Lördag 18.4. bedöms FCI grupper 1, 4, 5, 7, 9
Söndag 19.4. bedöms FCI grupper 2, 3, 6, 8, 10

Lördag

Grupp 1
Reservdomare till alla grupp 1 raser Ligita Zake, Lettland
border collie, bouvier des flandres, briard, lancashire heeler, old english sheepdog Ann Cuthbert, Irland
shetland sheepdog Carin Åkesson, Sverige
australian shepherd, bearded collie, schapendoes, schipperke, schäfer, ungersk kuvasz Johnny Andersson, Sverige
korthårig collie, långhårig collie Kresten Scheel, Danmark
australian cattle dog, australian stumpy tail cattle dog, beauceron, belgisk vallhund, bergamasco, berger picard, bouvier des ardennes, gos d’atura catalá, pyreneisk vallhund Rony Doedijns, Nederländerna
australian kelpie, cao da serra de aires, holländsk vallhund, maremmano-abruzzese, miniature american shepherd, Perro de pastor mallorquin, saarloos wolfhond, welsh corgi, cardigan, welsh corgi, pembroke Veli-Pekka Kumpumäki
ceskoslovensky vlcak, Chodsky Pes, Ciobanesc Romanesc Carpatin, Ciobanesc Romanesc Mioritic, Hrvatski Ovcar, komondor, mudi, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, pulis, pumi, slovakisk cuvac, syd-rysk ovtcharka, vit herdehund, Vostochnoevropejskaya Ovcharka Zaza Omarov, Georgien

Grupp 4
Reservdomare till alla grupp 4 raser Rony Doedijns, Nederländerna
alla raser Marja-Leena Kurvinen

Grupp 5
Reservdomare till alla (ej finsk lapphund, finsk spets, karelsk björnhund, lapsk vallhund) grupp 5 raser Zaza Omarov, Georgien
akita, alaskan malamute, american akita, chow chow, eurasier, hokkaido, japansk spets, kishu, korea jindo dog, shiba, shikoku, taiwan dog, Thai Bangkaew Dog Beatrix Märki Casanova, Schweitz
canaan dog, cirneco dell’etna, Dansk Spids, faraohund, finsk lapphund, finsk spets, hälleforshund, isländsk fårhund, lapsk vallhund, Podenco Canario, podenco ibicenco, svensk lapphund, thai ridgeback dog, västgötaspets Erja Nummi
basenji, Canadian Eskimo Dog, jämthund, kai, karelsk björnhund, lunnehund, norrbottenspets, norsk buhund, perro sin pelo del peru, podengo portugues Hannu Talvi
American Eskimo Dog, grönlandshund, norsk älghund, grå, norsk älghund, svart, rysk-europeisk laika, samojedhund, siberian husky, svensk vit älghund, volpino italiano, västsibirisk laika, östsibirisk laika Katja Partanen
kleinspitz, mexikansk nakenhund, mittelspitz Kerstin Nilsson, Danmark
grossspitz, keeshond, pomeranian Rony Doedijns, Nederländerna

Grupp 7
Reservdomare till alla grupp 7 raser Erja Nummi
engelsk setter, gordon setter, röd irländsk setter, röd-vit irländsk setter Birte Scheel, Danmark
bracco italiano, braque d’auvergne, braque de l´ariege, Braque du Bourbonnais, Braque Francais, type Pyrenees, Braque Francais, type Gascogne, braque saint-germain, breton, cesky fousek, drentsche patrijshond, epagneul bleu de picardie, Epagneul de Pont-Audemer, epagneul de Saint-Usuge, Epagneul francais, epagneul picard, Gammel Dansk Hönsehund, griffon d’arret a poil dur, korthårig magyar vizsla, korthårig vorsteh, liten münsterländer, Perdigueiro Português, perdiguero de burgos, pointer, Pudelpointer, Slovensky Hrubosrsty Stavac, spinone, stabyhoun, Stichelgaariger deutscher vorsteh, stor münsterländer, strävhårig magyar vizsla, strävhårig vorsteh, weimaraner, korthårig, weimaraner, långhårig, vorsteh,långh. Ligita Zake, Lettland

Grupp 9
Reservdomare till alla grupp 9 raser Kerstin Nilsson, Danmark
bichon havanais, cavalier king charles spaniel, fransk bulldogg, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon Ann Cuthbert, Irland
kromfohrländer, dvärgpudel, mellanpudel, stor pudel, toypudel Birte Scheel, Danmark
bichon frise, bolognese, japanese chin, kinesisk nakenhund, markiesje, pražský krysarík, tibetansk spaniel Eija Halonen
chihuahua,korth., chihuahua,långh., Russian toy, korthårig, Russian toy, långhårig, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, shih tzu, tibetansk terrier Karin Bergbom
lhasa apso, pekingese Kresten Scheel, Danmark
coton de tuléar, löwchen, malteser Ligita Zake, Lettland
bostonterrier, king charles spaniel, mops, papillon, phalene Zaza Omarov, Georgien

Junior Handler Lynda Matthews

Gruppfinaler
1 Ann Cuthbert
4 Marja-Leena Kurvinen
5 Beatrix Märki Casanova
7 Birte Scheel
9 Kresten Scheel
Bästa veteran Zaza Omarov
Bästa uppfödargrupp Veli-Pekka Kumpumäki

