Siirry sisältöön

Judges – NORD 28.8.

8.4.2021 Update to list of judges:
Chow Chow, Lagotto Romagnolo, Portuguese Water Dog, Pug
Chihuahuas

FCI 1
Reserve judge Tino Pehar, Kroatia
Australian Shepherd, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Juha Putkonen
Briard, Catalan Sheepdog, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, Komondor, Pumi, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Shetland Sheepdog Ligita Zake, Latvia
Border Collie, Collie Smooth Lilja Halldorsdottir, Iceland
Schipperke, White Swiss Shepherd Dog Maija Mäkinen
Berger Picard, Ceskoslovensky Vlcak, Lancashire Heeler, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Mudi, Portuguese Sheepdog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Tatra Shepherd Dog Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
Beauceron, Chodsky Pes, Dutch Shepherd Dogs, German Shepherd Dogs, Polish Lowland Sheepdog, Pulis, Schapendoes, Slovakian Chuvach Oliver Simon, Kroatia
Belgian Shepherd Dogs, Bergamasco, Bouvier des Flandres, Kuvasz, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, South-Russian Ovtcharka Tiina Taulos
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bearded Collie, Bouvier des Ardennes, Collie Rough, Old English Sheepdog Tino Pehar, Kroatia

FCI 2
Reserve judge Marie Petersen, Denmark
Austrian Pinscher, Bulldog, Cao Fila de Sao Miguel, Great Danes, Majorca Mastiff, Mastiff, Newfoundland Arne Foss, Norway
Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff Darko Drobnjak, Serbia
Bernese Mountain Dog, Boxer, Giant Schnauzers, Great Swiss Cattle Dog, Hovawart, Sarplaninac Elena Oikkonen
Black Russian Terrier, Bullmastiff, Dobermann, Entlebuch Cattle Dog, German Pinscher, Landseer, Miniature Pinscher, Napolitan Mastiff, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog Eugeny Kuplyauskas, Russian Federation
Aidi, Alentejo Mastiff, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Danish-Swedish Farmdog, Fila Brasileiro Jarmo Hilpinen
Shar Pei Kimmo Mustonen
Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Dogue de Bordeaux, Italian Cane Corso, Saint Bernard Dogs, Tornjak Marie Petersen, Denmark
Miniature Schnauzers Markku Mähönen
Affenpinscher, Anatolian Shepherd Dog, Dogo Canario, Karst Shepherd Dog, Leonberger, Rottweiler Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
Dogo Argentino, Estrela Mountain Dogs Saija Juutilainen
Appenzell Cattle Dog, Hollandse Smoushond, Schnauzers, Tosa, Uruguayan Cimarron Tarmo Viirtelä

FCI 3
Reserve judge Kirsi Sainio
Dandie Dinmont Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Welsh Terrier Birgitta Svarstad, Sweden
Bedlington Terrier, Biewer-terrier, English Toy Terrier, Jack Russell Terrier, Manchester Terrier Darko Drobnjak, Serbia
Australian Silky Terrier, Cesky Terrier, Staffordshire Bull Terrier Kimmo Mustonen
German Hunting Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Scottish Terrier Kirsi Sainio
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Brazilian Terrier, Bull Terrier, Lakeland Terrier, Miniature Bull Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Tenterfield Terrier Kirsi Tevalin
Australian Terrier, Japanese Terrier Ligita Zake, Latvia
American Staffordshire Terrier, Border Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Skye Terrier, West Highland White Terrier Marie Gadolin, Sweden
Parson Russell Terrier Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
Cairn Terrier Oliver Simon, Kroatia
Airedale Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Sealyham Terrier, Yorkshire Terrier Tino Pehar, Kroatia

FCI 4
Reserve judge Kimmo Mustonen
Dachshund Miniature Long-haired, Dachshund Standard Long-haired, Rabbit Dachshund Long-haired Inga Siil, Estonia
Dachshund Miniature Wire-haired, Dachshund Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund Wire-haired Iren Naarits, Estonia
Dachshund Miniature Smooth-haired, Dachshund Standard Smooth-haired, Rabbit Dachshund Smooth-haired Irina Poletaeva

