Siirry sisältöön

Tuomarit 28.8.

Pohjoismainen kaikkien rotujen NORD näyttely
Lauantaina 28.8.2021

Tuomarilista päivitetty 8.4.2021
- chihuahuat arvostelee Dusan Paunovic
- lagotto romagnolot, portugalinvesikoirat, chow chow't ja mopsit arvostelee Francesco Cochetti

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Tino Pehar, Kroatia
australianpaimenkoira, welsh corgit Juha Putkonen
brienpaimenkoira, itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, pumi, shetlanninlammaskoira Ligita Zake, Latvia
bordercollie, sileäkarvainen collie Lilja Halldorsdottir, Islanti
schipperke, valkoinenpaimenkoira Maija Mäkinen
beaucenpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, polski owczarek nizinny, pulit, saksanpaimenkoirat,  schapendoes, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Oliver Simon, Kroatia
belgianpaimenkoirat, bergamasco, bouvier, etelävenäjänkoira, kuvasz, maremmano-abruzzese, pieniamerikanpaimenkoira Tiina Taulos
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, partacollie, pitkäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Tino Pehar, Kroatia
muut Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Marie Petersen, Tanska
englanninbulldoggi, itävallanpinseri, mallorcandoggi, mastiffi, newfoundlandinkoira, sao miguelinfila, tanskandoggit Arne Foss, Norja
espanjanmastiffi, tiibetinmastiffi Darko Drobnjak, Serbia
berninpaimenkoira, bokseri, hovawart, isosveitsinpaimenkoira, sarplaninac, suursnautserit Elena Oikkonen
bullmastiffi, dobermanni, entlebuchinpaimenkoira, kääpiöpinseri, landseer, napolinmastiffi, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, transmontano mastiff, venäjänmustaterrieri Eugeny Kuplyauskas, Venäjä
aidi, alentejonkoira, broholminkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, fila brasileiro, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Jarmo Hilpinen
shar pei Kimmo Mustonen
bernhardinkoirat, bordeauxindoggi, cane corso, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, tornjak Marie Petersen, Tanska
kääpiösnautserit Markku Mähönen
apinapinseri, kanariandoggi, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, leonberginkoira, rottweiler Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
dogo argentino, estrelanvuoristokoirat Saija Juutilainen
appenzellinpaimenkoira, hollanninrottakoira, snautserit, tosa, uruguayncimarron Tarmo Viirtelä

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Kirsi Sainio
dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, kerrynterrieri, walesinterrieri, vehnäterrieri Birgitta Svarstad, Ruotsi
bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, englanninkääpiöterrieri, jackrussellinterrieri, manchesterinterrieri Darko Drobnjak, Serbia
ceskyterrieri, silkkiterrieri, staffordshirenbullterrieri Kimmo Mustonen
norfolkinterrieri, norwichinterrieri, saksanmetsästysterrieri, skotlanninterrieri Kirsi Sainio
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, brasilianterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, tenterfieldinterrieri Kirsi Tevalin
australianterrieri, japaninterrieri Ligita Zake, Latvia
amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Marie Gadolin, Ruotsi
parsonrussellinterrieri Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
cairnterrieri Oliver Simon, Kroatia
airedalenterrieri, glen of imaalinterrieri, sealyhaminterrieri, yorkshirenterrieri Tino Pehar, Kroatia

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Kimmo Mustonen
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Inga Siil, Viro
karkeakarvaiset mäyräkoirat Iren Naarits, Viro
lyhytkarvaiset mäyräkoirat Irina Poletaeva

