Judges

On Saturday 28.3. FCI groups 1, 2, 4, 7 and 9
On Sunday 29.3. FCI groups 3, 5, 6, 8 and 10

SATURDAY

FCI 1
Reserve judge for FCI 1 Saija Juutilainen
German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, White Swiss Shepherd Dog Anita Al-Bachy
Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren Anthony Kelly, Ireland
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Frances Smith, Argentina
Collie Rough, Collie Smooth Ian Rasmussen, Australia
Shetland Sheepdog John R. Walsh, Ireland
Bergamasco, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Croatian Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, South-Russian Ovtcharka Jouni Nummela
Schipperke Jussi Liimatainen
Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Komondor, Kuvasz, Lancashire Heeler, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Mudi, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Slovakian Chuvach, Tatra Shepherd Dog Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
East-European Shepherd, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Short-haired Pyrenean Sheepdog Markku Kipinä
Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Border Collie, Miniature American Shepherd Patrice Johansen, Australia
Berger Picard, Chodsky Pes, Schapendoes Paul Stanton, Sweden
Bearded Collie, Beauceron, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Briard Regina Blessing, Germany
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie Saija Juutilainen

FCI 2
Reserve judge for FCI 2 Saija Juutilainen
Affenpinscher, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogo Argentino, Dogo Canario, Karst Shepherd Dog, Majorca Mastiff, Mastiff, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Sarplaninac, Shar Pei, Spanish Mastiff, Tibetan Mastiff George Schogol, Georgia
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Helen Tonkson-Koit, Estonia
Danish-Swedish Farmdog Jari Laakso
Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Jason Hoke, Usa
Dobermann, Miniature Pinscher Jouni Nummela
Landseer, Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Marjo Järventölä
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Austrian Pinscher, Black Russian Terrier, Bullmastiff, Cao de Castro Laboreiro, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Hollandse Smoushond, Hovawart Matti Luoso
German Pinscher, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Regina Blessing, Germany
Boxer, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Rottweiler Rolf Blessing, Germany
Newfoundland Saija Juutilainen
Broholmer, Bulldog, Cao Fila de Sao Miguel, Fila Brasileiro, Italian Cane Corso, Leonberger, Napolitan Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Teija Salmi-Aalto

FCI 4
Reserve judge for FCI 4 Saija Juutilainen
Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Wire-haired Fausto Cavalieri, Italy
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired Laurent Heinesche, Luxembourg

FCI 7
Reserve judge for FCI 7 Saija Juutilainen
English Setter, Irish Red and White Setter, Irish Red Setter Riitta Niemelä
English Pointer, Gordon Setter Rolf Blessing, Germany
Blue Picardy Spaniel, Bracco Italiano, Braque d’Auvergne, Braque de l´Ariege, Braque du Bourbonnais, Braque Francais, type Gascogne, Braque Francais, type Pyrenees, Braque Saint-Germain, Brittany, Burgos Pointing Dog, Cesky Fousek, Deutsch Stichelhaar, Epagneul de Saint-Usuge, French Spaniel, French Wire-haired Korthals Pointing Dog, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired, Large Münsterländer, Long-haired German Pointer, Old Danish Pointer, Partridge Dog, Picardy Spaniel, Portuguese Pointing Dog, Pudelpointer, Short-haired German Pointer, Slovakian Wire-haired Pointing Dog, Small Münsterländer, Spaniel de Pont-Audemer, Spinone Italiano, Stabyhoun, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired, Wire-haired German Pointer Tiina Eskelinen

FCI 9
Reserve judge for FCI 9 Saija Juutilainen
Bichon Havanais Anthony Kelly, Ireland
Bolognese, Chihuahua Smooth-haired, Maltese, Shih Tzu Domenico Di Matteo, Italy
French Bulldog, Pug Jari Laakso
Boston Terrier, Pekingese Jason Hoke, Usa
Coton de Tuléar, King Charles Spaniel, Lhasa Apso, Little Lion Dog Jussi Liimatainen
Chinese Crested Dog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Petit Brabancon Markku Kipinä
Markiesje Paula Heikkinen-Lehkonen
Tibetan Spaniel Paul Stanton, Sweden
Cavalier King Charles Spaniel, Japanese Chin Peter Mazura, Austria
Chihuahua Long-haired, Papillon, Phalène Petru Muntean, Romania
Kromfohrländer, Pražský Krysarík, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Tibetan Terrier Päivi Eerola
Bichon Frisé Saija Juutilainen
Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Toshinori Omura, Japan

Junior Handler Niina Savolainen


Finals on Saturday

1 Regina Blessing, Germany
2 George Schogol, Georgia
4 Fausto Cavalieri, Italy
7 Tiina Eskelinen
9 Petru Muntean, Romania

