Siirry sisältöön

Tuomarit

16.4. Päivitetty tuomarilista
Tuomarilista on päivitetty. Päivämäärämuutoksen vuoksi seuraavat tuomarit eivät pääse näyttelyymme arvostelemaan: Piia Enlund, Kimmo Mustonen, Tiina Illukka, Elena Olkkonen, Reino Korpela, Glenway Dymock, Ligita Zake. Listaan on tehty useita muutoksia. Tarkista oman rotusi tuomari listalta.

Päivitetty ryhmäjako
Lauantaina 12.9. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
Sunnuntaina 13.9. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 5, 7, 9

Varalla kaikille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenajokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva) roduille Attila Czeglédi, Unkari

Lauantai

Ryhmä 2
bokseri, snautserit Anita Roskam-Van Bergen, Alankomaat
appenzellinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira Attila Czeglédi, Unkari
pinseri, rottweiler Auli Haapiainen-Liikanen
shar pei, suursnautserit, tanskandoggit Goran Gladic
englanninbulldoggi, espanjanmastiffi, kääpiöpinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi Sanna Vakkilainen
bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, bordeauxindoggi, bullmastiffi, leonberginkoira, mastiffi Tom Johnston, Iso-Britannia
apinapinseri, keskiaasiankoira, kääpiösnautserit, newfoundlandinkoira Vesa Lehtonen
muut Birgitta Svarstad, Ruotsi

Ryhmä 3
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, silkkiterrieri, tenterfieldinterrieri Attila Czeglédi, Unkari
airedalenterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, staffordshirenbullterrieri, yorkshirenterrieri Cindy Kerssemeijer, Alankomaat
ceskyterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kerrynterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Goran Gladic
borderterrieri, dandiedinmontinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri Jadranka Mijatovic, Kroatia
muut Vesa Lehtonen

Ryhmä 6
basset artésien normand, beagle, dalmatiankoira, dreeveri, grand griffon vendéen, griffon fauve de bretagne, suomenajokoira Auli Haapiainen-Liikanen
muut Cindy Kerssemeijer, Alankomaat

Ryhmä 8
kultainennoutaja, walesinspringerspanieli Eeva Rautala
cockerspanieli, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja Leila Kärkäs
labradorinnoutaja Sanna Vakkilainen
sileäkarvainen noutaja Vesa Lehtonen
muut Anett Finnig

Ryhmä 10
azawakh, espanjanvinttikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira Jadranka Mijatovic, Kroatia
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, italianvinttikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, sloughi Leni Finne
irlanninsusikoira, whippet Tom Johnston, Iso-Britannia

Junior Handler Tilda Rinne

Ryhmäkilpailut LA
Royal Canin junior Vesa Lehtonen

2 Goran Gladic
3 Attila Czeglédi, Hungary
6 Cindy Kerssemeijer, Alankomaat
8 Leila Kärkäs
10 Leni Finne

Paras veteraani Kitty Sjong, Tanska
Paras kasvattajaryhmä Goran Gladic


Sunnuntai

Ryhmä 1
bergamasco, bouvier, maremmano-abruzzese, pyreneittenpaimenkoirat, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, saksanpaimenkoirat, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Anna Albrigo, Italia
brienpaimenkoira Attila Czeglédi, Unkari
bordercollie, ceskoslovensky vlcak, itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie Birgitta Svarstad, Ruotsi
shetlanninlammaskoira, sileäkarvainen collie Cindy Kerssemeijer, Alankomaat
beaucenpaimenkoira, kuvasz, owczarek podhalanski Goran Gladic
australianpaimenkoira, partacollie Jadranka Mijatovic, Kroatia
pulit, pumi, schipperke, welsh corgit Kitty Sjong, Tanska
muut Britt Siegstad, Tanska

Ryhmä 4
kaikki rodut Jaana Helin

Ryhmä 5
amerikanakita Anna Albrigo, Italia
american eskimo dog, buhund, dansk spids, harmaa norjanhirvikoira, ibizanpodencot, jämtlanninpystykorva, kanadaneskimokoira, karjalankarhukoira, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, portugalinpodengot, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Auli Haapiainen-Liikanen
akita, alaskanmalamuutti, chow chow, eurasier, islanninlammaskoira Jadranka Mijatovic, Kroatia
grönlanninkoira, hälleforsinkoira, japaninpystykorva, lapinporokoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Leila Kärkäs
basenji, faaraokoira, siperianhusky Tom Johnston, Iso-Britannia
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Attila Czeglédi, Unkari

Ryhmä 7
kaikki rodut Joanna Pronin

Ryhmä 9
bichon frisé, bolognese, bostoninterrieri, coton de tuléar, maltankoira Anita Roskam-Van Bergen, Alankomaat
lhasa apso, mopsi, shih tzu Anna Albrigo, Italia
chihuahuat, kiinanpalatsikoira, kromfohrländer, löwchen, prahanrottakoira, venäjänbolonka, venäjäntoyt Attila Czeglédi, Unkari
villakoirat Eeva Rautala
cavalier kingcharlesinspanieli, havannankoira, japanese chin, kingcharlesinspanieli Kitty Sjong, Tanska
griffon belge, griffon bruxellois, papillon, petit brabancon, phalène, ranskanbulldoggi, tiibetinspanieli Leni Finne
kiinanharjakoira, markiesje, tiibetinterrieri Vesa Lehtonen


Junior Handler Hanna Jäntti

Ryhmäkilpailut SU
Royal Canin junior Vesa Lehtonen

1 Birgitta Svarstad, Ruotsi
4 Jaana Helin
5 Zorica Blomqvist, Ruotsi
7 Joanna Pronin
9 Kitty Sjong, Tanska

Paras veteraani Kitty Sjong, Tanska
Paras kasvattajaryhmä Goran Gladic
Best in Show Birgitta Svarstad, Ruotsi