Siirry sisältöön

Tuomarit

Tuomarinmuutos 13.8.2020
Nikola Smolic ei pääse saapumaan näyttelyymme arvostelemaan, hänelle merkityt rodut arvostelee molempina päivinä Juha Putkonen.

Tuomarilista päivitetty 9.7.2020. Useita muutoksia on tehty, tarkistathan oman rotusi tuomarin listalta.

Näyttelyssämme ei järjestetä ryhmäkilpailuita vallitsevan tilanteen vuoksi FCI:n mahdollistaman poikkeussäännön mukaisesti.

Lauantaina 29.8. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 7, 9, 10

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Tuire Okkola
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, beaucenpaimenkoira / beauceron, valkoinenpaimenkoira Elina Haapaniemi
schipperke, sileäkarvainen collie Kari Järvinen
belgianpaimenkoirat, lancashirenkarjakoira, picardienpaimenkoira, pulit, pumi, serra de airesinpaimenkoira, welsh corgit Leni Finne
bergamasco, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat, itäeuroopanpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, mudi, owczarek podhalanski, pieniamerikanpaimenkoira, polski owczarek nizinny, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Maija Mäkinen
ceskoslovensky vlcak, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kuvasz, pitkäkarvainen collie, saksanpaimenkoirat Markku Kipinä
vanhaenglanninlammaskoira Nikola Smolic, Kroatia
bordercollie, bouvier, brienpaimenkoira / briardi, lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira, partacollie, pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira, schapendoes Tuire Okkola
shetlanninlammaskoira Tuula Savolainen

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Helin Tenson
karkea- ja pitkäkarvaiset mäyräkoirat Helin Tenson
lyhytkarvaiset mäyräkoirat Kimmo Mustonen

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Erja Nummi
kaikki rodut Tarja Kallio

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Leni Finne
tiibetinterrieri Elina Haapaniemi
bichon frisé, bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, kiinanharjakoira, venäjänbolonka, venäjäntoyt Kaisa Metteri-Gold
chihuahuat, kromfohrländer Kari Järvinen
griffon belge, griffon bruxellois, kingcharlesinspanieli, mopsi, petit brabancon, tiibetinspanieli Kimmo Mustonen
kiinanpalatsikoira/pekingeesi, lhasa apso, maltankoira, markiesje, ranskanbulldoggi, shih tzu Maija Mäkinen
prahanrottakoira, villakoirat Nikola Smolic, Kroatia
havannankoira, japanese chin Tuire Okkola
bolognese, coton de tuléar, löwchen, papillon, phalène Tuula Savolainen

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Matti Luoso
englanninvinttikoira Elina Haapaniemi
italianvinttikoira, puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira, whippet Markku Kipinä
irlanninsusikoira, saluki, venäjänvinttikoira Matti Luoso
azawakh, skotlanninhirvikoira Nikola Smolic, Kroatia
afgaaninvinttikoira, espanjanvinttikoira Tuula Savolainen

Junior Handler Noora Haapanen
JH SM-osakilpailu


Sunnuntaina 30.8. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 8

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Kari Järvinen
englanninbulldoggi, leonberginkoira, mastiffi, pinseri, tiibetinmastiffi Elina Haapaniemi
landseer Helin Tenson
apinapinseri, broholminkoira, bullmastiffi, kääpiösnautserit, tosa Kaisa Metteri-Gold
bokseri, dobermanni, entlebuchinpaimenkoira, hollanninrottakoira, hovawart, itävallanpinseri, kangalinkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira Kari Järvinen
aidi, bernhardinkoirat, snautserit, suursnautserit Kimmo Mustonen
pyreneittenkoira Leni Finne
berninpaimenkoira Maija Mäkinen
rottweiler Markku Kipinä
newfoundlandinkoira Matti Luoso
bordeauxindoggi, bukovinankoira, cane corso, castro laboreironkoira, estrelanvuoristokoira, lyhytkarvainen, estrelanvuoristokoira, pitkäkarvainen, mallorcandoggi, pyreneittenmastiffi, shar pei Nikola Smolic, Kroatia
tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit Tuire Okkola
alentejonkoira, appenzellinpaimenkoira, dogo argentino, espanjanmastiffi, fila brasileiro, isosveitsinpaimenkoira, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, kääpiöpinseri, napolinmastiffi, sao miguelinfila, sarplaninac, tornjak, uruguayncimarron, venäjänmustaterrieri Tuula Savolainen

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Kari Järvinen
staffordshirenbullterrieri Kaisa Metteri-Gold
andalusianrottakoira, australianterrieri, dandiedinmontinterrieri, japaninterrieri, skotlanninterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, yorkshirenterrieri Kimmo Mustonen
amerikankääpiökettuterrieri, cairnterrieri, glen of imaalinterrieri, manchesterinterrieri, silkkiterrieri, vehnäterrieri Maija Mäkinen
amerikankarvatonterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kerrynterrieri, saksanmetsästysterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skyenterrieri Markku Kipinä
airedalenterrieri, amerikanrottaterrieri, bullterrieri, englanninkääpiöterrieri, jackrussellinterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri Matti Luoso
bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, brasilianterrieri, ceskyterrieri, sealyhaminterrieri Nikola Smolic, Kroatia
norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri Tuire Okkola


Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Markku Kipinä
chow chow, etnankoira, faaraokoira, länsigöötanmaanpystykorva, pohjanpystykorva Elina Haapaniemi
siperianhusky, suomenpystykorva Helin Tenson
japaninpystykorva, jämtlanninpystykorva, portugalinpodengot, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira, suomenlapinkoira Kari Järvinen
amerikanakita, basenji, harmaa norjanhirvikoira, islanninlammaskoira, pomeranian, shiba Leni Finne
alaskanmalamuutti, buhund Markku Kipinä
meksikonkarvatonkoirat, volpino italiano Nikola Smolic, Kroatia
akita, american eskimo dog, dansk spids, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, hälleforsinkoira, itäsiperianlaika, jakutianlaika, kaanaankoira, kainkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lunnikoira, länsisiperianlaika, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, shikokunkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Tarja Kallio
eurasier, ibizanpodencot, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, karjalankarhukoira, kintamani-balinkoira, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, perunkarvatonkoirat Tuula Savolainen

Ryhmä 6
Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Tuula Savolainen
gascogne-saintongenajokoira, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, pesukarhukoira, walkerinpesukarhukoira, westfälische dachsbracke Helin Tenson
dalmatiankoira, rhodesiankoira Nikola Smolic, Kroatia
muut Tuula Savolainen

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Leni Finne
portugalinvesikoira Elina Haapaniemi
kultainennoutaja, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja, sussexinspanieli Erja Nummi
amerikancockerspanieli, amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, cockerspanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, sileäkarvainen noutaja, venäjänspanieli, viiriäiskoira Helin Tenson
englanninspringerspanieli, espanjanvesikoira Leni Finne
walesinspringerspanieli Tuire Okkola

Junior Handler Tiia Nyberg
JH SM-osakilpailu + PM-kilpailu