Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 6.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 8, 9
Sunnuntaina 7.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 10

Sivua päivitetty 6.3.2019. Muutokset punaisella.

Tuomarinmuutos 2.5.2019. Pitkäkarvaiset colliet arvostelee William Rogerson, Iso-Britannia

Lauantai

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Irina Poletaeva
bernhardinkoirat, hovawart, landseer, shar pei Anita Al-Bachy
aidi, alentejonkoira, castro laboreironkoira, englanninbulldoggi, espanjanmastiffi, itävallanpinseri, keskiaasiankoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, pinseri, pyreneittenmastiffi, tanskandoggit, tiibetinmastiffi Anneli Pukkila
kääpiöpinseri, kääpiösnautserit Eeva Rautala
bukovinankoira, cane corso, dobermanni, dogo argentino, estrelanvuoristokoirat, kaukasiankoira, pyreneittenkoira, snautserit, suursnautserit Irina Poletaeva
bokseri, rottweiler Peter Bailey, Iso-Britannia
apinapinseri Saija Juutilainen
muut Reia Leikola-Walden

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Anneli Pukkila
kaikki rodut Eeva Rautala

Ryhmä 6
dalmatiankoira Peter Bailey, Iso-Britannia
suomenajokoira Saija Juutilainen
muut Birte Scheel, Tanska

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Kresten Scheel, Tanska
chesapeakelahdennoutaja, kiharakarvainen noutaja, kultainennoutaja, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Bjarne Sörensen, Norja
amerikanvesispanieli, barbet, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, espanjanvesikoira, friisinvesikoira, kooikerhondje, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira Kresten Scheel, Tanska
amerikancockerspanieli, clumberinspanieli, fieldspanieli, irlanninvesispanieli, sussexinspanieli Sara Nordin, Ruotsi

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Saija Juutilainen
havannankoira, tiibetinspanieli Anita Al-Bachy
kromfohrländer, lhasa apso, löwchen, prahanrottakoira, tiibetinterrieri Birte Scheel, Tanska
chihuahuat, kiinanpalatsikoira, papillon, phalène David Guy, Iso-Britannia
isovillakoirat, keskikokoiset villakoirat Maria Teresa Durando Fassio, Italia
bolognese, bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, maltankoira, mopsi, venäjänbolonka, venäjäntoyt Pietro Paolo Condo', Italia
bichon frisé, kiinanharjakoira Saija Juutilainen
coton de tuléar, japanese chin, kingcharlesinspanieli, ranskanbulldoggi, shih tzu Sara Nordin, Ruotsi
griffon belge, griffon bruxellois, kääpiövillakoirat, petit brabancon, toyvillakoira Stuart Plane, Iso-Britannia

Ryhmäkilpailut

2 Irina Poletaeva
4 Eeva Rautala
6 Birte Scheel
8 Bjarne Sörensen
9 Pietro Paolo Condo’
Paras juniori Pietro Paolo Condo’
Paras veteraani Kresten Scheel
Paras kasvattajaryhmä Saija Juutilainen

Sunnuntai

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Pietro Paolo Condo', Italia
mudi Birte Scheel, Tanska
schipperke David Guy, Iso-Britannia
beaucenpaimenkoira, ceskoslovensky vlcak, itäeuroopanpaimenkoira, pieni amerikanpaimenkoira, schapendoes, welsh corgi cardigan Irina Poletaeva
australianpaimenkoira, bordercollie, lancashirenkarjakoira,sileäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Peter Bailey, Iso-Britannia
partacollie, shetlanninlammaskoira Sara Nordin, Ruotsi
pitkäkarvainen collie William Rogerson, Iso-Britannia
muut Pietro Paolo Condo', Italia

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Birte Scheel, Tanska
dandiedinmontinterrieri, vehnäterrieri David Guy, Iso-Britannia
staffordshirenbullterrieri, yorkshirenterrieri Irina Poletaeva
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, borderterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, parsonrussellinterrieri, sealyhaminterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Stuart Plane, Iso-Britannia
biewerterrieri Birte Scheel, Tanska
muut Eeva Rautala

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Irina Poletaeva
alaskanmalamuutti, eurasier, harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, lunnikoira, musta norjanhirvikoira, grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit Anneli Pukkila
chow chow, islanninlammaskoira, perunkarvatonkoirat, samojedinkoira Birte Scheel, Tanska
pomeranian David Guy, Iso-Britannia
länsigöötanmaanpystykorva Irina Poletaeva
akita, amerikanakita, etnankoira, shiba Maria Teresa Durando Fassio, Italia
jämtlanninpystykorva, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, siperianhusky, thaimaanpystykorva, volpino italiano Saija Juutilainen
japaninpystykorva, keeshond, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Sara Nordin, Ruotsi
muut Outi Piisi-Putta

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Birte Scheel, Tanska
kaikki rodut Kresten Scheel, Tanska

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Birte Scheel, Tanska
afgaaninvinttikoira, azawakh, englanninvinttikoira, italianvinttikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, sloughi, whippet Maria Teresa Durando Fassio, Italia
espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira Outi Piisi-Putta

Ryhmäkilpailut

1 Annukka Paloheimo
3 Eeva Rautala
5 Saija Juutilainen
7 Kresten Scheel
10 Birte Scheel (päivitetty 5.7.)
Paras juniori Annukka Paloheimo
Paras veteraani Irina Poletaeva
Paras kasvattajaryhmä Kresten Scheel
Best in Show Birte Scheel