Siirry sisältöön

Judges

Saturday 21.10. FCI groups 1, 3, 4, 5, 8
Sunday 22.10. FCI groups 2, 6, 7, 9, 10

Saturday 21.10.2023

FCI 1
Collie Rough, Collie Smooth Anna Lena Angeria, Sweden
Shetland Sheepdog Carol Mulcahy, Ireland
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Charlotte Höier, Denmark
Bearded Collie Karin Sjöholm Östlund, Sweden
Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bouvier des Ardennes, Miniature American Shepherd, Old English Sheepdog Leni Finne
Briard, Kuvasz, Lancashire Heeler, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Schapendoes, Schipperke, Slovakian Chuvach Maija Heinilä, Norway
Chodsky Pes, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, White Swiss Shepherd Dog Maritha Östlund-Holmsten, Sweden
Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Bergamasco, Berger Picard, Border Collie, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired Morten Matthes, Denmark
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Beauceron, Bouvier des Flandres, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlciak, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, Komondor, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Mudi, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Small Medimurje Dog-Medi, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog Róbert Kotlár, Hungary

FCI 3
American Staffordshire Terrier, Australian Silky Terrier, Brazilian Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Yorkshire Terrier Catharina Hasselgren, Sweden
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Border Terrier, English Toy Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Manchester Terrier, Rat Terrier, Ratonero Bodeguero Andaluz Oliver Simon, Croatia
Cairn Terrier, Cesky Terrier, German Hunting Terrier, Japanese Terrier, Sealyham Terrier, Tenterfield Terrier Paavo Mattila
Airedale Terrier, Bedlington Terrier, Bull Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Irish Terrier, Lakeland Terrier, Miniature Bull Terrier, Scottish Terrier, Welsh Terrier Peter Lauber, Switzerland
Biewer-terrier, Dandie Dinmont Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Skye Terrier, West Highland White Terrier Suzana Simon, Croatia
Australian Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Valencian Terrier Svein Bjørnes, Denmark

FCI 4
All breeds Hannele Jokisilta

FCI 5
East-Siberian Laika, Finnish Spitz, Hälleforshund, Karelian Bear Dog, Norrbottenspitz, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Matti Palojärvi
Iceland Sheepdog, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Samoyed, Siberian Husky Erika Häkkinen
Cirneco dell'Etna, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Zwergspitz (Pomeranian) Helle Dan, Denmark
Akita, American Eskimo Dog, Canaan Dog, Canadian Eskimo Dog, Chow Chow, Danish Spitz, Finnish Lapponian Dog, Greenland Dog, Hokkaido, Kai, Kintamani-Bali Dog, Kishu, Korea Jindo Dog, Lapponian Herder, Pharaoh Hound, Swedish Lapphund, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback, Yakutian Laika Jussi Liimatainen
Eurasier, Japanese Spitz, Shikoku, Swedish Vallhund, Wolfsspitz (Keeshond) Karin Sjöholm Östlund, Sweden
Basenji, Shiba Leila Stenlund
American Akita Leni Finne
Alaskan Malamute Morten Matthes, Denmark
Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podenco Canario, Volpino Italiano Oliver Simon, Croatia
Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white Zita Sarnjai, Serbia

FCI 8
Clumber Spaniel, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Labrador Retriever, Sussex Spaniel Heli Siikonen
English Springer Spaniel, Welsh Springer Spaniel Leila Stenlund
Portuguese Water Dog, Spanish Waterdog Maija Heinilä, Norway
Golden Retriever Marja Kosonen
American Water Spaniel, Barbet, Chesapeake Bay Retriever, Flat Coated Retriever, Frisian Water Dog, Lagotto Romagnolo, Nederlandse Kooikerhondje, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Markku Kipinä
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, Polish hunting spaniel, Russian Spaniel Sanna Kavén

Group Finals
1 Róbert Kotlár, Hungary
3 Peter Lauber, Switzerland
4 Hannele Jokisilta
5 Jussi Liimatainen
8 Sanna Kavén
Best Junior Leni Finne
Best Veteran Oliver Simon, Croatia
Best Breeder's Group Carol Mulcahy, Ireland

