Siirry sisältöön

Tuomarit

3.1.2022 - Päivitetty tuomarilista sunnuntai 24.4. FCI 5 roduille

Lauantai 23.4.2022

Ryhmä 1
itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, saarlooswolfhond, saksanpaimenkoirat, schapendoes, schipperke, shetlanninlammaskoira Anita Al-Bachy
partacollie, vanhaenglanninlammaskoira, welsh corgit Jetta Tschokkinen
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, belgianpaimenkoirat, bergamonpaimenkoira, bordercollie, komondor, kuvasz, medimurjenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, pulit, pumi, romanianpaimenkoira, serra de airesinpaimenkoira, sileäkarvainen collie Marjo Järventölä
muut rodut Markku Kipinä

Ryhmä 3
sealyhaminterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri, yorkshirenterrieri Markku Kipinä
muut rodut Jetta Tschokkinen

Ryhmä 5
itäsiperianlaika, jakutianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Reino Korpela
ibizanpodencot, islanninlammaskoira, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, samojedinkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, volpino italiano Tarja Kallio
muut rodut Juha Putkonen

Ryhmäkilpailut
FCI 1/3 Anita Al-Bachy
FCI 5 Tarja Kallio
paras veteraani, paras kasvattajaryhmä Markku Kipinä
Best in Show Juha Putkonen.


Sunnuntai 24.4.2022

Ryhmä 2
apinapinseri, broholminkoira, bukovinankoira, estrelanvuoristokoirat, kääpiöpinseri, leonberginkoira, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenkoira, rottweiler, sarplaninac Jetta Tschokkinen
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, hovawart, isosveitsinpaimenkoira, kääpiösnautserit, landseer, newfoundlandinkoira, snautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit, tiibetinmastiffi, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron Marjo Järventölä
muut rodut Juha Putkonen

Ryhmä 5 (päivitetty 3.1.2022)
basenji, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, shiba, shikokunkoira Jetta Tschokkinen
harmaa norjanhirvikoira, lapinporokoira, samojedinkoira, suomenpystykorva Reino Korpela
itäsiperianlaika, jakutianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika Tarja Kallio
ibizanpodencot, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, volpino italiano Juha Putkonen
muut Markku Kipinä

Ryhmä 9
bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, chihuahuat, papillon, phalène, tiibetinspanieli, villakoirat Anita Al-Bachy kromfohrländer, löwchen, maltankoira, markiesje Markku Kipinä
muut rodut Juha Putkonen

Ryhmäkilpailut:
FCI 2/9 Jetta Tschokkinen
FCI 5 Reino Korpela
paras veteraani, paras kasvattajaryhmä Juha Putkonen
Best in Show Markku Kipinä