Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 14.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 7
Sunnuntaina 15.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 8, 9, 10

LAUANTAI

Varalla kaikille roduille Saija Juutilainen

Ryhmä 2
pinseri Anca Giura, Romania
kääpiösnautserit, shar pei Espen Engh, Norja
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira, sarplaninac, tiibetinmastiffi, tornjak Jadranka Mijatovic, Kroatia
apinapinseri, bokseri, rottweiler, snautserit, suursnautserit Jeanett Lemmeke, Ruotsi
hovawart Marja Talvitie
bernhardinkoirat, bullmastiffi, englanninbulldoggi, landseer, leonberginkoira, mastiffi Michael Clancy, Irlanti
bordeauxindoggi, kanariandoggi, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, tanskandoggit Oliver Simon, Kroatia
cane corso Pietro Bottagisio, Italia
uruguayncimarron Tanya Ahlman-Stockmari
dobermanni, karstinpaimenkoira, kääpiöpinseri, napolinmastiffi, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, tosa, transmontano mastiff, venäjänmustaterrieri Veli-Pekka Kumpumäki
muut Juha Putkonen

Ryhmä 3
skyenterrieri Anca Giura, Romania
amerikanstaffordshirenterrieri, staffordshirenbullterrieri, vehnäterrieri Gerard Cox, Ireland
australianterrieri, borderterrieri, cairnterrieri, jackrussellinterrieri Joakim Ohlsson, Sweden
airedalenterrieri, biewerterrieri, glen of imaalinterrieri, irlanninterrieri, kerrynterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri, sealyhaminterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Kari Järvinen
bullterrieri, kääpiöbullterrieri Michael Clancy, Ireland
norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, skotlanninterrieri Tanya Ahlman-Stockmari
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, dandiedinmontinterrieri Veli-Pekka Kumpumäki
muut Suzana Simon, Croatia

Ryhmä 5
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Anca Giura, Romania
volpino italiano Jadranka Mijatovic, Kroatia
american eskimo dog, grönlanninkoira, islanninlammaskoira, lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, shiba, suomenlapinkoira Juha Putkonen
hokkaidonkoira, kainkoira, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, shikokunkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Kari Järvinen
kanadaneskimokoira, länsigöötanmaanpystykorva, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat Marja Talvitie
akita, basenji, chow chow, etnankoira, samojedinkoira, siperianhusky Pietro Bottagisio, Italia
alaskanmalamuutti, amerikanakita, eurasier, ibizanpodencot, japaninpystykorva, kaanaankoira, kanarianpodenco, lunnikoira, portugalinpodengot Veli-Pekka Kumpumäki
muut Maija Lehtonen

Ryhmä 6
suomenajokoira Maija Lehtonen
alppienajokoira, amerikankettukoira, gascogne-saintongenajokoira, saukkokoira, vihikoira Marja Talvitie
muut Juha Putkonen

Ryhmä 7
kaikki rodut Laura Cox, Ireland


Junior Handler ja piirimestaruuskilpailu Ida Pecko

Ryhmäkilpailut
2 Tanya Ahlman-Stockmari
3 Gerard Cox, Ireland
5 Michael Clancy, Ireland
6 Saija Juutilainen (päivitys 12.5.2022)
7 Laura Cox, Ireland

Paras juniori Kari Järvinen
Paras veteraani Oliver Simon, Croatia
Paras kasvattajaryhmä Jadranka Mijatovic, Kroatia


SUNNUNTAI

Varalla kaikille roduille Saija Juutilainen


Ryhmä 1
sileäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Espen Engh, Norja
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, bordercollie, bouvier, brienpaimenkoira, lancashirenkarjakoira Gerard Cox, Irlanti
partacollie, saksanpaimenkoirat Jeanett Lemmeke, Ruotsi
shetlanninlammaskoira, welsh corgit Joakim Ohlsson, Ruotsi
picardienpaimenkoira, schapendoes, serra de airesinpaimenkoira Juha Putkonen
beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamonpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, katalonianpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, maremmano-abruzzese, pyreneittenpaimenkoirat, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Pietro Bottagisio, Italia
muut Kari Järvinen

Ryhmä 4
kaikki rodut Anca Giura, Romania

Ryhmä 8
chesapeakelahdennoutaja, englanninspringerspanieli, kiharakarvainen noutaja, novascotiannoutaja, venäjänspanieli Maija Lehtonen
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, kultainennoutaja Marja Talvitie
espanjanvesikoira, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira, sileäkarvainen noutaja, walesinspringerspanieli Tanya Ahlman-Stockmari
muut Laura Cox, Ireland

Ryhmä 9
griffon belge, griffon bruxellois, maltankoira, petit brabancon, prahanrottakoira, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Jadranka Mijatovic, Kroatia
kiinanharjakoira Kari Järvinen
bostoninterrieri, chihuahuat, kromfohrländer, mopsi, ranskanbulldoggi Michael Clancy, Irlanti
kiinanpalatsikoira Saija Juutilainen
coton de tuléar, villakoirat Suzana Simon, Kroatia
muut Veli-Pekka Kumpumäki

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, azawakh Espen Engh, Norway
englanninvinttikoira, irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, venäjänvinttikoira Jeanett Lemmeke, Sweden
muut Oliver Simon, Croatia


Junior Handler SM-osakilpailu Suvi Nousiainen

Ryhmäkilpailut
1 Maija Lehtonen
4 Anca Giura, Romania
8 Marja Talvitie
9 Suzana Simon, Croatia
10 Oliver Simon, Croatia

Paras juniori Kari Järvinen
Paras veteraani Veli-Pekka Kumpumäki
Paras kasvattajaryhmä Saija Juutilainen (päivitys 12.5.2022)
Best in Show Espen Engh, Norway