Siirry sisältöön

Judges

On Saturday 12.6. FCI groups 2, 4, 6, 9, 10
On Sunday 13.6. FCI groups 1, 3, 5, 7, 8

Saturday

FCI 2
Reserve judge (except Landseer) Oikkonen Elena
Anatolian Shepherd Dog, Appenzell Cattle Dog, Bulldog, Bullmastiff, Central Asian Ovtcharka, Fila Brasileiro, Mastiff, Miniature Pinscher, Napolitan Mastiff, Pyrenean Mastiff, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tosa Anneli Pukkila
Black Russian Terrier, Caucasian Ovtcharka, Danish-Swedish Farmdog, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Hovawart, Pyrenean Mountain Dog, Shar Pei Elena Oikkonen
Aidi, Alentejo Mastiff, Bernese Mountain Dog, Boxer, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Tibetan Mastiff Johanna Sarkkinen
Landseer Markku Kipinä
Affenpinscher, Austrian Pinscher, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogo Canario, Entlebuch Cattle Dog, German Pinscher, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Great Swiss Cattle Dog, Hollandse Smoushond, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Majorca Mastiff, Newfoundland, Rottweiler, Tornjak, Uruguayan Cimarron Päivi Takkinen
Dobermann, Leonberger Susanne Nilsson, Sweden
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Ville Meronen

FCI 4
Reserve judge Anneli Pukkila
all breeds Tapani Pukkila

FCI 6
Reserve judge Elena Oikkonen
Alpenländische Dachsbracke, American Fox Hound, Anglo-Russian Hound, Beagle, Bluetick Coonhound, Briquet Griffon Vendéen, Coarse-haired Italian Hound, Drever, Dunker Hound, Estonian Hound, Finnish Hound, Gonczy Polski, Gotland Hound, Halden Hound, Hamilton Hound, Hygen Hound, Plott, Polish Hound, Rhodesian Ridgeback, Russian Hound, Schiller Hound, Short-haired Italian Hound, Småland Hound Teija Viljanmaa
Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Bavarian Mountain Scenthound, Black and Tan Coon Hound, Blood Hound, Dalmatian, Grand Bleu de Gascogne, Grand Griffon Vendéen, Griffon Fauve de Bretagne, Otterhound, Petit Bleu de Gascogne, Segugio Maremmano, Small Swiss Hound, Small Bernese Hound, Small Swiss Hounds Small Lucerne Hound, Small Swiss Hounds, Small Jura Hound, Small Swiss Hounds, Small Schwyz Hound, Treeing Walker Coonhound Ville Meronen
other breeds Elena Oikkonen

FCI 9
Reserve judge Markku Kipinä
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Kromfohrländer, Lhasa Apso, Little Lion Dog, Markiesje, Pekingese Janette Fröberg
Pug Jouko Leiviskä
French Bulldog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Petit Brabancon, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Jukka Lillstrang Von Wendt
Chinese Crested Dog, Japanese Chin, Tibetan Spaniel Katriina Huhtinen
Bichon Havanais, Boston Terrier, King Charles Spaniel, Maltese, Papillon, Phalène, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Tibetan Terrier Markku Kipinä
Bichon Frisé, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Coton de Tuléar, Pražský Krysarík, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Shih Tzu Tarja Löfman

FCI 10
Reserve judge Pekka Teini
Deerhound, Greyhound, Hungarian Greyhound, Irish Wolfhound, Italian Greyhound, Saluki, Sloughi, Spanish Greyhound Jouko Leiviskä
Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Polish Greyhound, Whippet Pekka Teini


Junior Handler Kati Taipale

No group finals

Sunday


FCI 1
Reserve judge Elena Oikkonen
Shetland Sheepdog Ege Maas
Australian Cattle Dog, Australian Shepherd, Bearded Collie, Beauceron, Belgian Shepherd Dogs, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Briard, Chodsky Pes, East-European Shepherd, Komondor, Kuvasz, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Mudi, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Tatra Shepherd Dog Elena Oikkonen
Collie Rough, Collie Smooth Esa Ruotsalainen
Dutch Shepherd Dogs, Lancashire Heeler, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Kati Taipale
Australian Kelpie, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bergamasco, Berger Picard, Border Collie, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Croatian Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, Portuguese Sheepdog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Schapendoes, Schipperke, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, White Swiss Shepherd Dog Susanna Uusitupa-Kärppä
German Shepherd Dog, German Shepherd Dog long and harsh outer coat Susanne Nilsson, Sweden

FCI 3
Reserve judge Markku Kipinä
Scottish Terrier, West Highland White Terrier Jouko Leiviskä
Airedale Terrier, Australian Silky Terrier, Bedlington Terrier, Brazilian Terrier, Bull Terrier, English Toy Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Jack Russell Terrier, Manchester Terrier, Miniature Bull Terrier, Parson Russell Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Tenterfield Terrier, Welsh Terrier, Yorkshire Terrier Markku Kipinä
American Hairless Terrier, American Staffordshire Terrier, American Toy Fox Terrier, Australian Terrier, Biewer-terrier, Border Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier, Wire-haired, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Terrier, Japanese Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz Pekka Teini

FCI 5
Reserve judge Anneli Pukkila
Alaskan Malamute, Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Eurasier, Greenland Dog, Iceland Sheepdog, Podengo Portuguese (all coat and size), Shiba Anneli Pukkila
Basenji, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Pharaoh Hound, Wolfsspitz (Keeshond) Esa Ruotsalainen
Samoyed, Volpino Italiano Jouko Leiviskä
Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Zwergspitz (Pomeranian) Raisa Savander
Canaan Dog, Hokkaido, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Kai, Kishu, Korea Jindo Dog, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podenco Canario Riitta Niemelä
Finnish Lapponian Dog, Lapponian Herder, Swedish Lapphund, Swedish Vallhund Susanne Nilsson, Sweden
American Eskimo Dog, Canadian Eskimo Dog, Danish Spitz, East-Siberian Laika, Finnish Spitz, Kintamani-Bali Dog, Norrbottenspitz, Norwegian Elkhound, black, Russian-European Laika, Siberian Husky, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Tapani Pukkila
Hälleforshund, Karelian Bear Dog, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, grey, Norwegian Lundehund, Shikoku, Swedish Elkhound, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback Tarja Kallio
Akita, American Akita, Japanese Spitz, Yakutian Laika Ville Meronen

FCI 7
Reserve judge Riitta Niemelä
all breeds Virpi Sarparanta

FCI 8
Reserve judge Pekka Teini
American Water Spaniel, Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Curly Coated Retriever, Frisian Water Dog, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Labrador Retriever, Sussex Spaniel Anneli Pukkila
American Cocker Spaniel Pekka Teini
Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, Lagotto Romagnolo, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Portuguese Water Dog, Welsh Springer Spaniel Riitta Niemelä
Barbet, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Golden Retriever, Nederlandse Kooikerhondje, Russian Spaniel, Spanish Waterdog Tarja Löfman

No group finals