Siirry sisältöön

Judges

Saturday 22.10. FCI groups 1, 3, 4, 5, 8
Sunday 23.10. FCI groups 2, 6, 7, 9, 10

Saturday 22.10.2022

FCI 1
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Border Collie, Bouvier des Ardennes Britt Siegstad, Denmark
German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Polish Lowland Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Schapendoes, Schipperke, Small Medimurje Dog-Medi, Tatra Shepherd Dog Dan Ericsson, Sweden
Collie Rough, Collie Smooth Helina Simberg, Estonia
Lancashire Heeler, Portuguese Sheepdog, Shetland Sheepdog Kati Taipale
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Leni Finne
Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bergamasco, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlciak, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, Komondor, Kuvasz, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, Mudi, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, White Swiss Shepherd Dog Olli Kokkonen
Bearded Collie, Old English Sheepdog Perttu Ståhlberg
other breeds Harry Tast

FCI 3
Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Jack Russell Terrier, Skye Terrier Christina Daniels, Sweden
Australian Silky Terrier, Biewer-terrier, Border Terrier, Parson Russell Terrier, Yorkshire Terrier Dina Korna, Estonia
Australian Terrier, Cairn Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Scottish Terrier Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Airedale Terrier, American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Bedlington Terrier, Brazilian Terrier, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, West Highland White Terrier Mikael Nilsson, Sweden
American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Miniature Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier Tiina Hallstén
other breeds Sissi Dollmann, Austria

FCI 4
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired Perttu Ståhlberg
other breeds Anna Lena Angeria, Sweden

FCI 5
East-Siberian Laika, Hälleforshund, Karelian Bear Dog, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Anna Lena Angeria, Sweden
Finnish Lapponian Dog, Lapponian Herder, Shiba, Swedish Lapphund, Wolfsspitz (Keeshond) Erna-Britt Nordin, Sweden
Finnish Spitz, Norrbottenspitz Harry Tast
Canaan Dog, Chow Chow, Iceland Sheepdog, Japanese Spitz, Kai, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Thai Ridgeback, Volpino Italiano, Yakutian Laika Kimmo Mustonen
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white Maija Mäkinen
Zwergspitz (Pomeranian) Perttu Ståhlberg
Akita, American Akita, Eurasier, Samoyed Satu Ylä-Mononen
Basenji, Cirneco dell'Etna, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Pharaoh Hound Åge Gjetnes, Norway
other breeds Mari Lackman

FCI 8
Golden Retriever Börje Johansson, Sweden
Curly Coated Retriever, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Spanish Waterdog Kati Heiskanen
English Springer Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Welsh Springer Spaniel Lotte Jörgensen, Denmark
Clumber Spaniel, Cocker Spaniel, Field Spaniel, Lagotto Romagnolo, Sussex Spaniel Sara Nordin, Sweden
American Cocker Spaniel Åge Gjetnes, Norway
other breeds Einar Paulsen, Denmark

GROUP FINALS
1 Harry Tast
3 Sissi Dollmann, Austria
4 Anna Lena Angeria, Sweden
5 Maija Mäkinen
8 Einar Paulsen, Denmark
Best Junior Leni Finne
Best Veteran Dan Ericsson, Sweden
Best Breeder's Group Maija Mäkinen


Sunday 23.10.2022

FCI 2
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Anna Lena Angeria, Sweden
Affenpinscher, German Pinscher, Great Swiss Cattle Dog, Miniature Pinscher Britt Siegstad, Denmark
Bullmastiff, Danish-Swedish Farmdog, Newfoundland, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Einar Paulsen, Denmark
Aidi, Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Dogo Argentino, Entlebuch Cattle Dog Helina Simberg, Estonia
Dogo Canario, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, Landseer, Leonberger, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Pyrenean Mastiff, Shar Pei, Spanish Mastiff Leni Finne
Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Hovawart, Rottweiler Olli Kokkonen
Boxer, Dobermann, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt, Tibetan Mastiff Satu Ylä-Mononen
other breeds Dan Ericsson, Sweden

FCI 6
American Fox Hound, Beagle, Black and Tan Coon Hound, Blood Hound, Briquet Griffon Vendéen, Drever, Finnish Hound, Grand Griffon Vendéen, Hanoverian Scenthound, Otterhound, Rhodesian Ridgeback Perttu Ståhlberg
other breeds Kimmo Mustonen

FCI 7
all breeds Börje Johansson, Sweden

FCI 9
Markiesje, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier Dina Korna, Estonia
Cavalier King Charles Spaniel, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, King Charles Spaniel, Petit Brabancon, Shih Tzu Erna-Britt Nordin, Sweden
Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Harry Tast
Boston Terrier, French Bulldog, Pug Lilian Pajulaid, Estonia
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Lotte Jörgensen, Denmark
Bichon Frisé, Chinese Crested Dog, Japanese Chin, Little Lion Dog, Pekingese Sara Nordin, Sweden
Bichon Havanais, Kromfohrländer Sissi Dollmann, Austria
other breeds Mikael Nilsson, Sweden

FCI 10
Azawakh, Hungarian Greyhound, Polish Greyhound, Whippet Maija Mäkinen
Borzoi, Italian Greyhound, Saluki, Sloughi Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
other breeds Åge Gjetnes, Norway


Junior Handler Heidi Talvitie


GROUP FINALS
2 Dan Ericsson, Sweden
6 Perttu Ståhlberg
7 Börje Johansson, Sweden
9 Dina Korna, Estonia
10 Åge Gjetnes, Norway
Best Junior Maija Mäkinen
Best Veteran Harry Tast
Best Breeder's Group Leni Finne
Best in Show Marjatta Pylvänäinen-Suorsa