Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantai 11.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 4, 5, 6
Sunnuntai 12.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 7, 8, 9, 10

Lauantai

Ryhmä 1
komondor, kuvasz, maremmano-abruzzese, mudi, owczarek podhalanski, pulit, pumi, schipperke, shetlanninlammaskoira, slovakiancuvac Annukka Paloheimo
belgianpaimenkoirat, hollanninpaimenkoirat, pitkäkarvainen collie, polski owczarek nizinny, saarloos wolfhond, sileäkarvainen collie, tsekinpaimenkoira Grzegorz Robak, Puola
welsh corgit Jaana Hartus
muut rodut Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 3
airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, borderterrieri, bullterrieri, cairnterrieri, ceskyterrieri, glen of imaalinterrieri, irlanninterrieri, japaninterrieri, kerrynterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, saksanmetsästysterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri Kari Järvinen
muut rodut Nemanja Jovanovic, Serbia

Ryhmä 4
kaikki rodut Bernardo Büchner, Uruguay

Ryhmä 5
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, jakutianlaika, karjalankarhukoira, kintamani-balinkoira, laikat, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Annukka Paloheimo
basenji, faaraokoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot,  grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, siperianhusky Jasna Matejcic, Kroatia
jämtlanninpystykorva Tanya Ahlman-Stockmari
muut rodut Pirjo Aaltonen

Ryhmä 6
eestinajokoira, suomenajokoira, venäjänajokoira Jaana Hartus
bretagnenbassetti, dreeveri, grand basset griffon vendéen, petit basset griffon vendéen Kari Järvinen
muut rodut Markku Kipinä

Junior Handler Tilda Rinne

Ryhmäkilpailut
1 Tanya Ahlman-Stockmari
3 Nemanja Jovanovic
4 Bernardo Büchner
5 Pirjo Aaltonen
6 Jaana Hartus
Paras veteraani Annukka Paloheimo
Paras kasvattajaryhmä Markku Kipinä

Sunnuntai

Ryhmä 2
broholminkoira, englanninbulldoggi, espanjanmastiffi, isosveitsinpaimenkoira, leonberginkoira, newfoundlandinkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Annukka Paloheimo
kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit, uruguayncimarron Bernardo Büchner, Uruguay
berninpaimenkoira, hovawart, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, tanskandoggit, tiibetinmastiffi Markku Kipinä
muut rodut Nemanja Jovanovic, Serbia

Ryhmä 7
bretoni, englanninsetteri, gordoninsetteri, hollanninpeltopyykoira, isomünsterinseisoja, italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, karkeakarvainen slovakianseisoja, korthalsingriffoni, lyhytkarvainen saksanseisoja, picardienspanieli, pienimünsterinseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, pont-audemerinspanieli, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, ranskanspanieli, sininenpicardienspanieli, stabijhoun Annukka Paloheimo
muut rodut Jaana Hartus

Ryhmä 8
englanninspringerspanieli, espanjanvesikoira, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, sileäkarvainen noutaja, walesinspringerspanieli Grzegorz Robak, Puola
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, kultainennoutaja, sussexinspanieli, venäjänspanieli, viiriäiskoira Jaana Hartus
amerikancockerspanieli, cockerspanieli Nemanja Jovanovic, Serbia

Ryhmä 9
villakoirat Bernardo Büchner, Uruguay
cavalier kingcharlesinspanieli Grzegorz Robak, Puola
bichon frisé, griffon belge, griffon bruxellois, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, mopsi, petit brabancon, tiibetinspanieli Kari Järvinen
bolognese, bostoninterrieri, coton de tuléar, japanese chin, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, lhasa apso, löwchen, maltankoira, papillon, phalène, shih tzu, tiibetinterrieri, venäjänbolonka Pirjo Aaltonen
chihuahuat, havannankoira, markiesje, prahanrottakoira, ranskanbulldoggi, venäjäntoyt Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 10
azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi Annukka Paloheimo
afgaaninvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, saluki, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira, whippet Jasna Matejcic, Kroatia

Ryhmäkilpailut
2 Markku Kipinä
7 Annukka Paloheimo
8 Grzegorz Robak
9 Kari Järvinen
10 Jasna Matejcic
Paras veteraani Tanya Ahlman-Stockmari
Paras kasvattajaryhmä Pirjo Aaltonen
Best in Show Kari Järvinen