Porin kansainvälinen koiranäyttely 31.7.-1.8.2021

Tuomarit

26.1.2021 – päivitetty tuomarilista (lunnikoira, BIS vet, BIS kasv)


Lauantaina 31.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 7, 9, 10
Sunnuntaina 1.8. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 6, 8

Lauantai

Ryhmä 1
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, bouvier, polski owczarek nizinny, schapendoes, sileäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Hannele Jokisilta
pitkäkarvainen collie Jetta Tschokkinen
belgianpaimenkoirat Jussi Liimatainen
saksanpaimenkoirat Kirsi Tevalin
australiankelpie, bergamasco, bordercollie, ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänkoira, katalonianpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, partacollie, pieniamerikanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, serra de airesinpaimenkoira, slovakiancuvac, welsh corgit Mari Lackman
hollanninpaimenkoirat Petra Bannach, Saksa
muut Marianne Holm

Ryhmä 3
silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Ana Ivanova, Liettua
australianterrieri, englanninkääpiöterrieri, kerrynterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri Jussi Liimatainen
borderterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, japaninterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri, saksanmetsästysterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri Kaisa Metteri-Gold
brasilianterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri Kirsi Tevalin
ceskyterrieri, irlanninterrieri, jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri, sealyhaminterrieri Tanya Ahlman-Stockmari
muut Kornelija Butrimova, Liettua

Ryhmä 7
kaikki rodut Jetta Tschokkinen

Ryhmä 9
bolognese, kingcharlesinspanieli, löwchen, maltankoira, papillon, phalène, venäjäntoyt, villakoirat Ana Ivanova, Liettua
cavalier kingcharlesinspanieli, tiibetinterrieri Hannele Jokisilta
bostoninterrieri, mopsi, ranskanbulldoggi, venäjänbolonka Kirsi Tevalin
japanese chin, tiibetinspanieli Kornelija Butrimova, Liettua
bichon frisé, coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, havannankoira, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, markiesje, petit brabancon, prahanrottakoira Laurent Heinesche, Luxemburg
chihuahuat Paula Rekiranta
kromfohrländer Petra Bannach, Saksa
lhasa apso, shih tzu Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 10
azawakh, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira Paula Rekiranta
whippet Petra Bannach, Saksa
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, italianvinttikoira, saluki, sloughi Tanya Ahlman-Stockmari

Junior Handler-kilpailu + piirinmestaruuskilpailu Petra Bannach, Saksa

Ryhmäkilpailut

1 Marianne Holm
3 Kornelija Butrimova
7 Jetta Tschokkinen
9 Laurent Heinesche
10 Paula Rekiranta
Paras veteraani Tanya Ahlman-Stockmari
Paras kasvattajaryhmä Jussi Liimatainen


Sunnuntai

Ryhmä 2
snautserit Adam Ostrowski, Puola
kääpiöpinseri, kääpiösnautserit,pinseri, suursnautserit Ana Ivanova, Liettua
hollanninrottakoira, hovawart, itävallanpinseri, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, shar pei, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tornjak, tosa Hannele Jokisilta
aidi, alentejonkoira, bukovinankoira, bullmastiffi, castro laboreironkoira, sao miguelinfila, uruguayncimarron Kaisa Metteri-Gold
bokseri, bordeauxindoggi, broholminkoira, cane corso, dobermanni, dogo argentino, fila brasileiro, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, tiibetinmastiffi Kirsi Tevalin
apinapinseri, englanninbulldoggi, kanariandoggi, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, landseer, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, rottweiler Kornelija Butrimova, Liettua
muut Jetta Tschokkinen

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Kaisa Metteri-Gold
karkeakarvaiset mäyräkoirat, lyhytkarvainen mäyräkoira Damjana Znidarsic Svegelj, Slovenia
muut Adam Ostrowski, Puola

Ryhmä 5
lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Hannele Jokisilta
akita, amerikanakita, basenji, kainkoira, kishunkoira, shiba, shikokunkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Kirsi Tevalin
kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Laurent Heinesche, Luxemburg
etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, kanarianpodenco, portugalinpodengot Paula Rekiranta
buhund, chow chow, eurasier, hokkaidonkoira, japaninpystykorva, kaanaankoira, kanadaneskimokoira, koreanjindonkoira, länsigöötanmaanpystykorva, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, grosspitzit, keeshond, samojedinkoira, siperianhusky, volpino italiano Tanya Ahlman-Stockmari
muut Mari Lackman

Ryhmä 6
dreeveri, eestinajokoira, suomenajokoira Mari Lackman
muut Paula Rekiranta

Ryhmä 8
englanninspringerspanieli Damjana Znidarsic Svegelj, Slovenia
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, kooikerhondje, kultainennoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Petra Bannach, Saksa
muut Jussi Liimatainen

Junior Handler SM-osakilpailu Kaisa Metteri-Gold

Ryhmäkilpailut

2 Kirsi Tevalin
4 Pedro Sanches Delerue, Portugali
5 Mari Lackman
6 Paula Rekiranta
8 Jussi Liimatainen
Paras kotimainen rotu Mari Lackman
Paras veteraani Tanya Ahlman-Stockmari
Paras kasvattajaryhmä Jussi Liimatainen
Best in Show Laurent Heinesche