Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 11.6. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 9, 10
Sunnuntaina 12.6. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 8

Lauantai

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Marianne Holm Larnemaa
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bokseri, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, isosveitsinpaimenkoira, pinseri, pyreneittenmastiffi, rottweiler, sarplaninac, shar pei, venäjänmustaterrieri Maarit Hassinen
bernhardinkoirat, dobermanni, dogo argentino, hovawart, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, leonberginkoira, mastiffi, napolinmastiffi, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira Marianne Holm Larnemaa
cane corso, transmontano mastiff Matti Tuominen
apinapinseri, bordeauxindoggi, bullmastiffi, keskiaasiankoira, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, landseer, snautserit, suursnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Pirjo Aaltonen
muut Kati Nieminen

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Matti Tuominen
kaikki rodut Reino Korpela

Ryhmä 6
Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Pirjo Aaltonen
rhodesiankoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
amerikankettukoira, beagle, dreeveri, eestinajokoira, italianajokoirat, plottinajokoira, suomenajokoira, venäjänajokoira Tarja Kolkka
muut Sanna Törnroos

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
bichon frisé, griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, kingcharlesinspanieli, maltankoira, mopsi, papillon, phalène, ranskanbulldoggi Annaliisa Heikkinen
tiibetinterrieri Jenna Leino
bolognese, markiesje, shih tzu, venäjänbolonka, venäjäntoyt, villakoirat Karin Bergbom
coton de tuléar, kiinanharjakoira, kromfohrländer, petit brabancon, prahanrottakoira Maarit Hassinen
bostoninterrieri, chihuahuat, lhasa apso, löwchen Paula Tuominen
cavalier kingcharlesinspanieli, havannankoira, kiinanpalatsikoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
tiibetinspanieli Matti Tuominen

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Marianne Holm Larnemaa
afgaaninvinttikoira, saluki, venäjänvinttikoira, whippet Jenna Leino
muut Elisa Honkala

Junior Handler Emma Pirilä

Ryhmäkilpailut
2 Pirjo Aaltonen
4 Reino Korpela
6 Sanna Törnroos
9 Annaliisa Heikkinen
10 Elisa Honkala
Paras veteraani Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Paras kasvattajaryhmä Pirjo Aaltonen


Sunnuntai

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Pirjo Aaltonen
shetlanninlammaskoira Esa Ruotsalainen
owczarek podhalanski, partacollie, picardienpaimenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie, tsekinpaimenkoira Jaana Maarit Kummala
australiankelpie, australianpaimenkoira, beaucenpaimenkoira, itäeuroopanpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, polski owczarek nizinny, schapendoes, schipperke, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Pirjo Aaltonen
australian töpöhäntäinen karjakoira, bergamonpaimenkoira, ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, medimurjenkoira, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, serra de airesinpaimenkoira, welsh corgit Susanna Uusitupa-Kärppä
muut Marianne Holm Larnemaa

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Harry Tast
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, sealyhaminterrieri, silkkiterrieri, tenterfieldinterrieri, yorkshirenterrieri Annaliisa Heikkinen
airedalenterrieri, australianterrieri, norfolkinterrieri Maarit Hassinen
brasilianterrieri, cairnterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, vehnäterrieri Maija Lehtonen
muut Pirjo Hjelm

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Harry Tast
samojedinkoira Emma Pirilä
buhund, islanninlammaskoira Esa Ruotsalainen
portugalinpodengot Harry Tast
akita, chow chow, etnankoira, eurasier, faaraokoira, hokkaidonkoira, ibizanpodencot, kaanaankoira, kainkoira, kanarianpodenco, kishunkoira, länsigöötanmaanpystykorva, shikokunkoira, siperianhusky, volpino italiano Maarit Hassinen
grosspitzit, keeshond, mittelspitzit Maija Lehtonen
basenji, kleinspitzit, pomeranian, shiba Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
jakutianlaika, japaninpystykorva, kanadaneskimokoira, kintamani-balinkoira, lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Matti Tuominen
muut Matti Palojärvi

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Pirjo Aaltonen
kaikki rodut Emma Pirilä

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Harry Tast
espanjanvesikoira, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira, walesinspringerspanieli Annaliisa Heikkinen
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
chesapeakelahdennoutaja, kooikerhondje, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Reino Korpela
muut Lotta Vuorinen

Ryhmäkilpailut
1 Jaana Maarit Kummala
3 Pirjo Hjelm
5 Maija Lehtonen
7 Emma Pirilä
8 Lotta Vuorinen
Paras kotimainen rotu Matti Palojärvi
Paras veteraani Harry Tast
Paras kasvattajaryhmä Pirjo Aaltonen
Best in Show Marianne Holm Larnemaa