Best Veteran Petru Muntean, Romania
Best Breeder’s group Markku Kipinä

SUNDAY


FCI 3
Reserve judge for FCI 3 John R. Walsh, Ireland
American Staffordshire Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Skye Terrier Anthony Kelly, Ireland
Australian Silky Terrier, Bedlington Terrier, Brazilian Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Yorkshire Terrier Frances Smith, Argentina
Irish Glen Of Imaal Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Tenterfield Terrier Helen Tonkson-Koit, Estonia
Staffordshire Bull Terrier Jari Laakso
Biewer-terrier, English Toy Terrier, Manchester Terrier Jussi Liimatainen
Border Terrier, Bull Terrier, Miniature Bull Terrier, Scottish Terrier, West Highland White Terrier Laurent Heinesche, Luxembourg
Australian Terrier Markku Kipinä
Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, Jack Russell Terrier Paul Stanton, Sweden
Airedale Terrier, American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, German Hunting Terrier, Japanese Terrier, Lakeland Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Sealyham Terrier, Welsh Terrier Päivi Eerola

FCI 5
Reserve judge for FCI 5 (except Finnish breeds) John R. Walsh, Ireland
Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size Frances Smith, Argentina
American Eskimo Dog, Canaan Dog, Greenland Dog, Korea Jindo Dog, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog Jari Laakso
Japanese Spitz, Volpino Italiano Jussi Liimatainen
Danish Spitz, East-Siberian Laika, Finnish Spitz, Hälleforshund, Iceland Sheepdog, Karelian Bear Dog, Norrbottenspitz, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Swedish Vallhund, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika Marjatta Pylvänäinen-Suorsa
Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired Markku Kipinä
American Akita, Samoyed Patrice Johansen, Australia
Alaskan Malamute, Siberian Husky, Thai Ridgeback, Zwergspitz (Pomeranian) Petru Muntean, Romania
Eurasier, Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Wolfsspitz (Keeshond) Regina Blessing, Germany
Finnish Lapponian Dog, Lapponian Herder, Swedish Lapphund Riitta Niemelä
Yakutian Laika, Kintamani-Bali Dog Paula Heikkinen-Lehkonen
Canadian Eskimo Dog, Chow Chow, Podenco Canario, Swedish Elkhound Saija Juutilainen
Akita, Basenji, Cirneco dell’Etna, Hokkaido, Kai, Kishu, Pharaoh Hound, Shiba, Shikoku Toshinori Omura, Japan

FCI 6
Reserve judge for FCI 6 (except Finnish hound) John R. Walsh, Ireland
Beagle Ian Rasmussen, Australia
Rhodesian Ridgeback Patrice Johansen, Australia
Basset Hound, Dalmatian Rolf Blessing, Germany
Anglo-Russian Hound, Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Bavarian Mountain Scenthound, Black and Tan Coon Hound, Blood Hound, Dunker Hound, Finnish Hound, Gotland Hound, Grand Bleu de Gascogne, Grand Griffon Vendéen, Halden Hound, Hamilton Hound, Hanoverian Scenthound, Hygen Hound, Russian Hound, Schiller Hound, Treeing Walker Coonhound Tiina Eskelinen
other breeds Saija Juutilainen

FCI 8
Reserve judge for FCI 9 John R. Walsh, Ireland
American Cocker Spaniel, Flat Coated Retriever, Lagotto Romagnolo Domenico Di Matteo, Italy
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Fausto Cavalieri, Italy
Labrador Retriever George Schogol, Georgia
Golden Retriever John R. Walsh, Ireland
Chesapeake Bay Retriever, Field Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Spanish Waterdog Jussi Liimatainen
Cocker Spaniel Markku Kipinä
American Water Spaniel, Clumber Spaniel, Curly Coated Retriever, English Springer Spaniel, Frisian Water Dog, German Spaniel, Sussex Spaniel, Welsh Springer Spaniel Matti Luoso
Russian Spaniel Paula Heikkinen-Lehkonen
Barbet, Irish Water Spaniel, Portuguese Water Dog Riitta Niemelä

FCI 10
Reserve judge for FCI 10 John R. Walsh, Ireland
Borzoi Fausto Cavalieri, Italy
Saluki Ian Rasmussen, Australia
Whippet Jason Hoke, Usa
Afghan Hound, Azawakh, Greyhound, Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Spanish Greyhound Peter Mazura, Austria
Deerhound, Irish Wolfhound, Sloughi Teija Salmi-Aalto

Junior Handler Karri Heino

Finals on Sunday

3 Jussi Liimatainen
5 Regina Blessing, Germany
6 Saija Juutilainen
8 Domenico Di Matteo, Italy
10 Ian Rasmussen, Australia

Best Finnish Breed Paula Heikkinen-Lehkonen
Best Veteran Petru Muntean, Romania
Best Breeder’s Group Markku Kipinä
Best in Show John R. Walsh, Ireland

Comments are closed.