Söndag

Grupp 2
Reservdomare till alla grupp 2 raser Birte Scheel, Danmark
engelsk bulldogg Beatrix Märki Casanova, Schweitz
appenzeller sennenhund, berner sennenhund, dansk-svensk gårdshund, entlebucher sennenhund, grosser schweizer sennenhund, kaukasisk ovtcharka, leonberger, newfoundlandshund, spansk mastiff Carin Åkesson, Sverige
affenpinscher, boxer, dvärgpinscher, pinscher, rottweiler Johnny Andersson, Sverige
grand danois Kerstin Nilsson, Danmark
dobermann Kresten Scheel, Danmark
schnauzer Ligita Zake, Lettland
aidi, anatolisk herdehund, broholmer, cao de castro laboreiro, Cimarron Uruguayo, Dogo Canario, dogo mallorquin, dvärgschnauzers, hollandse smoushond, Kraski Ovcar, rafeiro do alentejo, riesenschnauzers, shar pei, tosa, österrikisk pinscher Marja-Leena Kurvinen
bordeauxdogg, bullmastiff, cane corso, cao fila de sao miguel, centralasiatisk ovtcharka, ciobanesc romanesc de bucovina, dogo argentino, estrela mountain dog, fila brasileiro, hovawart, landseer, mastiff, napolitansk mastiff, pyreneerhund, pyreneisk mastiff, sarplaninac, st bernhardshund, svart terrier, tibetansk mastiff, tornjak Rony Doedijns, Nederländerna

Grupp 3
Reservdomare till alla grupp 3 raser Zaza Omarov, Georgien
bull terrier, manchester terrier, miniatyr bull terrier, staffordshire bull terrier Ann Cuthbert, Irland
cesky terrier, dandie dinmont terrier, engelsk dvärgterrier, glen of imaalterrier, irländsk terrier, kerry blue terrier, norfolk terrier, norwich terrier, sealyham terrier, skotsk terrier, skye terrier, soft-coated wheaten terrier, Tenterfield Terrier, toy fox terrier Karin Bergbom
yorkshireterrier Kerstin Nilsson, Danmark
airedale terrier, American Hairless Terrier, cairn terrier, lakeland terrier, släthårig fox terrier, strävhårig fox terrier, welsh terrier, west-highland white terrier Kresten Scheel, Danmark
amerikansk staffordshire terrier, jack russell terrier, Nihon Teria, parson russell terrier, ratonero bodeguero andaluz, tysk jaktterrier Ligita Zake, Latvia
australisk terrier, bedlington terrier, silky terrier Lynda Matthews, Irland
border terrier, Rat Terrier, terrier brasileiro Veli-Pekka Kumpumäki

Grupp 6
Reservdomare till alla (ej finsk stövare) grupp 6 raser Ligita Zake, Lettland
alpenländische dachsbracke, amerikansk foxhound, anglo-francais de petite vénerie, ariegeois, basset artesien normand, basset bleu de gascogne, basset fauve de bretagne, basset hound, bayersk viltspårhund, beagle, beagle harrier, billy, black and tan coonhound, blodhund, Bluetick Coonhound, bosanski ostrodlaki gonic-barak, Brandlbracke, briquet griffon vendéen, chien d´artois, Deutsche Bracke, drever, dunkerstövare, engelsk-rysk stövare, estnisk stövare, finsk stövare, foxhound, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gonczy polski, gotlandsstövare, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendeen, grand bleu de gascogne, grand gascon saintongeois, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, Haldenstövare, hamiltonstövare, hannoveransk viltspårhund, harrier, Hellinikos Ichnilatis, hygenströvare, Istarski Kratkodlaki Gonic, Istarski Kratkodlaki Gonic, kopo, luzernstövare, Ogar Polski, petit basset griffon vendeen, petit bleu de gascogne, petit gascon saintongeois, plott, poitevin, porcelaine, Posavski Gonic, rysk stövare, sabueso espanol, schillerstövare, Schweiziska små stövare, berner, Schweiziska små stövare, jura, Schweiziska små stövare, luzerner, Schweiziska små stövare, schwyzer, Schweiziska stövare, berner, Schweiziska stövare, jura, schwyzerstövare, Segugio Italiano, släthårig, Segugio Italiano, strävhårig, serbski gonic, serbski planinski gonic, serbski trobojni gonic, slovensky kopov, smålandsstövare, steirische rauhhaarbracke, tirolerbracke, treeing walker coonhound, utterhund, westfälische dachsbracke Erja Nummi
dalmatiner, rhodesian ridgeback Kerstin Nilsson, Danmark

Grupp 8
Reservdomare till alla grupp 8 raser Kresten Scheel, Danmark
chesapeake bay retriever, curly-coated retriever, flat-coated retriever, labrador retriever Beatrix Märki Casanova, Schweitz
amerikansk cocker spaniel, cocker spaniel, lagotto romagnolo Birte Scheel, Danmark
golden retriever, nova scotia duck tolling retriever, wachtelhund Veli-Pekka Kumpumäki
American Water Spaniel, barbet, clumber spaniel, engelsk springer spaniel, field spaniel, irländsk vattenspaniel, kooikerhondje, portugisisk vattenhund, spansk vattenhund, sussex spaniel, welsh springer spaniel, wetterhoun Zaza Omarov, Georgien

Grupp 10
Reservdomare till alla grupp 10 raser Beatrix Märki Casanova, Schweitz
azawakh, borzoi, irländsk varghund, skotsk hjorthund, sloughi Ann Cuthbert, Irland
greyhound, italiensk vinthund, magyar agar, polsk vinthund, spansk vinthund Birte Scheel, Danmark
afghanhund Kresten Scheel, Danmark
saluki, whippet Lynda Matthews, Irland

Gruppfinaler
2 Ligita Zake
3 Karin Bergbom
6 Erja Nummi
8 Zaza Omarov
10 Lynda Matthews
Bästa veteran Veli-Pekka Kumpumäki
Bästa uppfödargrupp Birte Scheel
Best in Show Rony Doedijns