Tuomarit – lauantai KV 28.5.

Päivitys 2.5.2022 –
Toimikunta on joutunut perumaan Esa Ruotsalaisen ja Pia Itkosen arvostelutehtävän pienen koiramäärän vuoksi. Lauantain junior handler kilpailun arvostelee Perttu Ståhlberg. Rotukohtaiset muutokset julkaistaan arvosteluaikatauluissa.

Tuomarinmutos 26.4.2022 9:35
Karl-Erik Johansson on estynyt saapumasta arvostelemaan näyttelyymme,
Francesco Cochetti arvostelee rodut aidi, alentejonkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, fila brasileiro, hollanninrottakoira,  kanariandoggi, mallorcandoggi, sao miguelinfila
Leni Finne arvostelee rodut apinapinseri, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, kangalinkoira, kääpiösnautserit, snautserit ja suursnautserit.

Tuomarimuutos 1.3.2022 10:25
Dmitriy Prozorov ei saavu arvostelemaan näyttelyymme. Hänelle merkityistä roduista
– dandiedinmontinterrierit arvostelee Francesco Cochetti, Italiasta
– cockerspanielit arvostelee Ligita Zake, Latvia
– glen of imaalinterrierit Irina Poletaeva (päivitetty 7.3.2022 11:30)
– amerikancockerspanielit Tarmo Wallin (päivitetty 16.3.2022 14:15)
– muut Dmitriy Prozoroville merkityt rodut saapuu arvostelemaan Marja Talvitie.


Ryhmä 1
beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamonpaimenkoira, bordercollie, bouvier, brienpaimenkoira, ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat,  itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, partacollie, schapendoes, schipperke Carsten Birk, Tanska
pitkäkarvainen collie Esa Ruotsalainen
sileäkarvainen collie Francesco Cochetti, Italia
shetlanninlammaskoira Hans Almgren, Ruotsi
valkoinenpaimenkoira, welsh corgit Mari Lackman
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira Martin Baskaran, Espanja
muut Martin Johansson, Ruotsi

Ryhmä 2
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, bokseri, broholminkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit, tiibetinmastiffi, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron, venäjänmustaterrieri Francesco Cochetti, Italia
bordeauxindoggi, bullmastiffi, cane corso, dobermanni, dogo argentino, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, estrelanvuoristokoirat Hassi Assenmacher-Feyel, Saksa
aidi, alentejonkoira, apinapinseri, bukovinankoira, castro laboreironkoira, fila brasileiro, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, kanariandoggi, kangalinkoira, kääpiösnautserit, mallorcandoggi, sao miguelinfila, snautserit, suursnautserit Karl-Erik Johansson, Ruotsi
karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, kääpiöpinseri, pinseri Martin Baskaran, Espanja
muut Carsten Birk, Tanska

Ryhmä 3
borderterrieri, englanninkääpiöterrieri, irlanninterrieri, japaninterrieri, kerrynterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri Marja Talvitie
airedalenterrieri, dandiedinmontinterrieri Francesco Cochetti, Italia
glen of imaalinterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, ceskyterrieri, sealyhaminterrieri Irina Poletaeva
karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Juha Putkonen
norfolkinterrieri, norwichinterrieri Maija Mäkinen
silkkiterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Paul Scanlon, Irlanti
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, saksanmetsästysterrieri, staffordshirenbullterrieri Pekka Teini
jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri Roxana Opris, Tanska
andalusianrottakoira, australianterrieri, cairnterrieri Saija Juutilainen
muut Ligita Zake, Latvia

Ryhmä 4
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Gunnar Nymann, Tanska
muut Perttu Ståhlberg

Ryhmä 5
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Beatrix Märki Casanova, Sveitsi
keeshond Esa Ruotsalainen
akita, amerikanakita, basenji, ibizanpodencot, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot Gunnar Nymann, Tanska
samojedinkoira, shiba, shikokunkoira, siperianhusky Hans Almgren, Ruotsi
harmaa norjanhirvikoira, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Maija Mäkinen
itäsiperianlaika, länsisiperianlaika, venäläis-eurooppalainen laika Mari Lackman
jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, suomenlapinkoira Saija Juutilainen
muut Pirjo Aaltonen

Ryhmä 6
karkeakarvainen steierinajokoira, kolmivärinen serbianajokoira, kopo, kreikanajokoira, lyhytkarvainen istrianajokoira, lyhytkarvainen italianajokoira, maremmanajokoira, montenegronajokoira, pesukarhukoira, pieni gascognenajokoira, pienet sveitsinajokoirat,  plottinajokoira, poitevin, porcelaine, posavinanajokoira, puolanajokoira, puolanjahtikoira, sabueso espanol, saksanajokoira, saukkokoira, schillerinajokoira, slovakianajokoira, smoolanninajokoira, srpski gonic, sveitsinajokoirat, tiroler bracke, walkerinpesukarhukoira, westfälische dachsbracke, vihikoira Ligita Zake, Latvia
alppienajokoira, amerikankettukoira, anglo-francais de petite vénerie, ariegeois, baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, basset hound, chien d´artois Martin Johansson, Ruotsi
dalmatiankoira, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, grand gascon saintongeois, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, karkeakarvainen italianajokoira, rhodesiankoira Pekka Teini
muut Leni Finne

Ryhmä 7
auvergnenseisoja, bourbonnaisinseisoja, braque de l´ariege, bretoni, englanninsetteri, gordoninsetteri, harjaskarvainen saksanseisoja, hollanninpeltopyykoira, italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, picardienspanieli, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, pont-audemerinspanieli, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, sininenpicardienspanieli, spinone, stabijhoun, tsekinseisoja, unkarinvizslat, weimarinseisojat Paavo Mattila
muut Irina Poletaeva

Ryhmä 8
kultainennoutaja, labradorinnoutaja Benny Blidh Von Schedvin, Ruotsi
fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kooikerhondje, portugalinvesikoira, sussexinspanieli, venäjänspanieli, viiriäiskoira Marja Talvitie
cockerspanieli, espanjanvesikoira, kiharakarvainen noutaja, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja Ligita Zake, Latvia
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Pekka Teini
amerikancockerspanieli, sileäkarvainen noutaja Tarmo Wallin

Ryhmä 9
griffon belge, griffon bruxellois, papillon, petit brabancon, phalène Juha Putkonen
bichon frisé, bolognese Ligita Zake, Latvia
tiibetinspanieli Martin Baskaran, Espanja
bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, havannankoira, kiinanpalatsikoira,  kingcharlesinspanieli Paul Scanlon, Irlanti
villakoirat Tarmo Wallin
chihuahuat, lhasa apso, shih tzu Vanessa Williams-Wegmann, Iso-Britannia
muut Hassi Assenmacher-Feyel, Saksa

Ryhmä 10
azawakh, puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Juha Putkonen
afgaaninvinttikoira, saluki, whippet Wayne Douglas, Australia
muut Irina Poletaeva

Junior Handler Pia Itkonen

Ryhmäkilpailut
1 Carsten Birk
2 Francesco Cochetti
3 Marja Talvitie
4 Perttu Ståhlberg
5 Gunnar Nymann
6 Leni Finne
7 Paavo Mattila
8 Benny Blidh Von Schedvin
9 Hassi Assenmacher-Feyel
10 Juha Putkonen

Paras sinivalkoinen koira Pekka Teini
Paras veteraani Ligita Zake
Paras kasvattajaryhmä Martin Johansson
Best in Show Saija Juutilainen