seinšjoki2017
Etusivu Tuomarit Ilmoittautuminen Tiedustelut Aikataulut Tulokset In English

Information in English

 

Welcome to Seinäjoki international dog show 28th and 29th October 2017.

Show will be held at Seinäjoki Arena
Address: Kirkkokatu 23, Seinäjoki

On Saturday 28.10. will be judged FCI groups 1, 3, 5, 7, 8
On Sunday 29.10. will be judged FCI groups 2, 4, 6, 9, 10

Also puppy classes (7 - under 9 months) and On Sunday Junior Handler competition.


Prices

Ticket prices - cash only!
Adults...................................... 5 €
Kids under 12 years................ free
Parking ticket .......................... 5 €
Catalog ................................... 5 €

 

Schedules

27.10. CHANGE of JUDGE: Unfortunately Bolette Heering can't come to our show.
Changes to schedules are marked with red colour.

» Schedules

 

Results

» See results here

 

Entry

Closing dates for entries are 28.8/26.9/ (29.9 only online).
See entry fees.

On-line entry : www.showlink.fi -> ONLINE ENTRY

When you enter your dog via the Showlink online entry, the entry fee will be paid with credit card (or via web bank, if you are a resident in Finland). Please DO NOT pay in advance. You will have a confirmation email sent by online system within an hour after succesful entry. If you don't get email then please contact Showlink for more information: info@showlink.fi

Entry by post:
Use Finnish Kennel Club's entry form.

Send your entries to the address: 

Seinäjoki 2017
PL 50 
02771 ESPOO
Finland

Entry fees until 28.8.
1st dog 38€ 
2nd etc. dog of the same owner 33€ 
puppies and veterans 30€

Entry fees 29.8.-26.9.
1st dog 43€ 
2nd etc. dog of the same owner 38€ 
puppies and veterans 35 €


Only online-entry 27.-29.9.
60 € / dog (all classes).  

Junior Handler 10 €


Payments from abroad, if entry is sent by post: 

FI16 4913 1420 0638 32
BIC HELSFIHH

Please note!
The copy or receipt of the payment must be enclosed with the entry forms if entry is sent by post. Entry forms without a copy of the receipt attached will be returned. For second dog discount entry must be sent at same envelope or done at one online-entry session.

To enter in championclass a championship certificate is needed, to enter in working class a WCC (working class certificate) with information of trial and result is needed. If mentioned certificates are missing, the dog will be automatically entered in "Open Class"

Cropped and docked dogs: Cropped and docked dogs born after 1.1.2001 are not allowed to participate shows held in Finland.

Anti-Doping
The Anti-Doping rules, approved by the Council of the Finnish Kennel Club (27.11.2005) have come into force on 1.1.2007. These rules concern all the shows, trials and tests approved by the Finnish Kennel Club. Visit also www.kennelliitto.fi for current information.

 

Judges

 

Saturday

FCI 1
Collie Rough, Maremma and Abruzzese Sheepdog Anna Albrigo, Italy
Berger Picard, Bouvier des Flandres, Briard, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Schapendoes, Schipperke Gerard Jipping, Netherlands
Australian Kelpie, Bearded Collie, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Collie Smooth Gunnar Jensen, Norway
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Jari Laakso
Shetland Sheepdog Lisa Molin, Sweden
Beauceron, Bergamasco, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Chodsky Pes, Croatian Sheepdog, East-European Shepherd, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Komondor, Kuvasz, Majorca Shepherd Dog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Slovakian Chuvach, South-Russian Ovtcharka, Tatra Shepherd Dog, White Swiss Shepherd Dog Refet Hadzic, Bosnia-Hertsegovina
Australian Cattle Dog, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Border Collie, Bouvier des Ardennes, Lancashire Heeler, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Mudi, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Short-haired Pyrenean Sheepdog Tomas Rohlin, Denmark

FCI 3
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Rat Terrier Harry Tast
American Staffordshire Terrier, Australian Terrier, Bull Terrier, German Hunting Terrier, Miniature Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Tenterfield Terrier Juha Putkonen
Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Kerry Blue Terrier, Parson Russell Terrier, ratonero bodeguero andaluz Leni Finne
English Toy Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Irish Glen Of Imaal Terrier, Scottish Terrier, Welsh Terrier, Yorkshire Terrier Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Cairn Terrier, Jack Russell Terrier Mette Soerum, Denmark
Airedale Terrier, Australian Silky Terrier, Lakeland Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, West Highland White Terrier Roberto Schill, Romania
Bedlington Terrier, Border Terrier, Brazilian Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Irish Terrier, Japanese Terrier, Manchester Terrier Torsten Lemmer, Bulgaria

