Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantai 26.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 8
Sunnuntai 27.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 9, 10

Ryhmä 1
beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamasco, bouvier, brienpaimenkoira, polski owczarek nizinny, pyreneittenpaimenkoirat, vanhaenglanninlammaskoira Cindy Kerssemeijer, Alankomaat
ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, kuvasz, maremmano-abruzzese, owczarek podhalanski, picardienpaimenkoira, saarloos wolfhond, saksanpaimenkoirat, serra de airesinpaimenkoira, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Elena Ruskovaara
australianpaimenkoira, bordercollie, partacollie, valkoinenpaimenkoira Karl Eddie Berge, Norja
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Ruth Wagner, Luxemburg
shetlanninlammaskoira Satu Ylä-Mononen
lancashirenkarjakoira, welsh corgit Susanne Nilsson, Ruotsi
muut Anne-Chaterine Edoff, Ruotsi

Ryhmä 3
borderterrieri, bullterrieri, cairnterrieri, kääpiöbullterrieri Bas Bosch, Belgia
jackrussellinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri Lejla Alic, Bosnia-Hertsegovina
amerikanstaffordshirenterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, staffordshirenbullterrieri Marie Gadolin, Ruotsi
biewerterrieri, irlanninterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, yorkshirenterrieri Sissi Dollmann, Itävalta
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, australianterrieri, brasilianterrieri, englanninkääpiöterrieri, japaninterrieri, manchesterinterrieri Sotiria Sissy Adramitli, Kreikka
muut Suzana Verstovsek, Kroatia

Ryhmä 5
chow chow Anne-Chaterine Edoff, Ruotsi
basenji, etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot, shiba Gabriela Veiga, Portugali
lapinporokoira, pomeranian, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Leni Finne
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit Oliver Simon, Kroatia
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, laikat, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Petra Högberg, Ruotsi
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, grönlanninkoira, japaninpystykorva Rade Vesic, Serbia
samojedinkoira, siperianhusky Reet Lint, Viro
muut Paavo Mattila

Ryhmä 7
karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, pienimünsterinseisoja Petra Högberg, Ruotsi
muut Perttu Ståhlberg

Ryhmä 8
chesapeakelahdennoutaja, espanjanvesikoira, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Börge Espeland, Norja
englanninspringerspanieli, lagotto romagnolo, walesinspringerspanieli Damir Markov, Serbia
kultainennoutaja Henrik Härling, Ruotsi
amerikanvesispanieli, barbet, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, labradorinnoutaja, viiriäiskoira Jouko Leiviskä
portugalinvesikoira Leni Finne
amerikancockerspanieli, clumberinspanieli, cockerspanieli, fieldspanieli, sussexinspanieli Vibeke Paulsen, Norja

Ryhmäkilpailut
1 Anne-Chaterine Edoff
3 Suzana Verstovsek
5 Gabriela Veiga
7 Perttu Ståhlberg
8 Börge Espeland
Paras veteraani Leni Finne
Paras kasvattajaryhmä Rade Vesic

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Lejla Alic, Bosnia-Hertsegovina
kääpiöpinseri, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Anne-Chaterine Edoff, Ruotsi
bordeauxindoggi, bullmastiffi, dogo argentino, englanninbulldoggi, espanjanmastiffi, fila brasileiro, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, tiibetinmastiffi Bas Bosch, Belgia
leonberginkoira Cindy Kerssemeijer, Alankomaat
alentejonkoira, appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bukovinankoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira Damir Markov, Serbia
bernhardinkoirat, landseer, newfoundlandinkoira Karl Eddie Berge, Norja
apinapinseri, itävallanpinseri, pinseri, shar pei, snautserit, suursnautserit Lejla Alic, Bosnia-Hertsegovina
kääpiösnautserit Petra Högberg, Ruotsi
cane corso, dobermanni, hovawart, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, presa canario, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, rottweiler, sao miguelinfila, sarplaninac, tornjak, tosa, uruguayncimarron, venäjänmustaterrieri Rade Vesic, Serbia
muut Satu Ylä-Mononen

Ryhmä 4
karkeakarvaiset mäyräkoirat, pitkäkarvainen mäyräkoira Perttu Ståhlberg
lyhytkarvaiset mäyräkoirat, pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira, pitkäkarvainen kaniinimäyräkoira Leni Finne

Ryhmä 6
basset artésien normand, basset hound, bretagnenbassetti, grand basset griffon vendéen, petit basset griffon vendéen Cindy Kerssemeijer, Alankomaat
dalmatiankoira, rhodesiankoira Marie Gadolin, Ruotsi
muut Elena Ruskovaara

Ryhmä 9
bichon frisé, bolognese, coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon Börge Espeland, Norja
tiibetinspanieli Henrik Härling, Ruotsi
cavalier kingcharlesinspanieli, kingcharlesinspanieli, tiibetinterrieri Jouko Leiviskä
japanese chin, mopsi, prahanrottakoira, shih tzu, venäjänbolonka, venäjäntoyt Oliver Simon, Kroatia
chihuahuat Paavo Mattila
havannankoira, papillon, phalène Sissi Dollmann, Itävalta
bostoninterrieri, löwchen, ranskanbulldoggi Sotiria Sissy Adramitli, Kreikka
villakoirat Susanne Nilsson, Ruotsi
kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, kromfohrländer, lhasa apso, maltankoira Suzana Verstovsek, Kroatia

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Henrik Härling, Ruotsi
irlanninsusikoira, saluki Gabriela Veiga, Portugali
italianvinttikoira, sloughi, whippet Ruth Wagner, Luxemburg
muut Reet Lint, Viro

Junior Handler Vibeke Paulsen, Norja

Ryhmäkilpailut
2 Rade Vesic
4 Leni Finne
6 Elena Ruskovaara
9 Jouko Leiviskä
10 Hannele Jokisilta
Paras veteraani Oliver Simon
Paras kasvattajaryhmä Damir Markov
Best in Show Paavo Mattila