Siirry sisältöön

Judges

On Saturday 15.8. FCI groups 2, 5, 6, 7, 9
On Sunday 16.8. FCI groups 1, 3, 4, 8, 10

Saturday

FCI 2
Reserve judge for all group 2 breeds Shaun Watson, Cyprus
Bullmastiff Harto Stockmari
Rottweiler Ligita Zake, Latvia
Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Nina Janger
Landseer, Leonberger Oleg Vasiliev, Russian Federation
Bernese Mountain Dog, Miniature Pinscher Shaun Watson, Cyprus
Other breeds Cristine Watson, Cyprus

FCI 5
Reserve judge for all group 5 breeds Oleg Vasiliev, Russian Federation
Swedish Elkhound Harto Stockmari
Samoyed Ligita Zake, Latvia
Karelian Bear Dog, Zwergspitz (Pomeranian) Nina Janger
American Eskimo Dog, East-Siberian Laika, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Hälleforshund, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Swedish White Elkhound, Taiwan Dog, Wolfsspitz (Keeshond), Volpino Italiano Oleg Vasiliev, Russian Federation
Basenji, Chow Chow, Danish Spitz, Pharaoh Hound, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Swedish Vallhund, West-Siberian Laika Shaun Watson, Cyprus
other breeds Mari Pajaskoski

FCI 6
Finnish Hound Harto Stockmari
Other breeds Shaun Watson, Cyprus

FCI 7
All breeds Ligita Zake, Latvia

FCI 9
Reserve judge for all group 9 breeds Harry Tast
Bichon Havanais, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Tibetan Spaniel Charlotte Laning Vrethammar, Sweden
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired, Chinese Crested Dog, Coton de Tuléar, Lhasa Apso, Little Lion Dog, Maltese, Papillon, Phalène, Shih Tzu, Tibetan Terrier Dmitriy Prozorov, Russian Federation
Bichon Frisé, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Harry Tast
Other breeds Harto Stockmari

Group Finals
2 Cristine Watson, Cyprus
5 Mari Pajaskoski
6 Shaun Watson, Cyprus
7 Ligita Zake, Latvia
9 Harto Stockmari
Best veteran Harry Tast
Best Breeder’s GroupHarto Stockmari


Sunday

FCI 1
Reserve judge for all group 1 breeds Harto Stockmari
Bearded Collie, Mudi, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Pumi, Schapendoes, Shetland Sheepdog Charlotte Laning Vrethammar, Sweden
Border Collie, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat Harto Stockmari
Collie Rough, Collie Smooth, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Nina Janger
Other breeds Shaun Watson, Cyprus

FCI 3
Reserve judge for all group 3 breeds Harto Stockmari
Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, Australian Silky Terrier, Border Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, German Hunting Terrier, Kerry Blue Terrier, Parson Russell Terrier, Yorkshire Terrier Harry Tast
Australian Terrier, Cesky Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Japanese Terrier, Lakeland Terrier, Norfolk Terrier, Sealyham Terrier Mari Pajaskoski
Other breeds Cristine Watson, Cyprus

FCI 4
All breeds Oleg Vasiliev, Russian Federation

FCI 8
Reserve judge for all group 8 breeds Dmitriy Prozorov, Russian Federation
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, Spanish Waterdog Dmitriy Prozorov, Russian Federation
Golden Retriever Harry Tast
Portuguese Water Dog Harto Stockmari
Other breeds Ligita Zake, Latvia

FCI 10
Reserve judge for all group 10 breeds Harto Stockmari
Whippet Charlotte Laning Vrethammar, Sweden
Afghan Hound, Greyhound, Italian Greyhound Harto Stockmari
Azawakh, Borzoi, Deerhound, Hungarian Greyhound, Irish Wolfhound, Polish Greyhound, Saluki, Sloughi, Spanish Greyhound Shaun Watson, Cyprus

Group Finals
1 Harto Stockmari
3 Cristine Watson, Cyprus
4 Oleg Vasiliev, Russian Federation
8 Dmitriy Prozorov, Russian Federation
10 Nina Janger
Best veteranOleg Vasiliev, Russian Federation
Best Breeder’s GroupHarto Stockmari
Best in Show Shaun Watson, Cyprus