Siirry sisältöön

Judges

On Saturday 6.6. FCI groups 2, 4, 6, 9, 10
On Sunday 7.6. FCI groups 1, 3, 5, 7, 8

Saturday


FCI 2
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Hollandse Smoushond, Majorca Mastiff, Tibetan Mastiff Kati Nieminen
Bernese Mountain Dog, Boxer, Danish-Swedish Farmdog, Shar Pei Maarit Hassinen
Caucasian Ovtcharka, Dobermann, Dogo Argentino, Hovawart, Karst Shepherd Dog, Leonberger, Mastiff, Napolitan Mastiff, Newfoundland, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Marianne Holm
Affenpinscher, Bullmastiff, Dogue de Bordeaux, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Landseer Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Black Russian Terrier, Bulldog, Italian Cane Corso, Miniature Pinscher, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Marjo Nygård
Cao Fila de Sao Miguel Satu Tanner
Appenzell Cattle Dog, Austrian Pinscher, Central Asian Ovtcharka, Dogo Canario, Entlebuch Cattle Dog, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, German Pinscher, Great Swiss Cattle Dog, Pyrenean Mastiff, Rottweiler, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Virpi Leppälä

FCI 4
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
all breeds Jaana Helin

FCI 6
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Anglo-Francais de Petite Vénerie, Anglo-Russian Hound, Ariegeois, Austrian black and tan Hound, Bavarian Mountain Scenthound, Beagle Harrier, Billy, Black and Tan Coon Hound, Blood Hound, Bosanski Ostrodlaki Gonic Barak, Chien d´Artois, Coarse-haired Istrian Hound, Dunker Hound, English Foxhound, Francais Blanc et Noir, Francais Blanc et Orange, Francais Tricolore, German Hound, Gotland Hound, Grand Anglo-Francais Blanc et Noir, Grand Anglo-Francais Blanc et Orange, Grand Anglo-Francais Tricolore, Grand Bleu de Gascogne, Grand Gascon Saintongeois, Griffon Bleu de Gascogne, Griffon Nivernais, Halden Hound, Hamilton Hound, Hanoverian Scenthound, Harrier, Hellenic Hound, Hygen Hound, Kopo, Montenegrin Mountain Hound, Otterhound, Petit Bleu de Gascogne, Petit Gascon Saintongeois, Poitevin, Porcelaine, Posavski Gonic, Rhodesian Ridgeback, Schiller Hound, Serbian Hound, Serbian Tricolour Hound, Short-haired Istrian Hound, Slovakian Hound, Small Swiss Hound, Small Bernese Hound, Small Swiss Hounds Small Lucerne Hound, Small Swiss Hounds, Small Jura Hound, Small Swiss Hounds, Small Schwyz Hound, Småland Hound, Spanish Hound, Steirische Rauhhaarbracke, Swiss Hound, Bernese Hound, Swiss Hound, Jura Hound, Swiss Hound, Lucerne Hound, Swiss Hound, Schwyz Hound, Tiroler Bracke, Westfälische Dachsbracke Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Alpenländische Dachsbracke, Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Beagle, Bluetick Coonhound, Briquet Griffon Vendéen, Dalmatian, Gonczy Polski, Grand Basset Griffon Vendéen, Grand Griffon Vendéen, Griffon Fauve de Bretagne, Petit Basset Griffon Vendéen, Polish Hound, Segugio Maremmano, Treeing Walker Coonhound Sanna Törnroos
American Fox Hound, Coarse-haired Italian Hound, Drever, Estonian Hound, Finnish Hound, Plott, Russian Hound, Short-haired Italian Hound Tarja Kolkka

FCI 9
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Little Lion Dog, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Shih Tzu, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Jenna Leino
Boston Terrier, Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, French Bulldog, Japanese Chin, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired Kirsi Sainio
Bichon Havanais, Lhasa Apso, Papillon, Phalène, Pug, Tibetan Spaniel Kristiina Ahlberg
Bichon Frisé, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, King Charles Spaniel, Maltese, Pekingese, Petit Brabancon Maarit Hassinen
Cavalier King Charles Spaniel Marjo Nygård
Bolognese, Chinese Crested Dog, Coton de Tuléar, Kromfohrländer, Markiesje, Pražský Krysarík, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Sanna Vehkomäki
Tibetan Terrier Satu Tanner

