On Satuday 18.4. FCI 1, 4, 5, 7, 9
On Sunday 19.4. FCI 2, 3, 6, 8, 10

Saturday


FCI 1
Reserve jugde Ligita Zake, Latvia
Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Lancashire Heeler, Old English Sheepdog Ann Cuthbert, Ireland
Shetland Sheepdog Carin Åkesson, Sweden
Australian Shepherd, Bearded Collie, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Kuvasz, Schapendoes, Schipperke Johnny Andersson, Sweden
Collie Rough, Collie Smooth Kresten Scheel, Denmark
Australian Cattle Dog, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Bergamasco, Berger Picard, Bouvier des Ardennes, Catalan Sheepdog, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog Rony Doedijns, Netherlands
Australian Kelpie, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Majorca Shepherd Dog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Miniature American Shepherd, Portuguese Sheepdog, Saarloos Wolfdog, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Veli-Pekka Kumpumäki
Ceskoslovensky Vlcak, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, Komondor, Mudi, Polish Lowland Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog, White Swiss Shepherd Dog Zaza Omarov, Georgia

FCI 4
Reserve judge Rony Doedijns, Netherlands
all breeds Marja-Leena Kurvinen

FCI 5
Reserve judge Zaza Omarov, Georgia
Akita, Alaskan Malamute, American Akita, Chow Chow, Eurasier, Hokkaido, Japanese Spitz, Kishu, Korea Jindo Dog, Shiba, Shikoku, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog Beatrix Märki Casanova, Switzerland
Canaan Dog, Cirneco dell’Etna, Danish Spitz, Finnish Lapponian Dog, Finnish Spitz, Hälleforshund, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Iceland Sheepdog, Lapponian Herder, Pharaoh Hound, Podenco Canario, Swedish Lapphund, Swedish Vallhund, Thai Ridgeback Erja Nummi
Basenji, Canadian Eskimo Dog, Kai, Karelian Bear Dog, Kintamani-Bali Dog, Norrbottenspitz, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Swedish Elkhound, Yakutian Laika Hannu Talvi
American Eskimo Dog, East-Siberian Laika, Greenland Dog, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Samoyed, Siberian Husky, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika, Volpino Italiano Katja Partanen
Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white Kerstin Nilsson, Denmark
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Wolfsspitz (Keeshond), Zwergspitz (Pomeranian) Rony Doedijns, Netherlands

FCI 7
Reserve judge Erja Nummi
English Setter, Gordon Setter, Irish Red and White Setter, Irish Red Setter Birte Scheel, Denmark
Blue Picardy Spaniel, Bracco Italiano, Braque d’Auvergne, Braque de l´Ariege, Braque du Bourbonnais, Braque Francais, type Gascogne, Braque Francais, type Pyrenees, Braque Saint-Germain, Brittany, Burgos Pointing Dog, Cesky Fousek, Deutsch Stichelhaar, English Pointer, Epagneul de Saint-Usuge, French Spaniel, French Wire-haired Korthals Pointing Dog, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired, Large Münsterländer, Long-haired German Pointer, Old Danish Pointer, Partridge Dog, Picardy Spaniel, Portuguese Pointing Dog, Pudelpointer, Short-haired German Pointer, Slovakian Wire-haired Pointing Dog, Small Münsterländer, Spaniel de Pont-Audemer, Spinone Italiano, Stabyhoun, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired, Wire-haired German Pointer Ligita Zake, Latvia

FCI 9
Reserve judge Kerstin Nilsson, Denmark
Bichon Havanais, Cavalier King Charles Spaniel, French Bulldog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Petit Brabancon Ann Cuthbert, Ireland
Kromfohrländer, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Birte Scheel, Denmark
Bichon Frisé, Bolognese, Chinese Crested Dog, Japanese Chin, Markiesje, Pražský Krysarík, Tibetan Spaniel Eija Halonen
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Shih Tzu, Tibetan Terrier Karin Bergbom
Lhasa Apso, Pekingese Kresten Scheel, Denmark
Coton de Tuléar, Little Lion Dog, Maltese Ligita Zake, Latvia
Boston Terrier, King Charles Spaniel, Papillon, Phalène, Pug Zaza Omarov, Georgia


Junior Handler Lynda Matthews

Group Finals

1 Ann Cuthbert, Ireland
4 Marja-Leena Kurvinen
5 Beatrix Märki Casanova, Switzerland
7 Birte Scheel, Denmark
9 Kresten Scheel, Denmark
Best Veteran Zaza Omarov, Georgia
Best Breeder’s Group Veli-Pekka Kumpumäki