FCI 5
Reserve judge Iren Naarits, Estonia
Norwegian Buhund, Pharaoh Hound, Russian-European Laika, Swedish Vallhund Arne Foss, Norway
Canaan Dog, Canadian Eskimo Dog, East-Siberian Laika, Kintamani-Bali Dog, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Zwergspitz (Pomeranian) Dusan Paunovic, Serbia
Chow Chow, Ibizan Hounds, Podenco Canario, Podengo Portuguese (all size and coat) Francesco Cochetti, Italy
American Eskimo Dog, Basenji, Eurasier, Hokkaido, West-Siberian Laika, Yakutian Laika Iren Naarits, Estonia
Finnish Spitz, Iceland Sheepdog Juha Putkonen
Finnish Lapponian Dog, Hälleforshund, Lapponian Herder, Swedish White Elkhound Kimmo Mustonen
Alaskan Malamute, Karelian Bear Dog, Korea Jindo Dog, Norwegian Elkhound, black, Swedish Elkhound, Swedish Lapphund, Wolfsspitz (Keeshond) Kirsi Sainio
Akita, American Akita, Cirneco dell'Etna, Kai, Kishu, Mexican Hairless Dogs, Peruvian Hairless Dogs, Shiba, Thai Ridgeback Kirsi Tevalin
Danish Spitz, Greenland Dog, Norwegian Elkhound, grey, Volpino Italiano Maija Lehtonen
Norrbottenspitz Marie Petersen, Denmark
Norwegian Lundehund, Samoyed, Siberian Husky Markku Mähönen
Grossspitz (Giant Spitz), Kleinspitz (Miniature Spitz), Mittelspitz (Medium size Spitz) Stefan Sinko, Slovenia
Japanese Spitz, Shikoku Tiina Taulos

FCI 6
Reserve judge Oliver Simon, Kroatia
Finnish Hound, Halden Hound, Hamilton Hound, Plott, Småland Hound Leni Finne
Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Beagle, Drever, Estonian Hound, Petit Basset Griffon Vendéen, Schiller Hound, Swiss Hound, Bernese Hound, Swiss Hound, Jura Hound, Swiss Hound, Lucerne Hound, Swiss Hound, Schwyz Hound Saija Juutilainen
Anglo-Russian Hound, Bosanski Ostrodlaki Gonic Barak, Coarse-haired Istrian Hound, Dalmatian, Dunker Hound, English Foxhound, Gonczy Polski, Grand Gascon Saintongeois, Griffon Bleu de Gascogne, Hygen Hound, Petit Gascon Saintongeois, Polish Hound, Porcelaine, Posavski Gonic, Short-haired Istrian Hound, Small Swiss Hounds, Steirische Rauhhaarbracke Tiina Taulos
other breeds Maija Lehtonen

FCI 7
Reserve judge Arne Foss, Norway
all breeds Maija Mäkinen

FCI 8
Reserve judge Stefan Sinko, Slovenia
Lagotto Romagnolo, Portuguese Water Dog Francesco Cochetti, Italy
American Cocker Spaniel, American Water Spaniel, Russian Spaniel Elena Oikkonen
Barbet, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, Frisian Water Dog, Irish Water Spaniel, Spanish Waterdog, Welsh Springer Spaniel Irina Poletaeva
Clumber Spaniel, Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, German Spaniel, Labrador Retriever Leni Finne
Golden Retriever Lilja Halldorsdottir, Iceland
Chesapeake Bay Retriever, Flat Coated Retriever, Sussex Spaniel Maija Lehtonen
Nederlandse Kooikerhondje, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Markku Kipinä

FCI 9
Reserve judge Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
Boston Terrier, Coton de Tuléar, Little Lion Dog, Maltese, Tibetan Terrier Birgitta Svarstad, Sweden
Chihuahuas Dusan Paunovic, Serbia
Pug Francesco Cochetti, Italy
Bichon Frisé, Chinese Crested Dog, Kromfohrländer, Markiesje, Pražský Krysarík, Shih Tzu Jarmo Hilpinen
Bolognese, Tibetan Spaniel Marie Petersen, Denmark
Bichon Havanais, King Charles Spaniel, Russian Toys Markku Kipinä
Cavalier King Charles Spaniel Stefan Sinko, Slovenia
Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Japanese Chin, Petit Brabancon, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, all Poodles Suzana Simon, Kroatia
French Bulldog, Lhasa Apso, Papillon, Pekingese, Phalène Tarmo Viirtelä

FCI 10
Reserve judge Marie Gadolin, Sweden
Afghan Hound, Azawakh, Irish Wolfhound, Saluki, Spanish Greyhound Inga Siil, Estonia
Hungarian Greyhound, Polish Greyhound, Sloughi Kimmo Mustonen
Borzoi Markku Kipinä
Deerhound, Greyhound, Italian Greyhound, Whippet Saija Juutilainen

Groups Finals on Saturday
1 Ligita Zake, Latvia
2 Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
3 Birgitta Svarstad, Sweden
4 Inga Siil, Estonia
5 Iren Naarits, Estonia
6 Leni Finne
7 Maija Mäkinen
8 Irina Poletaeva
9 Suzana Simon, Kroatia
10 Saija Juutilainen


Best Veteran Dusan Paunovic, Serbia
Best Breeder's Group Stefan Sinko, Slovenia
Best in Show Francesco Cochetti, Italy