FCI 10
Reserve judge Marianne Holm
Azawakh, Hungarian Greyhound, Irish Wolfhound, Sloughi Elisa Honkala
Afghan Hound, Borzoi, Deerhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Saluki, Spanish Greyhound Jarmo Vuorinen
Greyhound, Whippet Jenna Leino

Junior Handler Hanna-Riina Aho

Group Finals
2 Marjo Nygård
4 Jaana Helin
6 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
9 Maarit Hassinen
10 Jarmo Vuorinen
Best Veteran Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Best Breeder's Group Marianne Holm

Sunday


FCI 1
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Collie Rough, Collie Smooth Jaana Hartus
Australian Cattle Dog, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Border Collie, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Briard, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Komondor, Kuvasz, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Mudi, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Slovakian Chuvach Marianne Holm
Beauceron, Schipperke Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bearded Collie, Bergamasco, Berger Picard, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, Lancashire Heeler, Majorca Shepherd Dog, Miniature American Shepherd, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Schapendoes, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Satu Tanner
Australian Kelpie, Shetland Sheepdog, White Swiss Shepherd Dog Susanna Uusitupa-Kärppä
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Tuula Pratt

FCI 3
Reserve judge Marjo Nygård
Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, American Toy Fox Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Biewer-terrier, Brazilian Terrier, Japanese Terrier, Lakeland Terrier, Miniature Bull Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Scottish Terrier, Welsh Terrier, Yorkshire Terrier Kirsi Sainio
Australian Silky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Terrier, Skye Terrier, West Highland White Terrier Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Bull Terrier, Cairn Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier Marjo Nygård
American Hairless Terrier, Border Terrier, Cesky Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Sealyham Terrier, Tenterfield Terrier Pauliina Sjöholm
Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Kerry Blue Terrier, Manchester Terrier, Parson Russell Terrier, Staffordshire Bull Terrier Pirjo Hjelm

FCI 5
Reserve judge Esa Ruotsalainen
East-Siberian Laika, Finnish Spitz, Karelian Bear Dog, Norrbottenspitz, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, Swedish Vallhund, West-Siberian Laika Esa Ruotsalainen
Chow Chow, Hokkaido, Kai, Kishu, Samoyed Hanna-Riina Aho
Akita, American Akita, Basenji, Canaan Dog, Canadian Eskimo Dog, Cirneco dell'Etna, Danish Spitz, Greenland Dog, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Japanese Spitz, Kintamani-Bali Dog, Korea Jindo Dog, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Pharaoh Hound, Podenco Canario, Shiba, Shikoku, Volpino Italiano Jarmo Vuorinen
Siberian Husky, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback Kirsi Sainio
Alaskan Malamute, Eurasier, Hälleforshund, Iceland Sheepdog, Norwegian Elkhound, black, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Swedish White Elkhound, Yakutian Laika, Zwergspitz (Pomeranian) Maarit Hassinen
American Eskimo Dog, Finnish Lapponian Dog, Lapponian Herder, Swedish Lapphund Pirjo Hjelm
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Wolfsspitz (Keeshond) Sari Holopainen

FCI 7
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
kaikki rodut Emma Pirilä

FCI 8
Reserve judge Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
American Water Spaniel, Clumber Spaniel, Frisian Water Dog, Irish Water Spaniel, Sussex Spaniel Esa Ruotsalainen
English Springer Spaniel, Welsh Springer Spaniel Jaana Hartus
Barbet, Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, German Spaniel, Labrador Retriever, Russian Spaniel Lotta Vuorinen
American Cocker Spaniel Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Golden Retriever, Nederlandse Kooikerhondje, Spanish Waterdog Riitta Niemelä
Cocker Spaniel, Flat Coated Retriever, Lagotto Romagnolo, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Portuguese Water Dog Tuula Pratt


Group Finals
1 Jaana Hartus
3 Kirsi Sainio
5 Maarit Hassinen
7 Emma Pirilä
8 Riitta Niemelä

Best Veteran Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Best Breeder's Group Marianne Holm
Best in Show Marianne Holm