Sunday


FCI 2
Reserve judge Birte Scheel, Denmark
Bulldog Beatrix Märki Casanova, Switzerland
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Caucasian Ovtcharka, Danish-Swedish Farmdog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Leonberger, Newfoundland, Spanish Mastiff Carin Åkesson, Sweden
Affenpinscher, Boxer, German Pinscher, Miniature Pinscher, Rottweiler Johnny Andersson, Sweden
Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Kerstin Nilsson, Denmark
Dobermann Kresten Scheel, Denmark
Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Ligita Zake, Latvia
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Austrian Pinscher, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Dogo Canario, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Hollandse Smoushond, Karst Shepherd Dog, Majorca Mastiff, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Shar Pei, Tosa, Uruguayan Cimarron Marja-Leena Kurvinen
Black Russian Terrier, Bullmastiff, Cao Fila de Sao Miguel, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, Hovawart, Italian Cane Corso, Landseer, Mastiff, Napolitan Mastiff, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Sarplaninac, Tibetan Mastiff, Tornjak Rony Doedijns, Netherlands

FCI 3
Reserve judge Zaza Omarov, Georgia
Bull Terrier, Manchester Terrier, Miniature Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier Ann Cuthbert, Ireland
American Toy Fox Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Tenterfield Terrier Karin Bergbom
Yorkshire Terrier Kerstin Nilsson, Denmark
Airedale Terrier, American Hairless Terrier, Cairn Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Lakeland Terrier, Welsh Terrier, West Highland White Terrier Kresten Scheel, Denmark
American Staffordshire Terrier, German Hunting Terrier, Jack Russell Terrier, Japanese Terrier, Parson Russell Terrier, ratonero bodeguero andaluz Ligita Zake, Latvia
Australian Silky Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier Lynda Matthews, Ireland
Biewer-terrier, Border Terrier, Brazilian Terrier, Rat Terrier Veli-Pekka Kumpumäki

FCI 6
Reserve judge Ligita Zake, Latvia
Alpenländische Dachsbracke, American Fox Hound, Anglo-Francais de Petite Vénerie, Anglo-Russian Hound, Ariegeois, Austrian black and tan Hound, Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian Mountain Scenthound, Beagle, Beagle Harrier, Billy, Black and Tan Coon Hound, Blood Hound, Bluetick Coonhound, Bosanski Ostrodlaki Gonic Barak, Briquet Griffon Vendéen, Chien d´Artois, Coarse-haired Istrian Hound, Coarse-haired Italian Hound, Drever, Dunker Hound, English Foxhound, Estonian Hound, Finnish Hound, Francais Blanc et Noir, Francais Blanc et Orange, Francais Tricolore, German Hound, Gonczy Polski, Gotland Hound, Grand Anglo-Francais Blanc et Noir, Grand Anglo-Francais Blanc et Orange, Grand Anglo-Francais Tricolore, Grand Basset Griffon Vendéen, Grand Bleu de Gascogne, Grand Gascon Saintongeois, Grand Griffon Vendéen, Griffon Bleu de Gascogne, Griffon Fauve de Bretagne, Griffon Nivernais, Halden Hound, Hamilton Hound, Hanoverian Scenthound, Harrier, Hellenic Hound, Hygen Hound, Kopo, Montenegrin Mountain Hound, Otterhound, Petit Basset Griffon Vendéen, Petit Bleu de Gascogne, Petit Gascon Saintongeois, Plott, Poitevin, Polish Hound, Porcelaine, Posavski Gonic, Russian Hound, Schiller Hound, Segugio Maremmano, Serbian Hound, Serbian Tricolour Hound, Short-haired Istrian Hound, Short-haired Italian Hound, Slovakian Hound, Small Swiss Hound, Small Bernese Hound, Small Swiss Hounds Small Lucerne Hound, Small Swiss Hounds, Small Jura Hound, Small Swiss Hounds, Small Schwyz Hound, Småland Hound, Spanish Hound, Steirische Rauhhaarbracke, Swiss Hound, Bernese Hound, Swiss Hound, Jura Hound, Swiss Hound, Lucerne Hound, Swiss Hound, Schwyz Hound, Tiroler Bracke, Treeing Walker Coonhound, Westfälische Dachsbracke Erja Nummi
Dalmatian, Rhodesian Ridgeback Kerstin Nilsson, Denmark

FCI 8
Reserve judge Kresten Scheel, Denmark
Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever, Labrador Retriever Beatrix Märki Casanova, Switzerland
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, Lagotto Romagnolo, Russian Spaniel Birte Scheel, Denmark
German Spaniel, Golden Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Veli-Pekka Kumpumäki
American Water Spaniel, Barbet, Clumber Spaniel, English Springer Spaniel, Field Spaniel, Frisian Water Dog, Irish Water Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Portuguese Water Dog, Spanish Waterdog, Sussex Spaniel, Welsh Springer Spaniel Zaza Omarov, Georgia

FCI 10
Reserve judge Beatrix Märki Casanova, Switzerland
Azawakh, Borzoi, Deerhound, Irish Wolfhound, Sloughi Ann Cuthbert, Ireland
Greyhound, Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Spanish Greyhound Birte Scheel, Denmark
Afghan Hound Kresten Scheel, Denmark
Saluki, Whippet Lynda Matthews, Ireland

Group Finals

2 Ligita Zake, Latvia
3 Karin Bergbom
6 Erja Nummi
8 Zaza Omarov, Georgia
10 Lynda Matthews, Ireland
Best Veteran Veli-Pekka Kumpumäki
Best Breeder’s Group Birte Scheel, Denmark
Best in Show Rony Doedijns, Netherlands