Tuomarit – sunnuntai KR 29.5.

Päivitys 2.5.2022 –
Toimikunta on joutunut perumaan Esa Ruotsalaisen ja Pia Itkosen arvostelutehtävän pienen koiramäärän vuoksi. Rotukohtaiset muutokset julkaistaan arvosteluaikatauluissa.

Tuomarinmuutos 26.4.2022 9:35
Karl-Erik Johansson on estynyt saapumasta arvostelemaan näyttelyymme, Juha Putkonen arvostelee sunnuntain rodut.

Tuomarimuutos 1.3.2022 10:25Dmitriy Prozorov ei saavu arvostelemaan näyttelyymme. Hänelle merkityt rodut arvostelee KR näyttelyssämme Marja Talvitie.

Päivitetty 25.3.2022 – Muutos ryhmäkilpailujen tuomareihin ryhmille FCI 2, 5, 9
Päivitetty 19.4.2022 – Muutos ryhmäkilpailujen tuomareihin ryhmille FCI 9 ja BIS kasvattaja


Ryhmä 1
valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Carsten Birk, Tanska
belgianpaimenkoirat Leni Finne
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, beaucenpaimenkoira, bergamonpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira Maija Mäkinen
owczarek podhalanski, schipperke, shetlanninlammaskoira Martin Baskaran, Espanja
mudi, partacollie, picardienpaimenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, welsh corgit Pirjo Aaltonen
muut Hassi Assenmacher-Feyel, Saksa

Ryhmä 2
landseer, leonberginkoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit Hans Almgren, Ruotsi
sao miguelinfila, sarplaninac, shar pei, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron, venäjänmustaterrieri Hassi Assenmacher-Feyel, Saksa
keskiaasiankoira, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Ligita Zake, Latvia
aidi, alentejonkoira, apinapinseri, bernhardinkoirat, bokseri, bordeauxindoggi, broholminkoira, bullmastiffi, cane corso, dobermanni, rottweiler Martin Baskaran, Espanja
muut Pirjo Aaltonen

Ryhmä 3
airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, andalusianrottakoira, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, borderterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, cairnterrieri, kääpiöbullterrieri, staffordshirenbullterrieri Carsten Birk, Tanska
ceskyterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, yorkshirenterrieri Hans Almgren, Ruotsi
jackrussellinterrieri Juha Putkonen
skotlanninterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri Martin Baskaran, Espanja
muut Ligita Zake, Latvia

Ryhmä 4
kaikki rodut Roxana Opris, Tanska

Ryhmä 5
japaninpystykorva, volpino italiano Beatrix Märki Casanova, Sveitsi
ibizanpodencot, portugalinpodengot, samojedinkoira, shiba, shikokunkoira, siperianhusky, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Francesco Cochetti, Italia
jämtlanninpystykorva, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat Juha Putkonen
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, basenji, buhund, chow chow, dansk spids, etnankoira, eurasier Mari Lackman
suomenlapinkoira Martin Johansson, Ruotsi
harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, karjalankarhukoira, lapinporokoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Perttu Ståhlberg
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit Saija Juutilainen
pomeranian Vanessa Williams-Wegmann, Iso-Britannia
muut Leni Finne

Ryhmä 6
beagle, dreeveri, suomenajokoira Esa Ruotsalainen
alppienajokoira, amerikankettukoira, anglo-francais de petite vénerie, ariegeois, baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, basset hound, beagle harrier, billy, bluetick coonhound, brasilianajokoira, bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, chien d´artois, dalmatiankoira, dunkerinajokoira, eestinajokoira, englanninkettukoira, englantilais-venäläinen ajokoira, venäjänajokoira Gunnar Nymann, Tanska
muut Martin Johansson, Ruotsi

Ryhmä 7
auvergnenseisoja, bourbonnaisinseisoja, braque de l´ariege, braque saint-germain, bretoni, harjaskarvainen saksanseisoja, hollanninpeltopyykoira, karkeakarvainen saksanseisoja, karkeakarvainen slovakianseisoja, korthalsingriffoni, lyhytkarvainen saksanseisoja, portugalinseisoja, punavalkoinen irlanninsetteri, ranskanseisojat, tsekinseisoja, vanhatanskankanakoira, weimarinseisojat, villakoirapointteri Mari Lackman
muut Gunnar Nymann, Tanska

Ryhmä 8
chesapeakelahdennoutaja, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Pia Itkonen
cockerspanieli, englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Tarmo Wallin
kultainennoutaja, labradorinnoutaja Wayne Douglas, Australia
muut Paul Scanlon, Irlanti

Ryhmä 9
kiinanharjakoira, lhasa apso, löwchen, shih tzu Beatrix Märki Casanova, Sveitsi
bichon frisé, bolognese, chihuahuat Benny Blidh Von Schedvin, Ruotsi
griffon belge, griffon bruxellois, maltankoira, mopsi, petit brabancon, prahanrottakoira, ranskanbulldoggi, tiibetinspanieli, tiibetinterrieri, venäjänbolonka Irina Poletaeva
venäjäntoyt, villakoirat Karl-Erik Johansson, Ruotsi
cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, havannankoira, japanese chin, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, markiesje, papillon, phalène Paavo Mattila
bostoninterrieri, kiinanpalatsikoira Vanessa Williams-Wegmann, Iso-Britannia

Ryhmä 10
irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, venäjänvinttikoira Pekka Teini
muut Marja Talvitie


Junior Handler Vanessa Williams-Wegmann, Iso-Britannia

Ryhmäkilpailut
1 Hassi Assenmacher-Feyel
2 Leni Finne
3 Hans Almgren
4 Roxana Opris
5 Perttu Ståhlberg
6 Martin Johansson
7 Gunnar Nymann
8 Paul Scanlon
9 Paavo Mattila
10 Marja Talvitie

Paras sinivalkoinen koira Leni Finne
Paras veteraani Paavo Mattila
Paras kasvattajaryhmä Marja Talvitie
Best in Show Francesco Cochetti