Siirry sisältöön

Tuomarit 29.8.

Kansainvälinen kaikkien rotujen näyttely
Sunnuntaina 29.8.2021

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Ligita Zake, Latvia
beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamasco, bouvier, etelävenäjänkoira, kuvasz, maremmano-abruzzese Arne Foss, Norja
ceskoslovensky vlcak, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, medimurjenkoira, mudi, picardienpaimenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, serra de airesinpaimenkoira Eugeny Kuplyauskas, Venäjä
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, partacollie, pitkäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Francesco Cochetti, Italia
brienpaimenkoira, owczarek podhalanski, pumi, pyreneittenpaimenkoirat Irina Poletaeva
ardennienkarjakoira, bordercollie, sileäkarvainen collie Juha Putkonen
hollanninpaimenkoirat, polski owczarek nizinny, pulit, saksanpaimenkoirat, schapendoes, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Ligita Zake, Latvia
australianpaimenkoira, welsh corgit Lilja Halldorsdottir, Islanti
schipperke, valkoinenpaimenkoira Markku Mähönen
itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, shetlanninlammaskoira Oliver Simon, Kroatia

Ryhmä 2
dogo argentino, estrelanvuoristokoirat, hollanninrottakoira, rottweiler Jarmo Hilpinen
bullmastiffi, dobermanni, entlebuchinpaimenkoira, kääpiöpinseri, landseer, napolinmastiffi, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, transmontano mastiff, uruguayncimarron Kimmo Mustonen
apinapinseri, appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, hovawart, isosveitsinpaimenkoira, kanariandoggi, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, shar pei Kirsi Tevalin
bokseri, snautserit, suursnautserit Leni Finne
espanjanmastiffi, kääpiösnautserit, leonberginkoira, tiibetinmastiffi Maija Mäkinen
venäjänmustaterrieri Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
sarplaninac Oliver Simon, Kroatia
bernhardinkoirat, bordeauxindoggi, cane corso, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, tornjak, tosa Stefan Sinko, Slovenia
aidi, alentejonkoira, broholminkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, fila brasileiro, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Tarmo Viirtelä
englanninbulldoggi, itävallanpinseri, mallorcandoggi, mastiffi, newfoundlandinkoira, sao miguelinfila, tanskandoggit Tiina Taulos

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Oliver Simon, Kroatia
bedlingtoninterrieri, borderterrieri, dandiedinmontinterrieri, englanninkääpiöterrieri, jackrussellinterrieri, manchesterinterrieri Dusan Paunovic, Serbia
ceskyterrieri, saksanmetsästysterrieri, silkkiterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri Eugeny Kuplyauskas, Venäjä
airedalenterrieri, glen of imaalinterrieri, sealyhaminterrieri, yorkshirenterrieri Francesco Cochetti, Italia
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, brasilianterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri Kirsi Sainio
cairnterrieri Ligita Zake, Latvia
skotlanninterrieri Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
australianterrieri, japaninterrieri Oliver Simon, Kroatia
amerikanstaffordshirenterrieri, biewerterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Saija Juutilainen
irlanninterrieri, kerrynterrieri, walesinterrieri, vehnäterrieri Suzana Simon, Kroatia
karkeakarvainen kettuterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Tarmo Viirtelä

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Maija Lehtonen
karkeakarvaiset mäyräkoirat Inga Siil, Viro
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Iren Naarits, Viro
lyhytkarvaiset mäyräkoirat Maija Lehtonen

Ryhmä 5
Varalla kaikille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva) ryhmä 5 roduille Marie Petersen, Tanska
etnankoira, harmaa norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, shikokunkoira Arne Foss, Norja
chow chow, eurasier, faaraokoira, itäsiperianlaika, kaanaankoira, kanadaneskimokoira, kintamani-balinkoira, pomeranian, taiwaninkoira, thaimaanpystykorva Darko Drobnjak, Serbia
länsisiperianlaika Eugeny Kuplyauskas, Venäjä
jakutianlaika, karjalankarhukoira Kimmo Mustonen
akita, amerikanakita, japaninpystykorva, kainkoira, kishunkoira, musta norjanhirvikoira, shiba Kirsi Sainio
ruotsinlapinkoira, volpino italiano Kirsi Tevalin
lapinporokoira, suomenlapinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Leni Finne
islanninlammaskoira, siperianhusky Lilja Halldorsdottir, Islanti
basenji, buhund Maija Lehtonen
lunnikoira, samojedinkoira Maija Mäkinen
hokkaidonkoira, koreanjindonkoira Oliver Simon, Kroatia
jämtlanninpystykorva, länsigöötanmaanpystykorva, suomenpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika Tiina Taulos
ibizanpodencot, kanarianpodenco, portugalinpodengot Tino Pehar, Kroatia
muut Marie Petersen, Tanska

Ryhmä 6
Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Markku Kipinä
haldeninajokoira, hamiltoninajokoira, plottinajokoira, smoolanninajokoira, suomenajokoira Elena Oikkonen
basset hound, beagle, bretagnenbassetti, dreeveri, petit basset griffon vendéen, sveitsinajokoirat  Marie Gadolin, Ruotsi
muut Markku Kipinä

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Leni Finne
kaikki rodut Markku Mähönen

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Irina Poletaeva
lagotto romagnolo, portugalinvesikoira Darko Drobnjak, Serbia
clumberinspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, kooikerhondje, labradorinnoutaja, viiriäiskoira Elena Oikkonen
espanjanvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, walesinspringerspanieli Inga Siil, Viro
chesapeakelahdennoutaja, sileäkarvainen noutaja, sussexinspanieli Irina Poletaeva
kultainennoutaja Juha Putkonen
amerikancockerspanieli, amerikanvesispanieli, friisinvesikoira, venäjänspanieli Leni Finne
barbet, fieldspanieli, novascotiannoutaja Maija Lehtonen

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Tino Pehar, Kroatia
griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, petit brabancon, venäjänbolonka, villakoirat  Birgitta Svarstad, Ruotsi
bichon frisé, venäjäntoyt Eugeny Kuplyauskas, Venäjä
kiinanharjakoira, kingcharlesinspanieli, markiesje, shih tzu Irina Poletaeva
kiinanpalatsikoira, lhasa apso, papillon, phalène, ranskanbulldoggi Jarmo Hilpinen
bolognese, cavalier kingcharlesinspanieli, mopsi, prahanrottakoira Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
havannankoira, tiibetinspanieli Stefan Sinko, Slovenia
bostoninterrieri, coton de tuléar, kromfohrländer, löwchen, maltankoira, tiibetinterrieri Suzana Simon, Kroatia
chihuahuat Tino Pehar, Kroatia

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Francesco Cochetti, Italia
azawakh, espanjanvinttikoira, saluki, venäjänvinttikoira Iren Naarits, Viro
englanninvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi, unkarinvinttikoira, whippet Marie Gadolin, Ruotsi
afgaaninvinttikoira, irlanninsusikoira Saija Juutilainen

Junior Handler Milla Lähteenmäki

Ryhmäkilpailut

1 Arne Foss
2 Kirsi Tevalin
3 Tarmo Viirtelä
4 Maija Lehtonen
5 Marie Petersen
6 Markku Kipinä
7 Markku Mähönen
8 Elena Oikkonen
9 Tino Pehar
10 Marie Gadolin

Paras veteraani Darko Drobnjak
Paras kasvattajaryhmä Oliver Simon
Best in Show Kimmo Mustonen