Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 21.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 4, 5, 8
Sunnuntaina 22.10. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 6, 7, 9, 10


Lauantaina 21.10.

Ryhmä 1
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Anna Lena Angeria, Ruotsi
shetlanninlammaskoira Carol Mulcahy, Irlanti
welsh corgit Charlotte Höier, Tanska
partacollie Karin Sjöholm Östlund, Ruotsi
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australianpaimenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Leni Finne
brienpaimenkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, maremmano-abruzzese, schapendoes, schipperke, slovakiancuvac Maija Heinilä, Norja
saksanpaimenkoirat, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Maritha Östlund-Holmsten, Ruotsi
belgianpaimenkoirat, bergamonpaimenkoira, bordercollie, hollanninpaimenkoirat, picardienpaimenkoira Morten Matthes, Tanska
australiankarjakoira, australiankelpie, beaucenpaimenkoira, bouvier, ceskoslovensky vlciak, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, medimurjenkoira, mudi, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, pulit, pumi, pyreneittenpaimenkoirat, romanianpaimenkoira, saarlooswolfhond, serra de airesinpaimenkoira Róbert Kotlár, Unkari

Ryhmä 3
amerikanstaffordshirenterrieri, brasilianterrieri, silkkiterrieri, staffordshirenbullterrieri, vehnäterrieri, yorkshirenterrieri Catharina Hasselgren, Ruotsi
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, borderterrieri, englanninkääpiöterrieri, glen of imaalinterrieri, manchesterinterrieri Oliver Simon, Kroatia
cairnterrieri, ceskyterrieri, japaninterrieri, saksanmetsästysterrieri, sealyhaminterrieri, tenterfieldinterrieri Paavo Mattila
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, bullterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, walesinterrieri Peter Lauber, Sveitsi
biewerterrieri, dandiedinmontinterrieri, jackrussellinterrieri, kerrynterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Suzana Simon, Kroatia
australianterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, valenican terrier Svein Bjørnes, Tanska

Ryhmä 4
kaikki rodut Hannele Jokisilta

Ryhmä 5
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Matti Palojärvi
buhund, islanninlammaskoira, lunnikoira, samojedinkoira, siperianhusky Erika Häkkinen
etnankoira, grosspitzit, ibizanpodencot, mittelspitz musta ja ruskea, pomeranian, portugalinpodengot,  Helle Dan, Tanska
akita, american eskimo dog, chow chow, dansk spids, faaraokoira, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, jakutianlaika, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lapinporokoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Jussi Liimatainen
eurasier, japaninpystykorva, keeshond, länsigöötanmaanpystykorva, shikokunkoira Karin Sjöholm Östlund, Ruotsi
basenji, shiba Leila Stenlund
amerikanakita Leni Finne
alaskanmalamuutti Morten Matthes, Tanska
kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, volpino italiano Oliver Simon, Kroatia
kleinspitzit, mittelspitz muut värit, mittelspitz valkoinen Zita Sarnjai, Serbia

Ryhmä 8
clumberinspanieli, irlanninvesispanieli, labradorinnoutaja, sussexinspanieli, viiriäiskoira Heli Siikonen
englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Leila Stenlund
espanjanvesikoira, portugalinvesikoira Maija Heinilä, Norja
kultainennoutaja Marja Kosonen
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, friisinvesikoira, kooikerhondje, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Markku Kipinä
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, fieldspanieli, kiharakarvainen noutaja, puolanmetsästysspanieli, venäjänspanieli Sanna Kavén

Ryhmäkilpailut
1 Róbert Kotlár
3 Peter Lauber
4 Hannele Jokisilta
5 Jussi Liimatainen
8 Sanna Kavén
Paras juniori Leni Finne
Paras veteraani Oliver Simon
Paras kasvattajaryhmä Carol Mulcahy

Sunnuntai 22.10.2023

Ryhmä 2
kääpiösnautserit, sao miguelinfila, shar pei, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Erika Häkkinen
bernhardinkoirat, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, pyreneittenmastiffi, tanskandoggit Karin Sjöholm Östlund, Ruotsi
bordeauxindoggi, cane corso, continental bulldog, dogo argentino, espanjanmastiffi, fila brasileiro, hovawart, itävallanpinseri, kanariandoggi, landseer, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, sarplaninac, tiibetinmastiffi, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron Leni Finne
bullmastiffi, englanninbulldoggi, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira Maija Heinilä, Norja
bokseri, broholminkoira, dobermanni, rottweiler Maritha Östlund-Holmsten, Ruotsi
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira Morten Matthes, Tanska
aidi, alentejonkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, estrelanvuoristokoirat, hollanninrottakoira, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, leonberginkoira, snautserit, suursnautserit, venäjänmustaterrieri Oliver Simon, Kroatia
apinapinseri, kääpiöpinseri, pinseri Peter Lauber, Sveitsi

Ryhmä 6
dalmatiankoira, rhodesiankoira, suomenajokoira Paavo Mattila
muut Leila Kärkäs

Ryhmä 7
kaikki rodut Virpi Sarparanta

Ryhmä 9
chihuahuat Anna Lena Angeria, Ruotsi
löwchen, papillon, phalène, tiibetinspanieli, venäjänbolonka Helle Dan, Tanska
cavalier kingcharlesinspanieli, tiibetinterrieri Marja Kosonen
villakoirat Markku Kipinä
bostoninterrieri Peter Lauber, Sveitsi
griffon belge, griffon bruxellois, kiinanharjakoira, petit brabancon, prahanrottakoira, venäjäntoyt Róbert Kotlár, Unkari
bolognese, havannankoira, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, markiesje Suzana Simon, Kroatia
coton de tuléar, maltankoira, mopsi, shih tzu Svein Bjørnes, Tanska
bichon frisé, kromfohrländer, lhasa apso, ranskanbulldoggi Zita Sarnjai, Serbia

Ryhmä 10
azawakh, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi Carol Mulcahy, Irlanti
englanninvinttikoira, whippet Charlotte Höier, Tanska
afgaaninvinttikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira Hannele Jokisilta
italianvinttikoira, saluki, venäjänvinttikoira Jussi Liimatainen

Junior Handler Catharina Hasselgren

Ryhmäkilpailut
2 Oliver Simon
6 Leila Stenlund
7 Virpi Sarparanta
9 Zita Sarnjai
10 Carol Mulcahy
Paras juniori Markku Kipinä
Paras veteraani Hannele Jokisilta
Paras kasvattajaryhmä Leni Finne
Best in Show Paavo Mattila