Tuomarit

Päivitetty tuomarilista 11.5.2020

Tuomarinmuutokset alkuperäiseen tuomarilistaan on tullut alla listatuille roduille:
Ryhmä 1: belgianpaimenkoirat, sileäkarvainen collie, shetlanninlammaskoira
Ryhmä 2: lanseer, tanskandoggit
Ryhmä 3: amerikanstaffordshirenterrieri, tenterfieldinterrieri, vehnäterrieri, skyenterrieri
Ryhmä 5: buhund, kleinspitzit, basenji, etnankoira, eurasier, faaraokoira, portugalinpodengot
Ryhmä 8: kultainennoutaja, espanjanvesikoira
Ryhmä 9: bostoninterrieri, havannankoira, kiinanpalatsikoira, keskikokoinen villakoira(harmaa, punainen ja aprikoosi)
Ryhmä 10
: whippet


Lauantai 28.11. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 2, 4, 7, 9
Sunnuntai 29.11. arvostellaan FCI:n ryhmät 3, 5, 6, 8, 10

LAUANTAI 28.11.2020


Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Saija Juutilainen
saksanpaimenkoirat, valkoinenpaimenkoira Anita Al-Bachy
belgianpaimenkoirat Csaba Zsolt Lokodi, Romania
welsh corgit Frances Smith, Argentiina
pitkäkarvainen collie Ian Rasmussen, Australia
sileäkarvainen collie Janelle W Robbins, Australia
shetlanninlammaskoira Wendye Slatyer, Australia
bergamasco, ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond Jouni Nummela
schipperke Jussi Liimatainen
hollanninpaimenkoirat, komondor, kuvasz, lancashirenkarjakoira, maremmano-abruzzese, mudi, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, pulit, pumi, serra de airesinpaimenkoira, slovakiancuvac, vanhaenglanninlammaskoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
itäeuroopanpaimenkoira, pyreneittenpaimenkoirat Markku Kipinä
picardienpaimenkoira, schapendoes, tsekinpaimenkoira Paul Stanton, Ruotsi
ardennienkarjakoira, beaucenpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira, partacollie Regina Blessing, Saksa
australian töpöhäntäinen karjakoira, australianpaimenkoira, bordercollie, pieni amerikanpaimenkoira Patrice Johansen, Australia
australiankarjakoira, australiankelpie Saija Juutilainen

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Saija Juutilainen
apinapinseri, bukovinankoira, dogo argentino, espanjanmastiffi, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, mallorcandoggi, mastiffi, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, sarplaninac, shar pei, tiibetinmastiffi George Schogol, Georgia
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira, lanseer Helen Tonkson-Koit, Viro
tanskalais-ruotsalainen pihakoira Jari Laakso
tanskandoggit Janelle W Robbins, Australia
dobermanni, kääpiöpinseri Jouni Nummela
kääpiösnautserit Marjo Järventölä
aidi, alentejonkoira, bordeauxindoggi, bullmastiffi, castro laboreironkoira, estrelanvuoristokoirat,  hollanninrottakoira, hovawart, itävallanpinseri, kangalinkoira, venäjänmustaterrieri Matti Luoso
pinseri, snautserit Regina Blessing, Saksa
bokseri, rottweiler, suursnautserit Rolf Blessing, Saksa
newfoundlandinkoira Saija Juutilainen
broholminkoira, cane corso, englanninbulldoggi, fila brasileiro, leonberginkoira, napolinmastiffi, sao miguelinfila, tornjak, tosa, uruguayncimarron Teija Salmi-Aalto

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Saija Juutilainen
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Laurent Heinesche, Luxemburg
muut Fausto Cavalieri, Italia

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Saija Juutilainen
englanninsetteri, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Riitta Niemelä
gordoninsetteri, pointteri Rolf Blessing, Saksa
muut Tiina Eskelinen

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Saija Juutilainen
bostoninterrieri, havannankoira Colm Hastings, Irlanti
bolognese, lyhytkarvainen chihuahua, maltankoira, shih tzu Domenico Di Matteo, Italia
mopsi, ranskanbulldoggi Jari Laakso
kiinanpalatsikoira Csaba Zsolt Lokodi, Romania
coton de tuléar, kingcharlesinspanieli, lhasa apso, löwchen Jussi Liimatainen
griffon belge, griffon bruxellois, kiinanharjakoira, petit brabancon Markku Kipinä
tiibetinspanieli Paul Stanton, Ruotsi
markiesje Paula Heikkinen-Lehkonen
cavalier kingcharlesinspanieli, japanese chin Peter Mazura, Itävalta
papillon, phalène, pitkäkarvainen chihuahua Petru Muntean, Romania
kromfohrländer, prahanrottakoira, tiibetinterrieri, venäjänbolonka, venäjäntoyt Päivi Eerola
bichon frisé Saija Juutilainen
keskikokoinen villakoira, harmaa, punainen ja aprikoosi Helen Tonkson-Koit, Viro
muut villakoirat Toshinori Omura, Japani

