All Breeds Bertil Lundgren, Sweden

FCI 8
Reserve judge for all group 8 breeds Pirjo Aaltonen
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, Labrador Retriever Carina Östman, Sweden
English Springer Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Portuguese Water Dog, Welsh Springer Spaniel Helene Björkman, Sweden
Clumber Spaniel, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Golden Retriever, Sussex Spaniel Russell Mosedale, United Kingdom
Others Tuula Pratt

FCI 9
Reserve judge for all group 9 breeds Pirjo Aaltonen
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Coton de Tuléar, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Petit Brabancon Jan Törnblom, Sweden
Chinese Crested Dog, Tibetan Spaniel Jeanett Lemmeke, Sweden
Japanese Chin, Maltese, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Papillon, Phalène, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Shih Tzu, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Joakim Ohlsson, Sweden
Bichon Frisé, Bichon Havanais, Bolognese, Kromfohrländer, Lhasa Apso, Little Lion Dog, Pekingese, Pražský Krysarík, Tibetan Terrier Juha Putkonen
Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, French Bulldog, King Charles Spaniel, Pug Tanya Ahlman-Stockmari

FCI 10
Reserve judge for all group 10 breeds Pirjo Aaltonen
Greyhound, Whippet Boris Spoljaric, Kroatia
Afghan Hound, Borzoi, Saluki Laurent Heinesche, Luxembourg
Azawakh, Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Sloughi, Spanish Greyhound Pietro Bottagisio, Italy
Deerhound, Irish Wolfhound Tiina Taulos


Junior Handler Anna-Maija Mellin

Group finals
1 Eva Eriksson, Sweden
2 Markku Kipinä
3 Jussi Liimatainen
4 Pietro Bottagisio, Italy
5 Boris Spoljaric, Kroatia
6 Saija Juutilainen
7 Bertil Lundgren, Sweden
8 Tuula Pratt
9 Jan Törnblom, Sweden
10 Laurent Heinesche, Luxembourg


Best Veteran Tiina Taulos
Best breedersgroup Hanne Laine Jensen, Denmark
Best in Show Marjatta Pylvänäinen-Suorsa