Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 22.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 4, 5, 8
Sunnuntaina 23.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 6, 7, 9, 10


Lauantaina 22.10.

Ryhmä 1
ardennienkarjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, bordercollie Britt Siegstad, Tanska
medimurjenkoira, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, pulit, pumi, saksanpaimenkoirat, schapendoes, schipperke Dan Ericsson, Ruotsi
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Helina Simberg, Viro
lancashirenkarjakoira, serra de airesinpaimenkoira, shetlanninlammaskoira Kati Taipale
welsh corgit Leni Finne
australian töpöhäntäinen karjakoira, bergamonpaimenkoira, ceskoslovensky vlciak, etelävenäjänkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, mudi, pieniamerikanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saarlooswolfhond, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Olli Kokkonen
partacollie, vanhaenglanninlammaskoira Perttu Ståhlberg
muut Harry Tast

Ryhmä 3
jackrussellinterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skyenterrieri Christina Daniels, Ruotsi
biewerterrieri, borderterrieri, parsonrussellinterrieri, silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Dina Korna, Viro
australianterrieri, cairnterrieri, glen of imaalinterrieri, skotlanninterrieri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, irlanninterrieri, kerrynterrieri, saksanmetsästysterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri Mikael Nilsson, Ruotsi
amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, staffordshirenbullterrieri Tiina Hallstén
muut Sissi Dollmann, Itävalta

Ryhmä 4
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Perttu Ståhlberg
muut Anna Lena Angeria, Ruotsi

Ryhmä 5
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Anna Lena Angeria, Ruotsi
keeshond, lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, shiba, suomenlapinkoira Erna-Britt Nordin, Ruotsi
pohjanpystykorva, suomenpystykorva Harry Tast
buhund, chow chow, islanninlammaskoira, jakutianlaika, japaninpystykorva, kaanaankoira, kainkoira, lunnikoira, portugalinpodengot, thai ridgeback, volpino italiano Kimmo Mustonen
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit Maija Mäkinen
pomeranian Perttu Ståhlberg
akita, amerikanakita, eurasier, samojedinkoira Satu Ylä-Mononen
basenji, etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot Åge Gjetnes, Norja
muut Mari Lackman

Ryhmä 8
kultainennoutaja Börje Johansson, Ruotsi
espanjanvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, novascotiannoutaja, viiriäiskoira Kati Heiskanen
englanninspringerspanieli, kooikerhondje, walesinspringerspanieli Lotte Jörgensen, Tanska
clumberinspanieli, cockerspanieli, fieldspanieli, lagotto romagnolo, sussexinspanieli Sara Nordin, Ruotsi
amerikancockerspanieli Åge Gjetnes, Norja
muut Einar Paulsen, Tanska

Ryhmäkilpailut
1 Harry Tast
3 Sissi Dollmann
4 Anna Lena Angeria
5 Maija Mäkinen
8 Einar Paulsen
Paras juniori Leni Finne
Paras veteraani Dan Ericsson
Paras kasvattajaryhmä Maija Mäkinen

Sunnuntai 23.10.2022

Ryhmä 2
kääpiösnautserit Anna Lena Angeria, Ruotsi
apinapinseri, isosveitsinpaimenkoira, kääpiöpinseri, pinseri Britt Siegstad, Tanska
bernhardinkoirat, bullmastiffi, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Einar Paulsen, Tanska
aidi, appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, broholminkoira, castro laboreironkoira, dogo argentino, entlebuchinpaimenkoira Helina Simberg, Viro
espanjanmastiffi, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, kanariandoggi, landseer, leonberginkoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenmastiffi, shar pei Leni Finne
hovawart, rottweiler, tanskandoggit Olli Kokkonen
bokseri, dobermanni, snautserit, suursnautserit, tiibetinmastiffi Satu Ylä-Mononen
muut Dan Ericsson, Ruotsi

Ryhmä 6
amerikankettukoira, beagle, briquet griffon vendéen, dreeveri, grand griffon vendéen, hannoverinvihikoira, pesukarhukoira, rhodesiankoira, saukkokoira, suomenajokoira, vihikoira Perttu Ståhlberg
muut Kimmo Mustonen

Ryhmä 7
kaikki rodut Börje Johansson, Ruotsi

Ryhmä 9
markiesje, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Dina Korna, Viro
cavalier kingcharlesinspanieli, griffon belge, griffon bruxellois, kingcharlesinspanieli, petit brabancon, shih tzu Erna-Britt Nordin, Ruotsi
villakoirat Harry Tast
bostoninterrieri, mopsi, ranskanbulldoggi Lilian Pajulaid, Viro
chihuahuat Lotte Jörgensen, Tanska
bichon frisé, japanese chin, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, löwchen Sara Nordin, Ruotsi
havannankoira, kromfohrländer Sissi Dollmann, Itävalta
muut Mikael Nilsson, Ruotsi

Ryhmä 10
azawakh, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira, whippet Maija Mäkinen
italianvinttikoira, saluki, sloughi, venäjänvinttikoira Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
muut Åge Gjetnes, Norja

Junior Handler Heidi Talvitie

Ryhmäkilpailut
2 Dan Ericsson
6 Perttu Ståhlberg
7 Börje Johansson
9 Dina Korna
10 Åge Gjetnes
Paras juniori Maija Mäkinen
Paras veteraani Harry Tast
Paras kasvattajaryhmä Leni Finne
Best in Show Marjatta Pylvänäinen-Suorsa