Siirry sisältöön

Tuomarit

Tuomarilista päivitetty 22.3.2021
- suomenajokoirat arvostelee Reia Leikola-Walden

Lauantaina 31.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 6, 8
Sunnuntaina 1.8. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 7, 9, 10

Tiedote 19.7.2021
Tuomarinmuutoksia päivitetty.

Tiedote 2.7.2021
Valitettavasti George Kostopoulos on estynyt saapumasta näyttelyymme. Hänelle merkityt rodut tullaan siirtämään toiselle tuomarille, muutokset vahvistuvat ilmoittautumisajan päätyttyä.

Tiedote 1.7.2021
Suuren koiramäärän vuoksi joudumme tekemään joitain tuomarinmuutoksia ja joitain rotuja tullaan siirtämään Dina Kornalle, Viro. Tuomarinmuutokset vahvistuvat ilmoittautumisajan päätyttyä.

LAUANTAI

Ryhmä 2
aidi, alentejonkoira, broholminkoira, castro laboreironkoira, dogo argentino, estrelanvuoristokoirat,  hollanninrottakoira, itävallanpinseri, kanariandoggi, kangalinkoira, kääpiöpinseri, pinseri, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Auli Haapiainen-Liikanen
rottweiler, snautserit Irina Poletaeva
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira, newfoundlandinkoira, apinapinseri, kääpiösnautserit, tiibetinmastiffi Juta Haranen, Viro
dobermanni, englanninbulldoggi, hovawart, leonberginkoira, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, suursnautseri, musta Maarit Hassinen
bullmastiffi, cane corso, espanjanmastiffi, fila brasileiro, mastiffi, tanskandoggit, transmontano mastiff, uruguayncimarron Reia Leikola-Walden
muut Dina Korna, Viro

Ryhmä 4
kaikki rodut Kristiina Ahlberg

Ryhmä 5
shiba Dina Korna, Viro
basenji, samojedinkoira, siperianhusky Irina Poletaeva
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, chow chow, eurasier, itäsiperianlaika, jakutianlaika, japaninpystykorva, kaanaankoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, kishunkoira, koreanjindonkoira, lunnikoira, länsisiperianlaika, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat,  portugalinpodengot, saksanpystykorva grosspitz, musta ja ruskea, thai ridgeback, venäläis-eurooppalainen laika Maarit Hassinen
hokkaidonkoira, islanninlammaskoira, kainkoira, lapinporokoira, shikoku, suomenlapinkoira Maija Mäkinen
etnankoira, harmaa norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, volpino italiano, buhund Auli Haapiainen-Liikanen
muut Sari Holopainen

Ryhmä 6
basset hound, bretagnenbassetti, petit basset griffon vendéen Irina Poletaeva
amerikankettukoira, baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, bluetick coonhound, briquet griffon vendéen, dalmatiankoira, gascognenbassetti, griffon fauve de bretagne, hannoverinvihikoira, italianajokoirat, maremmanajokoira, pesukarhukoira, pieni gascognenajokoira, pieniberninajokoira, pienijuranajokoira, pieniluzerninajokoira, pienischwyzinajokoira, puolanajokoira, puolanjahtikoira, rhodesiankoira, suomenajokoira, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira, vihikoira Reia Leikola-Walden
muut Auli Haapiainen-Liikanen

Ryhmä 8
englanninspringerspanieli, kooikerhondje, novascotiannoutaja, walesinspringerspanieli Dina Korna, Viro
kultainennoutaja Irina Poletaeva
kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, sileäkarvainen noutaja Maija Mäkinen
muut Annaliisa Heikkinen

Junior Handler -SM-osakilpailu ja Suur-Savon kennelpiirin piirinmestaruuskilpailu Tinja Huikuri

Näyttelyssämme ei järjestetä ryhmäkilpailuja


SUNNUNTAI

Ryhmä 1
lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira Dina Korna, Viro
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, belgianpaimenkoirat Juha Putkonen
ardennienkarjakoira, bordercollie, bouvier, brienpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, itäeuroopanpaimenkoira, owczarek podhalanski, partacollie, pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira, saksanpaimenkoirat Maija Mäkinen
ceskoslovensky vlcak, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, medimurjenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, serra de airesinpaimenkoira, shetlanninlammaskoira, sileäkarvainen collie, slovakiancuvac Minna Manninen
pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira, pumi, schapendoes, vanhaenglanninlammaskoira, welsh corgit Paavo Mattila
schipperke Annaliisa Heikkinen
kuvasz, valkoinenpaimenkoira Maarit Hassinen
muut Irina Poletaeva

Ryhmä 3
airedalenterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, cairnterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, walesinterrieri, vehnäterrieri Irina Poletaeva
sealyhaminterrieri Annaliisa Heikkinen
borderterrieri, jackrussellinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Juha Putkonen
manchesterinterrieri Maija Mäkinen
muut Leni Finne

Ryhmä 7
kaikki rodut Reia Leikola-Walden

Ryhmä 9
löwchen, maltankoira, markiesje, papillon, phalène, shih tzu, venäjänbolonka, venäjäntoyt  Annaliisa Heikkinen
havannankoira, japanese chin, kiinanharjakoira, tiibetinspanieli Dina Korna, Viro
cavalier kingcharlesinspanieli, prahanrottakoira, tiibetinterrieri, villakoirat Kristiina Ahlberg
bolognese, bostoninterrieri, chihuahuat, griffon belge, griffon bruxellois, kiinanpalatsikoira, pekingeesi, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, mopsi, petit brabancon Maarit Hassinen
coton de tuléar, lhasa apso, ranskanbulldoggi Maija Mäkinen
bichon frisé Annaliisa Heikkinen

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, saluki Dina Korna, Viro
unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira Maija Mäkinen
muut Paavo Mattila

Näyttelyssämme ei järjestetä ryhmäkilpailuja.