Siirry sisältöön

Judges

Updated 9.7.2020. Several changes have been made to the judges list.

On Saturday 29.8. FCI groups 1, 4, 7, 9, 10
On Sunday 30.8. FCI groups 2, 3, 5, 6, 8

Saturday

FCI 1
Reserve judge for all breeds in group 1 Tuire Okkola
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Beauceron, Bouvier des Ardennes, White Swiss Shepherd Dog Elina Haapaniemi
Collie Smooth, Schipperke Kari Järvinen
Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Berger Picard, Lancashire Heeler, Portuguese Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Leni Finne
Bergamasco, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, East-European Shepherd, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, Mudi, Polish Lowland Sheepdog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Maija Mäkinen
Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Collie Rough, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Komondor, Kuvasz, Romanian Carpathian Shepherd Dog Markku Kipinä
Old English Sheepdog Nikola Smolic, Kroatia
Bearded Collie, Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Schapendoes, Short-haired Pyrenean Sheepdog Tuire Okkola
Shetland Sheepdog Tuula Savolainen

FCI 4
Reserve judge for all breeds in group 4 Helin Tenson
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired, Rabbit Dachshund, Wire-haired Helin Tenson
Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired Kimmo Mustonen

FCI 7
Reserve judge for all breeds in group 7 Erja Nummi
all breeds Tarja Kallio

FCI 9
Reserve judge for all breeds in group 9 Leni Finne
Tibetan Terrier Elina Haapaniemi
Bichon Frisé, Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Chinese Crested Dog, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Kaisa Metteri-Gold
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Kromfohrländer Kari Järvinen
Griffon Belge, Griffon Bruxellois, King Charles Spaniel, Petit Brabancon, Pug, Tibetan Spaniel Kimmo Mustonen
French Bulldog, Lhasa Apso, Maltese, Markiesje, Pekingese, Shih Tzu Maija Mäkinen
Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Pražský Krysarík, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Nikola Smolic, Kroatia
Bichon Havanais, Japanese Chin Tuire Okkola
Bolognese, Coton de Tuléar, Little Lion Dog, Papillon, Phalène Tuula Savolainen

FCI 10
Reserve judge for all breeds in group 10 Matti Luoso
Greyhound Elina Haapaniemi
Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Sloughi, Whippet Markku Kipinä
Borzoi, Irish Wolfhound, Saluki Matti Luoso
Azawakh, Deerhound Nikola Smolic, Kroatia
Afghan Hound, Spanish Greyhound Tuula Savolainen

Junior Handler: Noora Haapanen

Sunday

FCI 2
Reserve judge for all breeds in group 2 Kari Järvinen
Bulldog, German Pinscher, Leonberger, Mastiff, Tibetan Mastiff Elina Haapaniemi
Landseer Helin Tenson
Affenpinscher, Broholmer, Bullmastiff, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Tosa Kaisa Metteri-Gold
Anatolian Shepherd Dog, Austrian Pinscher, Boxer, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Dobermann, Entlebuch Cattle Dog, Hollandse Smoushond, Hovawart Kari Järvinen
Aidi, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Kimmo Mustonen
Pyrenean Mountain Dog Leni Finne
Bernese Mountain Dog Maija Mäkinen
Rottweiler Markku Kipinä
Newfoundland Matti Luoso
Cao de Castro Laboreiro, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Italian Cane Corso, Majorca Mastiff, Pyrenean Mastiff, Shar Pei Nikola Smolic, Kroatia
Danish-Swedish Farmdog, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Tuire Okkola
Alentejo Mastiff, Appenzell Cattle Dog, Black Russian Terrier, Cao Fila de Sao Miguel, Dogo Argentino, Dogo Canario, Fila Brasileiro, Great Swiss Cattle Dog, Karst Shepherd Dog, Miniature Pinscher, Napolitan Mastiff, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tornjak, Uruguayan Cimarron Tuula Savolainen


FCI 3
Reserve judge for all breeds in group 3 Kari Järvinen
Staffordshire Bull Terrier Kaisa Metteri-Gold
Australian Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Japanese Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Scottish Terrier, Tenterfield Terrier, Welsh Terrier, West Highland White Terrier, Yorkshire Terrier Kimmo Mustonen
American Toy Fox Terrier, Australian Silky Terrier, Cairn Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Manchester Terrier Maija Mäkinen
American Hairless Terrier, American Staffordshire Terrier, Border Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, German Hunting Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Skye Terrier Markku Kipinä
Airedale Terrier, Bull Terrier, English Toy Terrier, Jack Russell Terrier, Lakeland Terrier, Miniature Bull Terrier, Rat Terrier Matti Luoso
Bedlington Terrier, Biewer-terrier, Brazilian Terrier, Cesky Terrier, Sealyham Terrier Nikola Smolic, Kroatia
Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier Tuire Okkola


FCI 5
Reserve judge for all breeds in group 5 Markku Kipinä
Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Norrbottenspitz, Pharaoh Hound, Swedish Vallhund Elina Haapaniemi
Finnish Spitz, Siberian Husky Helin Tenson
Finnish Lapponian Dog, Japanese Spitz, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Samoyed, Swedish Elkhound, Swedish Lapphund Kari Järvinen
American Akita, Basenji, Iceland Sheepdog, Norwegian Elkhound, grey, Shiba, Zwergspitz (Pomeranian) Leni Finne
Alaskan Malamute, Norwegian Buhund Markku Kipinä
Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Volpino Italiano Nikola Smolic, Kroatia
Akita, American Eskimo Dog, Canaan Dog, Danish Spitz, East-Siberian Laika, Greenland Dog, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Hokkaido, Hälleforshund, Kai, Kishu, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Korea Jindo Dog, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Norwegian Lundehund, Russian-European Laika, Shikoku, Swedish White Elkhound, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback, West-Siberian Laika, Wolfsspitz (Keeshond), Yakutian Laika Tarja Kallio
Canadian Eskimo Dog, Eurasier, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Karelian Bear Dog, Kintamani-Bali Dog, Lapponian Herder, Norwegian Elkhound, black, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podenco Canario Tuula Savolainen


FCI 6
Reserve judge for all breeds in group 6 Tuula Savolainen
Black and Tan Coon Hound, Grand Anglo-Francais Tricolore, Grand Basset Griffon Vendéen, Petit Gascon Saintongeois, Treeing Walker Coonhound, Westfälische Dachsbracke Helin Tenson
Dalmatian, Rhodesian Ridgeback Nikola Smolic, Kroatia
other breeds Tuula Savolainen

FCI 8
Reserve judge for all breeds in group 8 Leni Finne
Portuguese Water Dog Elina Haapaniemi
Golden Retriever, Labrador Retriever, Lagotto Romagnolo, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Sussex Spaniel Erja Nummi
American Cocker Spaniel, American Water Spaniel, Barbet, Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Cocker Spaniel, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, Flat Coated Retriever, Frisian Water Dog, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Russian Spaniel Helin Tenson
English Springer Spaniel, Spanish Waterdog Leni Finne
Welsh Springer Spaniel Tuire Okkola

Junior Handler: Tiia Nyberg