Sunday 22.10.2023

FCI 2
Cao Fila de Sao Miguel, Danish-Swedish Farmdog, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Shar Pei Erika Häkkinen
Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Pyrenean Mastiff, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Karin Sjöholm Östlund, Sweden
Austrian Pinscher, Continental Bulldog, Dogo Argentino, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Fila Brasileiro, Hovawart, Italian Cane Corso, Landseer, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff, Tornjak, Tosa, Transmontano Mastiff, Uruguayan Cimarron Leni Finne
Bulldog, Bullmastiff, Newfoundland, Pyrenean Mountain Dog Maija Heinilä, Norway
Boxer, Broholmer, Dobermann, Rottweiler Maritha Östlund-Holmsten, Sweden
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog Morten Matthes, Denmark
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Black Russian Terrier, Cao de Castro Laboreiro, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, black and silver, Giant Schnauzer, pepper and salt, Hollandse Smoushond, Karst Shepherd Dog, Leonberger, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Oliver Simon, Croatia
Affenpinscher, German Pinscher, Miniature Pinscher Peter Lauber, Switzerland

FCI 6
Alpenländische Dachsbracke, American Fox Hound, Anglo-Francais de Petite Vénerie, Anglo-Russian Hound, Ariegeois, Austrian black and tan Hound, Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian Mountain Scenthound, Beagle, Beagle Harrier, Billy, Black and Tan Coon Hound, Blood Hound, Bluetick Coonhound, Bosanski Ostrodlaki Gonic Barak, Brazilian tracker, Briquet Griffon Vendéen, Chien d´Artois, Coarse-haired Istrian Hound, Coarse-haired Italian Hound, Drever, Dunker Hound, English Foxhound, Estonian Hound, Francais Blanc et Noir, Francais Blanc et Orange, Francais Tricolore, German Hound, Gonczy Polski, Gotland Hound, Grand Anglo-Francais Blanc et Noir, Grand Anglo-Francais Blanc et Orange, Grand Anglo-Francais Tricolore, Grand Basset Griffon Vendéen, Grand Bleu de Gascogne, Grand Griffon Vendéen, Griffon Bleu de Gascogne, Griffon Fauve de Bretagne, Griffon Nivernais, Halden Hound, Hamilton Hound, Hanoverian Scenthound, Harrier, Hellenic Hound, Hygen Hound, Kopo, Montenegrin Mountain Hound, Otterhound, Petit Basset Griffon Vendéen, Petit Bleu de Gascogne, Petit Gascon Saintongeois, Plott, Poitevin, Polish Hound, Porcelaine, Posavski Gonic, Russian Hound, Schiller Hound, Segugio Maremmano, Serbian Hound, Serbian Tricolour Hound, Short-haired Istrian Hound, Short-haired Italian Hound, Slovakian Hound, Small Swiss Hound, Small Bernese Hound, Small Swiss Hounds Small Lucerne Hound, Small Swiss Hounds, Small Jura Hound, Small Swiss Hounds, Small Schwyz Hound, Småland Hound, Spanish Hound, Steirische Rauhhaarbracke, Swiss Hound, Bernese Hound, Swiss Hound, Jura Hound, Swiss Hound, Lucerne Hound, Swiss Hound, Schwyz Hound, Tiroler Bracke, Treeing Walker Coonhound, Westfälische Dachsbracke Leila Stenlund
Dalmatian, Finnish Hound, Rhodesian Ridgeback Paavo Mattila

FCI 7
All breeds Virpi Sarparanta

FCI 9
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Anna Lena Angeria, Sweden
Little Lion Dog, Papillon, Phalène, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Tibetan Spaniel Helle Dan, Denmark
Cavalier King Charles Spaniel, Tibetan Terrier Marja Kosonen
Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Markku Kipinä
Boston Terrier Peter Lauber, Switzerland
Chinese Crested Dog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Petit Brabancon, Pražský Krysarík, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired Róbert Kotlár, Hungary
Bichon Havanais, Bolognese, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Markiesje, Pekingese Suzana Simon, Croatia
Coton de Tuléar, Maltese, Pug, Shih Tzu Svein Bjørnes, Denmark
Bichon Frisé, French Bulldog, Kromfohrländer, Lhasa Apso Zita Sarnjai, Serbia

FCI 10
Azawakh, Deerhound, Irish Wolfhound, Sloughi, Spanish Greyhound Carol Mulcahy, Ireland
Greyhound, Whippet Charlotte Höier, Denmark
Afghan Hound, Hungarian Greyhound, Polish Greyhound Hannele Jokisilta
Borzoi, Italian Greyhound, Saluki Jussi Liimatainen

Junior Handler Catharina Hasselgren

Group Finals
2 Oliver Simon, Croatia
6 Leila Stenlund
7 Virpi Sarparanta
9 Zita Sarnjai, Serbia
10 Carol Mulcahy, Ireland
Best Junior Markku Kipinä
Best Veteran Hannele Jokisilta
Best Breeder's Group Leni Finne
Best in Show Paavo Mattila