Ryhmä 5
Varalla kaikille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva) ryhmä 5 roduille Iren Naarits, Viro
buhund, faaraokoira, länsigöötanmaanpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika Arne Foss, Norja
itäsiperianlaika, kaanaankoira, kanadaneskimokoira, kintamani-balinkoira,  pomeranian, taiwaninkoira, thaimaanpystykorva Dusan Paunovic, Serbia
chow chow, ibizanpodencot, kanarianpodenco, portugalinpodengot Francesco Cochetti, Italia
american eskimo dog, basenji, eurasier, hokkaidonkoira, jakutianlaika, länsisiperianlaika Iren Naarits, Viro
islanninlammaskoira, suomenpystykorva Juha Putkonen
hälleforsinkoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Kimmo Mustonen
alaskanmalamuutti, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, keeshond, koreanjindonkoira, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira Kirsi Sainio
akita, amerikanakita, etnankoira, kainkoira, kishunkoira, meksikonkarvatonkoirat,  perunkarvatonkoirat, shiba, thai ridgeback Kirsi Tevalin
dansk spids, grönlanninkoira, harmaa norjanhirvikoira, volpino italiano Maija Lehtonen
pohjanpystykorva Marie Petersen, Tanska
lunnikoira, samojedinkoira, siperianhusky Markku Mähönen
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit Stefan Sinko, Slovenia
japaninpystykorva, shikokunkoira Tiina Taulos

Ryhmä 6
Varalla kaikille (ei suomenajokoira) ryhmä 6 roduille Oliver Simon, Kroatia
haldeninajokoira, hamiltoninajokoira, plottinajokoira, smoolanninajokoira, suomenajokoira Leni Finne
basset hound, beagle, bretagnenbassetti, dreeveri, eestinajokoira, petit basset griffon vendéen, schillerinajokoira, sveitsinajokoirat Saija Juutilainen
dalmatiankoira, dunkerinajokoira, englanninkettukoira, englantilais-venäläinen ajokoira, gascogne-saintongenajokoira, grand gascon saintongeois, griffon bleu de gascogne, hygeninajokoira, karkeakarvainen bosnianajokoira/ barak, istrianajokoirat, karkeakarvainen steierinajokoira,  pienet sveitsinajokoirat, porcelaine, posavinanajokoira, puolanajokoira, puolanjahtikoira Tiina Taulos
muut Maija Lehtonen

Ryhmä 7

Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Arne Foss, Norja
kaikki rodut Maija Mäkinen

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Stefan Sinko, Slovenia
lagotto romagnolo, portugalinvesikoira Francesco Cochetti, Italia
amerikancockerspanieli, amerikanvesispanieli, venäjänspanieli Elena Oikkonen
barbet, espanjanvesikoira, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, walesinspringerspanieli Irina Poletaeva
clumberinspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, labradorinnoutaja, viiriäiskoira Leni Finne
kultainennoutaja Lilja Halldorsdottir, Islanti
chesapeakelahdennoutaja, sileäkarvainen noutaja, sussexinspanieli Maija Lehtonen
kooikerhondje, novascotiannoutaja Markku Kipinä

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Olga Sinko Kupriyanova, Slovenia
bostoninterrieri, coton de tuléar, löwchen, maltankoira, tiibetinterrieri Birgitta Svarstad, Ruotsi
chihuahuat Dusan Paunovic, Serbia
mopsi Francesco Cochetti, Italia
bichon frisé, kiinanharjakoira, kromfohrländer, markiesje, prahanrottakoira, shih tzu Jarmo Hilpinen
bolognese, tiibetinspanieli Marie Petersen, Tanska
havannankoira, kingcharlesinspanieli, venäjäntoyt Markku Kipinä
cavalier kingcharlesinspanieli Stefan Sinko, Slovenia
griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, petit brabancon, venäjänbolonka, villakoirat  Suzana Simon, Kroatia
kiinanpalatsikoira, lhasa apso, papillon, phalène, ranskanbulldoggi Tarmo Viirtelä

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Marie Gadolin, Ruotsi
afgaaninvinttikoira, azawakh, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, saluki Inga Siil, Viro
puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Kimmo Mustonen
venäjänvinttikoira Markku Kipinä
englanninvinttikoira, italianvinttikoira, skotlanninhirvikoira, whippet Saija Juutilainen


Ryhmäkilpailut
1 Ligita Zake
2 Olga Sinko Kupriyanova
3 Birgitta Svarstad
4 Inga Siil
5 Iren Naarits
6 Leni Finne
7 Maija Mäkinen
8 Irina Poletaeva
9 Suzana Simon
10 Saija Juutilainen

Paras veteraani Dusan Paunovic
Paras kasvattajaryhmä Stefan Sinko
Best in Show Francesco Cochetti