Judges

Saturday 8.6.2019

FCI 3
Reserve judge for all group 3 breeds Annukka Paloheimo
Cairn Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Parson Russell Terrier, Sealyham Terrier Alberto Marengoni, Italy
Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, Bedlington Terrier, Bull Terrier, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Miniature Bull Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Scottish Terrier, Welsh Terrier Lorena Lotzniker, Italy
Manchester Terrier Maija Mäkinen
Border Terrier, Brazilian Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier, West Highland White Terrier, Yorkshire Terrier Orietta Zilli, Italy
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Australian Silky Terrier, Australian Terrier, Cesky Terrier, English Toy Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Japanese Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Tenterfield Terrier Saija Juutilainen

FCI 8
Reserve judge for all group 8 breeds Annukka Paloheimo
Lagotto Romagnolo (puppies and dogs) Orietta Zilli, Italy
Lagotto Romagnolo (bitches, BOB) Alberto Marengoni, Italy
English Springer Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Spanish Waterdog Maija Mäkinen
Frisian Water Dog, German Spaniel, Labrador Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Portuguese Water Dog, Welsh Springer Spaniel Saija Juutilainen
American Cocker Spaniel, American Water Spaniel, Barbet, Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Cocker Spaniel, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Golden Retriever, Irish Water Spaniel, Sussex Spaniel Sanna Kavén

FCI 9
Reserve judge for all group 9 breeds Annukka Paloheimo
Bolognese, Little Lion Dog Alberto Marengoni, Italy
Boston Terrier, French Bulldog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, King Charles Spaniel, Petit Brabancon, Shih Tzu, Tibetan Terrier Eeva Rautala
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Pražský Krysarík, Pug, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Irina Poletaeva
Bichon Frisé, Bichon Havanais, Kromfohrländer, Maltese Maija Mäkinen
Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Orietta Zilli, Italy
Coton de Tuléar, Papillon, Phalène Saija Juutilainen
Cavalier King Charles Spaniel, Chinese Crested Dog, Japanese Chin, Lhasa Apso, Pekingese, Tibetan Spaniel Tuula Plathan

Junior Handler Hilde-Marie Fredriksson

Group finals
FCI 3/8 Eeva Rautala
FCI 9 Orietta Zilli, Italy

Best veteran Irina Poletaeva
Best breedersgroup Tuula Plathan
Best in Show Saija Juutilainen

 


 Sunday 9.6.2019

Reserve judge for all breeds Annukka Paloheimo

Ryhmä 1
all breeds & group final Tarja Löfman

Ryhmä 2
all breeds & group final Taina Nygård

Ryhmä 3
all breeds & group final Paula Rekiranta

Ryhmä 4
all breeds & group final Maija Mäkinen

Ryhmä 5
all breeds & group final Maija Mäkinen

Ryhmä 6
all breeds & group finalTaina Nygård

Ryhmä 7
all breeds & group final Maija Mäkinen

Ryhmä 8
all breeds & group final Maija Mäkinen

Ryhmä 9
cavalier kingcharlesinspanieli, japanese chin, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, pekingeesi, lhasa apso, shih tzu, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Tarja Löfman
bichon frisé, bolognese, bostoninterrieri, chihuahua, lyhytkarvainen, chihuahua, pitkäkarvainen, coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, havannankoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, löwchen, maltankoira, mopsi, papillon, petit brabancon, phalène, prahanrottakoira, ranskanbulldoggi, venäjänbolonka, venäjäntoy, lyhytkarvainen, venäjäntoy, pitkäkarvainen, villakoira, iso, harmaa, aprikoosi ja punainen, villakoira, iso, musta, ruskea ja valkoinen, villakoira, keskikokoinen, harmaa, aprikoosi ja punainen, villakoira, keskikokoinen, musta, ruskea ja valkoinen, villakoira, kääpiö, harmaa, aprikoosi ja punainen, villakoira, kääpiö, musta, ruskea ja valkoinen, villakoira, toy Tuula Plathan
group final Tarja Löfman

Ryhmä 10
all breeds & group final Tuula Plathan

Junior Handler Suvi Nousiainen

Best breedersgroup Paula Rekiranta
Best in Show Tuula Plathan

Comments are closed.