Siirry sisältöön

Judges

On Saturday 14.5. will be judged FCI groups 2, 3, 5, 6, 7
On Sunday 15.5. will be judged FCI groups 1, 4, 8, 9, 10


Reserve judge for all breeds Saija Juutilainen

SATURDAY 14.5.


FCI 2
German Pinscher Anca Giura, Romania
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Shar Pei Espen Engh, Norway
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Sarplaninac, Tibetan Mastiff, Tornjak Jadranka Mijatovic, Kroatia
Affenpinscher, Boxer, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Rottweiler, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Jeanett Lemmeke, Sweden
Hovawart Marja Talvitie
Bulldog, Bullmastiff, Landseer, Leonberger, Mastiff, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Michael Clancy, Ireland
Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Oliver Simon, Croatia
Italian Cane Corso Pietro Bottagisio, Italy
Uruguayan Cimarron Tanya Ahlman-Stockmari
Black Russian Terrier, Dobermann, Karst Shepherd Dog, Miniature Pinscher, Napolitan Mastiff, Newfoundland, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Tosa Veli-Pekka Kumpumäki
​other breeds Juha Putkonen

FCI 3
Skye Terrier Anca Giura, Romania
American Staffordshire Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Staffordshire Bull Terrier Gerard Cox, Ireland
Australian Terrier, Border Terrier, Cairn Terrier, Jack Russell Terrier Joakim Ohlsson, Sweden
Airedale Terrier, Biewer-terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Sealyham Terrier, West Highland White Terrier Kari Järvinen
Bull Terrier, Miniature Bull Terrier Michael Clancy, Ireland
German Hunting Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Scottish Terrier Tanya Ahlman-Stockmari
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz Veli-Pekka Kumpumäki
​other breeds Suzana Simon, Croatia

FCI 5
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Wolfsspitz (Keeshond), Zwergspitz (Pomeranian) Anca Giura, Romania
Volpino Italiano Jadranka Mijatovic, Kroatia
American Eskimo Dog, Finnish Lapponian Dog, Greenland Dog, Iceland Sheepdog, Lapponian Herder, Shiba, Swedish Lapphund Juha Putkonen
Hokkaido, Kai, Kintamani-Bali Dog, Kishu, Korea Jindo Dog, Shikoku, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback Kari Järvinen
Canadian Eskimo Dog, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Swedish Vallhund Marja Talvitie
Akita, Basenji, Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Samoyed, Siberian Husky Pietro Bottagisio, Italy
Alaskan Malamute, American Akita, Canaan Dog, Eurasier, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Japanese Spitz, Norwegian Lundehund, Podenco Canario, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size Veli-Pekka Kumpumäki
​other breeds Maija Lehtonen

FCI 6
Finnish Hound Maija Lehtonen
Alpenländische Dachsbracke, American Fox Hound, Blood Hound, Otterhound, Petit Gascon Saintongeois Marja Talvitie
other breeds Juha Putkonen

FCI 7
all breeds Laura Cox, Ireland


Junior Handler Ida Pecko


GROUP FINALS
2 Tanya Ahlman-Stockmari
3 Gerard Cox, Ireland
5 Michael Clancy, Ireland
6 Juha Putkonen
7 Laura Cox, Ireland
Best Junior Kari Järvinen
Best Veteran Oliver Simon, Croatia
Best Breeder's Group Jadranka Mijatovic, Kroatia

SUNDAY 15.5.


FCI 1
Collie Smooth, Old English Sheepdog Espen Engh, Norway
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Border Collie, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Briard, Lancashire Heeler Gerard Cox, Ireland
Bearded Collie, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat Jeanett Lemmeke, Sweden
Shetland Sheepdog, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Joakim Ohlsson, Sweden
Berger Picard, Portuguese Sheepdog, Schapendoes Juha Putkonen
Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Bergamasco, Catalan Sheepdog, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog, White Swiss Shepherd Dog Pietro Bottagisio, Italy
other breeds Kari Järvinen

FCI 4
all breeds Anca Giura, Romania

FCI 8
Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, English Springer Spaniel, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Russian Spaniel Maija Lehtonen
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, Golden Retriever Marja Talvitie
Flat Coated Retriever, Lagotto Romagnolo, Portuguese Water Dog, Spanish Waterdog, Welsh Springer Spaniel Tanya Ahlman-Stockmari
other breeds Laura Cox, Ireland

FCI 9
Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Maltese, Petit Brabancon, Pražský Krysarík, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier Jadranka Mijatovic, Kroatia
Chinese Crested Dog Kari Järvinen
Boston Terrier, Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, French Bulldog, Kromfohrländer, Pug Michael Clancy, Ireland
Pekingese Saija Juutilainen
Coton de Tuléar, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Suzana Simon, Croatia
other breeds Veli-Pekka Kumpumäki

FCI 10
Afghan Hound, Azawakh Espen Engh, Norway
Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Saluki Jeanett Lemmeke, Sweden
other breeds Oliver Simon, Croatia


Junior Handler Suvi Nousiainen


GROUP FINALS

1 Maija Lehtonen
4 Anca Giura, Romania
8 Marja Talvitie
9 Suzana Simon, Croatia
10 Oliver Simon, Croatia

Best Junior Kari Järvinen
Best Veteran Veli-Pekka Kumpumäki
Best Breeder's Group Juha Putkonen
Best in Show Espen Engh, Norway