Junior Handler Niina Savolainen

Ryhmäkilpailut

1 Regina Blessing
2 George Schogol
4 Fausto Cavalieri
7 Tiina Eskelinen
9 Petru Muntean
Paras veteraani Petru Muntean
Paras kasvattajaryhmä Markku Kipinä

SUNNUNTAI 29.11.2020

Ryhmä 3
amerikanstaffordshirenterrieri, tenterfieldinterrieri, vehnäterrieri Csaba Zsolt Lokodi, Romania
bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, kerrynterrieri, silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Frances Smith, Argentiina
glen of imaalinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, Helen Tonkson-Koit, Viro
skyenterrieri Janelle W Robbins, Australia
staffordshirenbullterrieri Jari Laakso
biewerterrieri, englanninkääpiöterrieri, manchesterinterrieri Jussi Liimatainen
borderterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Laurent Heinesche, Luxemburg
australianterrieri Markku Kipinä
jackrussellinterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Paul Stanton, Ruotsi
muut Päivi Eerola

Ryhmä 5
american eskimo dog, grönlanninkoira, kaanaankoira, koreanjindonkoira, lunnikoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, taiwaninkoira, thaimaanpystykorva Jari Laakso
japaninpystykorva, volpino italiano Jussi Liimatainen
dansk spids, harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, islanninlammaskoira, karjalankarhukoira, laikat, länsigöötanmaanpystykorva, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
ibizanpodencot Markku Kipinä
buhund, jakutianlaika, kintamani-balinkoira Paula Heikkinen-Lehkonen
alaskanmalamuutti, pomeranian, siperianhusky, thai ridgeback Petru Muntean, Romania
grosspitzit, keeshond, mittelspitzit Regina Blessing, Saksa
kleinspitzit Colm Hastings, Irlanti
lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Riitta Niemelä
chow chow, jämtlanninpystykorva, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco Saija Juutilainen
amerikanakita, samojedinkoira Patrice Johansen, Australia
akita, hokkaidonkoira, kainkoira, kishunkoira, shiba, shikokunkoira Toshinori Omura, Japani
basenji, etnankoira, eurasier, faaraokoira, portugalinpodengot Janelle W Robbins, Australia

Ryhmä 6
beagle Ian Rasmussen, Australia
basset hound, dalmatiankoira Rolf Blessing, Saksa
baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, dunkerinajokoira, englantilais-venäläinen ajokoira, gascognenbassetti, gotlanninajokoira, grand griffon vendéen, haldeninajokoira, hamiltoninajokoira, hannoverinvihikoira, hygeninajokoira, iso gascognenajokoira, pesukarhukoira, schillerinajokoira, suomenajokoira, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira, vihikoira Tiina Eskelinen
rhodesiankoira Patrice Johansen, Australia
muut Saija Juutilainen

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli, lagotto romagnolo, sileäkarvainen noutaja Domenico Di Matteo, Italia
venäjänspanieli Paula Heikkinen-Lehkonen
novascotiannoutaja Fausto Cavalieri, Italia
labradorinnoutaja George Schogol, Georgia
kultainennoutaja Colm Hastings, Irlanti
chesapeakelahdennoutaja, fieldspanieli, kooikerhondje Jussi Liimatainen
cockerspanieli Markku Kipinä
amerikanvesispanieli, clumberinspanieli, englanninspringerspanieli, friisinvesikoira, kiharakarvainen noutaja, sussexinspanieli, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira Matti Luoso
barbet, irlanninvesispanieli, portugalinvesikoira Riitta Niemelä
espanjanvesikoira Csaba Zsolt Lokodi, Romania

Ryhmä 10

venäjänvinttikoira Fausto Cavalieri, Italia
saluki Ian Rasmussen, Australia
whippet Wendye Slatyer, Australia
afgaaninvinttikoira, azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira Peter Mazura, Itävalta
irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi Teija Salmi-Aalto

Junior Handler Karri Heino

Ryhmäkilpailut

3 Jussi Liimatainen
5 Colm Hastings
6 Saija Juutilainen
8 Domenico Di Matteo
10 Ian Rasmussen
Paras veteraani Petru Muntean
Paras kasvattajaryhmä Markku Kipinä
Best in Show Paul Stanton

Comments are closed.