Gå till innehåll

Domarlista

Grupp 1
Reservdomare för all raser i grupp 1 Maret Kärdi, Estland
belgisk vallhund,groenendael, belgisk vallhund,laekenois, belgisk vallhund,malinois, belgisk vallhund,tervueren, berger picard, holländsk vallhund, korthårig, holländsk vallhund, långh., holländsk vallhund, strävh., maremmano-abruzzese, owczarek podhalanski, puli, andra färger, puli, vit, pumi, schapendoes, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke Anne Buvik, Norge
australian cattle dog, australian kelpie, bearded collie, border collie, bouvier des ardennes, korthårig collie, lancashire heeler, långhårig collie, mali medimurski pas-medi, mudi Dina Korna, Estland
australian shepherd, shetland sheepdog Tomas Rohlin, Danmark
övriga raser i grupp 1 Helin Tenson

Grupp 5
Reservdomare för all raser i grupp 5 Nina Karlsdotter, Sverige
chow chow, finsk spets, jämthund, lapsk vallhund, svensk lapphund Hannele Jokisilta
american eskimo dog, basenji, cirneco dell'etna, dansk spids, eurasier, faraohund, finsk lapphund, grönlandshund, hokkaido, hälleforshund, japansk spets, norsk buhund, norsk älghund, grå, podenco ibicenco,kårth., podenco ibicenco,strävh., rysk-europeisk laika, shiba, shikoku, siberian husky, svensk vit älghund, taiwan dog, thai bangkaew dog, thai ridgeback dog, volpino italiano, östsibirisk laika Juha Putkonen
anjing kintamani-bali, canadian eskimo dog, isländsk fårhund, Jakutskaja lajka, karelsk björnhund, kishu, korea jindo dog, podengo portugues medio cerdoso, podengo portugues pequeno cerdoso, podengo portugues pequeno liso, podengo português, cerdoso, grande, podengo português, liso, grande, podengo português, liso, médio, västgötaspets Nina Karlsdotter, Sverige
akita, american akita, samojedhund Tomas Rohlin, Danmark
övriga raser i grupp 5 Harry Tast

Grupp 7
Reservdomare för all raser i grupp 7 Dina Korna, Estland
epagneul de Saint-Usuge Anne Buvik, Norge
korthårig magyar vizsla, korthårig vorsteh, stichelgaariger deutscher vorsteh, strävhårig magyar vizsla, strävhårig vorsteh, vorsteh,långh. Helin Tenson
epagneul bleu de picardie, epagneul picard, pudelpointer, spinone, stabyhoun Marjo Jaakkola
övriga raser i grupp 7 Hannele Jokisilta

Grupp 8
Reservdomare för all raser i grupp 8 Dina Korna, Estland
field spaniel, irländsk vattenspaniel, welsh springer spaniel Harry Tast
american water spaniel, barbet, curly-coated retriever, sussex spaniel, wachtelhund, wetterhoun Helin Tenson
amerikansk cocker spaniel, chesapeake bay retriever, clumber spaniel, kooikerhondje, labrador retriever, lagotto romagnolo, nova scotia duck tolling retriever Marjo Jaakkola
golden retriever, spansk vattenhund Nina Karlsdotter, Sverige
alla andra raser i grupp 1 Maret Kärdi, Estland

Grupptävlingar
FCI 1/5 Nina Karlsdotter, Sverige
FCI 7/8 Anne Buvik, Norge

BIS Junior Harry Tast
BIS Veteran Tomas Rohlin, Danmark
BIS Uppfödare Tomas Rohlin, Danmark
Best in Show Dina Korna, Estland