Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 6.6. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 9, 10
Sunnuntaina 7.6. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 8

Lauantai

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
aidi, alentejonkoira, broholminkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, hollanninrottakoira, kangalinkoira, mallorcandoggi, tanskandoggit, tiibetinmastiffi Kati Nieminen
berninpaimenkoira, bokseri, shar pei, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Maarit Hassinen
bernhardinkoirat, dobermanni, dogo argentino, hovawart, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, leonberginkoira, mastiffi, napolinmastiffi, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira Marianne Holm
apinapinseri, bordeauxindoggi, bullmastiffi, landseer, suursnautserit Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
cane corso, englanninbulldoggi, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, snautserit, venäjänmustaterrieri Marjo Nygård
sao miguelinfila Satu Tanner
muut Virpi Leppälä

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
kaikki rodut Jaana Helin

Ryhmä 6
Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
alppienajokoira, basset artésien normand, basset hound, beagle, bluetick coonhound, bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, dalmatiankoira, gascognenbassetti, grand basset griffon vendéen, grand griffon vendéen, griffon fauve de bretagne, maremmanajokoira, petit basset griffon vendéen, puolanajokoira, puolanjahtikoira, walkerinpesukarhukoira Sanna Törnroos
amerikankettukoira, dreeveri, eestinajokoira, italianajokoirat, plottinajokoira, suomenajokoira, venäjänajokoira Tarja Kolkka
muut Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
löwchen, shih tzu, villakoirat Jenna Leino
bostoninterrieri, chihuahuat, japanese chin, ranskanbulldoggi, venäjäntoyt Kirsi Sainio
havannankoira, lhasa apso, mopsi, papillon, phalène, tiibetinspanieli Kristiina Ahlberg
bichon frisé, griffon belge, griffon bruxellois, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, maltankoira, petit brabancon Maarit Hassinen
cavalier kingcharlesinspanieli Marjo Nygård
bolognese, coton de tuléar, kiinanharjakoira, kromfohrländer, markiesje, prahanrottakoira, venäjänbolonka Sanna Vehkomäki
tiibetinterrieri Satu Tanner

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Marianne Holm
azawakh, irlanninsusikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Elisa Honkala
afgaaninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, venäjänvinttikoira Jarmo Vuorinen
englanninvinttikoira, whippet Jenna Leino

Junior Handler Hanna-Riina Aho

Ryhmäkilpailut
2 Marjo Nygård
4 Jaana Helin
6 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
9 Maarit Hassinen
10 Jarmo Vuorinen
Paras veteraani Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Paras kasvattajaryhmä Marianne Holm

Sunnuntai

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Jaana Hartus
ardennienkarjakoira, australiankarjakoira, belgianpaimenkoirat, bordercollie, bouvier, brienpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, komondor, kuvasz, maremmano-abruzzese, mudi, pulit,  pumi, pyreneittenpaimenkoirat, saksanpaimenkoirat, slovakiancuvac Marianne Holm
beaucenpaimenkoira, schipperke Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
australiankelpie, shetlanninlammaskoira, valkoinenpaimenkoira Susanna Uusitupa-Kärppä
welsh corgit Tuula Pratt
muut Satu Tanner

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Marjo Nygård
dandiedinmontinterrieri, englanninkääpiöterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
bullterrieri, cairnterrieri, glen of imaalinterrieri, irlanninterrieri, jackrussellinterrieri Marjo Nygård
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, borderterrieri, ceskyterrieri, sealyhaminterrieri, tenterfieldinterrieri Pauliina Sjöholm
karkeakarvainen kettuterrieri, kerrynterrieri, manchesterinterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, staffordshirenbullterrieri, vehnäterrieri Pirjo Hjelm
muut Kirsi Sainio

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Esa Ruotsalainen
harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsigöötanmaanpystykorva, länsisiperianlaika, pohjanpystykorva, suomenpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika Esa Ruotsalainen
chow chow, hokkaidonkoira, kainkoira, kishunkoira, samojedinkoira Hanna-Riina Aho
siperianhusky, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Kirsi Sainio
alaskanmalamuutti, eurasier, hälleforsinkoira, islanninlammaskoira, jakutianlaika, musta norjanhirvikoira, pomeranian, portugalinpodengot, valkoinen ruotsinhirvikoira Maarit Hassinen
american eskimo dog, lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Pirjo Hjelm
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit Sari Holopainen
muut Jarmo Vuorinen

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
kaikki rodut Emma Pirilä

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
amerikanvesispanieli, clumberinspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, sussexinspanieli Esa Ruotsalainen
englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Jaana Hartus
barbet, chesapeakelahdennoutaja, fieldspanieli, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, venäjänspanieli, viiriäiskoira Lotta Vuorinen
amerikancockerspanieli Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
espanjanvesikoira, kooikerhondje, kultainennoutaja Riitta Niemelä
cockerspanieli, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, sileäkarvainen noutaja Tuula Pratt

Ryhmäkilpailut
1 Jaana Hartus
3 Kirsi Sainio
5 Maarit Hassinen
7 Emma Pirilä
8 Riitta Niemelä
Paras veteraani Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Paras kasvattajaryhmä Marianne Holm
Best in Show Marianne Holm