FCI 5
Chow Chow, Wolfsspitz (Keeshond), Zwergspitz (Pomeranian) Ambjörn Lindqvist, Sweden
American Eskimo Dog, Canaan Dog, Finnish Spitz, Greenland Dog, Hälleforshund, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Kai, Karelian Bear Dog, Kishu, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Norrbottenspitz, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Norwegian Lundehund, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Russian-European Laika, Shikoku, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback, Volpino Italiano Auli Haapiainen-Liikanen
Akita, Alaskan Malamute, Eurasier, Siberian Husky Britt Nyberg, Norway
East-Siberian Laika, Finnish Lapphund, Iceland Sheepdog, Lapponian Herder, Shiba, Swedish Lapphund, West-Siberian Laika Harry Tast
American Akita, Japanese Spitz, Samoyed Helin Tenson
Basenji, Cirneco dell'Etna, Danish Spitz, Hokkaido, Korea Jindo Dog, Pharaoh Hound, Podenco Canario, Swedish Vallhund Leni Finne
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white Maija Lehtonen

FCI 7
Blue Picardy Spaniel, Bracco Italiano, Braque d'Auvergne, Braque de l´Ariege, Braque Francais, type Gascogne, Braque Francais, type Pyrenees, Braque Saint-Germain, Brittany, Burgos Pointing Dog, Cesky Fousek, Deutsch Stichelhaar, French Spaniel, Long-haired German Pointer, Old Danish Pointer, Partridge Dog, Picardy Spaniel, Portuguese Pointing Dog, Pudelpointer, Slovakian Wire-haired Pointing Dog, Spaniel de Pont-Audemer, Stabyhoun Lars Widen, Sweden
Braque du Bourbonnais, English Pointer, English Setter, French Wire-haired Korthals Pointing Dog, Gordon Setter, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired, Irish Red and White Setter, Irish Red Setter, Large Münsterländer, Short-haired German Pointer, Small Münsterländer, Spinone Italiano, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired, Wire-haired German Pointer Marjo Nygård

FCI 8
Golden Retriever Bolette Heering, Denmark
Cocker Spaniel, Field Spaniel Helle Dan, Denmark
American Water Spaniel, Barbet, Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Frisian Water Dog, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Lagotto Romagnolo, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Sussex Spaniel Jari Partanen, Norway
Clumber Spaniel, Flat Coated Retriever, Labrador Retriever Kerstin Henriksson, Sweden
Nederlandse Kooikerhondje, Portuguese Water Dog, Spanish Waterdog Lars Widen, Sweden
American Cocker Spaniel, English Springer Spaniel, Welsh Springer Spaniel Tatjana Urek, Slovenia

Group finals
1 Gerard Jipping, Netherlands
3 Roberto Schill, Romania
5 Maija Lehtonen
7 Lars Widen, Sweden
8 Jari Partanen, Norway
Best veteran Helin Tenson
Best Breeder's Group Juha Putkonen

Sunday

FCI 2
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Bolette Heering, Denmark
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog Britt Nyberg, Norway
Newfoundland, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Tibetan Mastiff Gunnar Jensen, Norway
Affenpinscher, Austrian Pinscher, Danish-Swedish Farmdog, German Pinscher, Hollandse Smoushond, Hovawart, Miniature Pinscher Jari Laakso
Bulldog, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Maija Lehtonen
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Broholmer, Bullmastiff, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogo Argentino, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Landseer, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Rottweiler, Sarplaninac, Shar Pei, Spanish Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Refet Hadzic, Bosnia-Hertsegovina
Black Russian Terrier, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Tomas Rohlin, Denmark
Boxer, Dobermann, Leonberger Torsten Lemmer, Bulgaria

FCI 4
Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Wire-haired Kerstin Henriksson, Sweden
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired Marjo Nygård

FCI 6
American Fox Hound, Basset Artésien Normand, Bavarian Mountain Scenthound, Beagle, Blood Hound, Finnish Hound, Otterhound, Plott, Porcelaine, Posavski Gonic, Russian Hound Auli Haapiainen-Liikanen
Other breeds Lars Widen, Sweden

FCI 9
French Bulldog, Tibetan Spaniel Harry Tast
Cavalier King Charles Spaniel, King Charles Spaniel Helle Dan, Denmark
Coton de Tuléar, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Little Lion Dog, Papillon, Petit Brabancon, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Tibetan Terrier Jari Partanen, Norway
Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Juha Putkonen
Bichon Frisé, Boston Terrier, Pug Lisa Molin, Sweden
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Bichon Havanais, Lhasa Apso, Phalène Roberto Schill, Romania
Bolognese, Chinese Crested Dog, Japanese Chin, Kromfohrländer, Maltese, Pekingese, Pražský Krysarík, Shih Tzu Tatjana Urek, Slovenia

FCI 10
Azawakh, Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Sloughi, Whippet Gerard Jipping, Netherlands
Afghan Hound, Irish Wolfhound, Saluki Leni Finne
Borzoi, Deerhound, Greyhound, Spanish Greyhound Tomas Rohlin, Denmark
Junior Handler Ambjörn Lindqvist

Group finals

2 Torsten Lemmer, Bulgaria
4 Kerstin Henriksson, Sweden
6 Lars Widen, Sweden
9 Tatjana Urek, Slovenia
10 Tomas Rohlin, Denmark
Best veteran Leni Finne
Best Breeder's Group Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Best in Show Harry Tast